Charlie Chaplin ve 6 Güzel Filmi

Liste Manşet

Gold Rush

Altına Hücum (1925)

Açlık iştah artırır.

Akıllara ayakkabı yeme sahnesiyle kazınan film, Amerika’daki altına hücum döneminde bir arada kalmak zorunda kalan iki insanın komik ve hatta trajikomik öyküsünü anlatıyor. Birbirinden komik sahnelerle dolu film650 bin dolara mal olmuştur. Bu rakam o dönem için epey büyük bir meblağdır.

_______

The great Dictator

Büyük Diktatör (1940)

Dünya senin…

Nazi Almanyasına büyük bir hiciv niteliğindeki film, 3 şeyle hatırlanır. Chaplin’in Hitler’e benzerliği, dünya ile bir top gibi oynaması ve finaldeki uzun Chaplin tiradı.

___________

Modern Times

Modern Zamanlar (1936)

Ben feleğin şu çarkına çomak sokarım…

Bir modernizm, konformizm ve kapitalizm eleştirisi. Koyun sürüsü ile başlayan ve fabrikalardaki işçilerle devam eden filmde Chaplin komik ama esaslı bir isyankardır.

________

Sahne isiklari

Sahne Işıkları (1952)

Işıklar sönünce tebessüm de solar.

Film, müzikhol komedyenlerinin yaşadığı dramı anlatıyor. Filmin en önemli yönlerinden biri de Buster Keaton ve Charlie Chaplin’in aynı filmde buluşması.

_________

City Lights

Şehir Işıkları (1931)

Klişe ilk kullanıldığında klişe değildir.

Film dünya sinemasına özellikle Yeşilçam’a epeyce ilham veren bir yapıt. Bir sokak serserisinin çiçekçi bir kızın ameliyat olması için çabasını anlatır. Chaplin parayı bulmak için hayatını kurtardığı bir milyonere güvenir ancak işler öyle gitmez.

_______

tumblr_m66woqYrkN1rrimozo1_500

Yumurcak (1921)

Açaydım kollarımı, gitme diyeydim.

Hem komik hem de epey hüzünlü bir Chaplin filmi. Annesi tarafından sokağa bırakılan yetim bir çocuk ve Chalie Chaplin’in dostluk ve yaşam mücadelesi. Sokakta dövüş sahnesi, Chaplin’in uyanışı ve epey dramatik ayrılık sahnesi ile Yumurcak en sevilen Chaplin filmlerindendir.

____________

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up