‘Charlie Chaplin’in Dünyası’ Müze Oluyor

Dünya

1913 yılında Charlie Chaplin’in Amerikan Keystone Film Şirketi ile ilk kontratını imzalaması sinemada büyük kariyerinin başlangıcı olmuştu. Bugün yüzyıl sonra, İsviçre Vevey şehri Leman gölü kıyısındaki bu malikane 20. yüzyılın en büyük komedyeni Charlie Chaplin anısına müzeye çevriliyor.

Charlie Chaplin

Chaplin, 1950’lerin başında Senatör McCarthy ve Soğuk Savaş dönemindeki komünist avcılığı baskılarından kaçmak için İsviçre’de bu büyük eve taşındı.

Müze, Chaplin’in ölüm tarihi olan 1977 yılından önceki 25 yılını kapsayan hayatını, 14 hektara yayılmış bu neoklasik malikane içerisinde sunulacağını söyleyen Chaplin Müze Başkanı Phillipe Meylan: “Park içerisinde aynı zamanda bir stüdyo inşa edeceğiz ki Chaplin filmlerinin tarihini ziyaretçilere daha iyi anlatsın. Modern ve interaktif bir müze inşa ediyoruz. Bu sebepten ötürü buna ‘Chaplin’in Dünyası’ adını verdik” dedi.

Chaplin’in Dünyası kavramı büyük komedyenin insan tarafını da göstermek istiyor diye belirtiyor müzenin mimarı Ives Durand: “Bu müze Chaplin’in bize miras braktığı çalışmaların boyutunu gösterecek. Onun çalışmaları hem dokunaklı hem de komikti. Charlie Chaplin büyük bir hümanistti. Filmleri derinden toplumu ve insanlığı ilgilendirirdi. Tüm bu özellikleri müze içerisinde yansıtmaya çalışacağız.”

Laura Chaplin, Charlie Chaplin’in torunu, İngiltere ve İsviçre arasında yaşayan, çalışmalarından bir kısmını dedesine adamış sanatçı, müze hakkında: “Hayatının sonlarına doğru unutulacağından dolayı endişeliydi. Çünkü çok sıkı çalıştı ve kuvvetli bir mesajı vardı, galiba en çok istediği de buydu. Hatırlanmak ve insanların mesajını bugün de hala duymasını istiyordu” şeklinde açıklama yaptı.

Chaplin’in Dünyası Müzesi 2015 yılı yaz ayında kapılarını ziyaretçilerine açmayı hedefliyor.

Euronews

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up