Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Ceylan’ın Fotoğraf Sergisi Açıldı

Yayınlandı

tarihinde

18. Altın Koza Film Festivali kapsamında yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden çektiği fotoğraflardan oluşan sergi açıldı.

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, ’18. Altın Koza Film Festivali’ kapsamında yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın, Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden çektiği fotoğraflardan oluşan sergi törenle açıldı.

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan, 75. Yıl Sanat Galerisi’ndeki sergi açılışında, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz tarafından kendisine hediye edilen Adana fotoğrafını çok beğendiğini söyledi. Daha önce Adana’ya geldiğinde aynı yerden fotoğraf çektiğini dile getiren Ceylan, ”(Sinemaskop Türkiye) kitabında da mevcut. Onun için çok değişik bir anlamı oldu bu hediyenin. Çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ceylan, gazetecilerin, kentte ”Sinema müzesi”nin açılacağını hatırlatması üzerine, kendisinin müzenin ”Yılmaz Güney” ismini taşımasını istediğini belirterek, ”Bunu Adana çok önceden hakeden bir yer. Burası çok önemli sanatçılar çıkartan bir şehir. Buradaki açılışı dünyanın hiçbir yerinde görmedim” diye konuştu. Cannes ile Altın Koza film festivallerini karşılaştırması istenen Ceylan, şöyle devam etti: ”Cannes, çok büyük, ama soğuk bir yer. Orada daha çok para konuşur. Tüm dünyaya satış yaparsınız, başkadır onun doğası. Burası farklıdır, sıcaktır. Adana çok özel bir festival. Ben çok festivale gittim dünyada, buradaki ateşi, motivasyonu hiçbir yerde görmüyorum. Filmimizin buradan yola çıkmasını istememizin sebebi de daha önce Adana’ya geldiğimizde yaşadığımız, gördüğümüz şeyler. İstanbul bu sinema sektöründe merkez olmak durumunda ancak, Adana’da da onun dışında başka bir sürü şey yapılabilir.”

Ceylan, sergideki fotoğrafları çekmeye ”Uzak” filminin ardından 2003 yılında başladığını, halen devam ettiğini, şu anda toplam 100 fotoğrafı bulunduğunu belirtti.

Fotoğrafını çekeceği yerlerin kendisinde duygu uyandırması gerektiğini vurgulayan Ceylan, ”Aradığım özel bir şey yok. Çünkü fotoğrafa çok da zaman ayırabilen biri değilim. Sinema çok meşakkatli bir şey. Daha çok çıktığım gezilerde, mekan arama yolculuklarında çekiyorum. Türkiye’yi çok seviyorum, gezmeyi seviyorum” dedi.

Ceylan, fotoğraflarda kış mevsiminin hakim olmasını da değerlendirerek, ”Kar, çok sevdiğim bir şeydir. Bana çocukluğumu hatırlatır. Benim çocukluğumun geçtiği Çanakkale’de, o zamanlar kış çok sert olurdu. Karın yağışı masalsı gelir, çocukluğumu hatırlatır” diye konuştu.

Açılışa katılan sanatçı Yılmaz Erdoğan da Adana’ya festival için ilk gelişi olduğunu, kentin sinema tarihi ve sektörü açısından büyük öneme sahip bulunduğunu belirtti. Sinemadaki ilk kahramanlarının Adanalı olduğuna değinen Erdoğan, ”Yılmaz Güney, Yılmaz Köksal, İrfan Atasoy… Bunlar benim çocukluğumun yazlık sinemadaki kahramanlarıdır. O nedenle Adana’nın bende ayrı bir yeri vardır” ifadesini kullandı.

Başkan Vekili Aldırmaz ve Ceylan, sergiyi gezerek fotoğrafları inceledi. Serginin bir hafta süresince açık kalacağı bildirildi.

On5Yirmi5

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Vizyondaki Filmler – 6 Ağustos 2021

Bu hafta vizyonda hangi filmler var?

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu hafta vizyonda hangi filmler var, sinemada ne izlesem diyenler… Vizyon menüsünde bu hafta 6 film sizleri bekliyor, işte o filmler…

Yeşil Şövalye (The Green Knight)

David Lowery’nin yönettiği The Green Knight, Kral Arthur’un Yuvarlak Masa Şövalyelerinden Sir Gawain’in, Yeşil Şövalye’nin meydan okumasını kabul ettikten sonra başından geçenlerin anlatıldığı anonim hikâyeden sinemaya uyarlandı.

Fragman için tıklayın

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

G.I. Joe evreninin sevilen karakterlerinden Snake Eyes’ı anlatan film, bir Japon klanına dahil olduktan sonra ölümcül bir ninja olmanın yanı sıra kendisine yeni bir yuva edinmiş olan Snake Eyes’ın hikâyesini odağına alıyor.

Fragman için tıklayın

Bir Daha Asla Kar Yağmayacak (Sniegu juz nigdy nie bedzie, Never Gonna Snow Again)

Malgorzata Szumowska ve Michal Englert’in yönettiği Never Gonna Snow Again, mülteci olarak geldiği kasabada masör olarak çalışmaya başlayan Zhenia’nın, olağanüstü yetenekleriyle toplum içerisinde giderek bir guruya dönüşümünü anlatıyor.

Fragman için tıklayın

Lanetli Kardeş (Dark Sister)

Dark Sister, sürekli tekrar eden cinayet görüleri görmeye başlayan Cassie’nin, bu görülerin gerçeğe dönüşmesiyle başından geçenleri konu ediniyor.

Fragman için tıklayın

Kayıp Kız (Still Here)

Vlad Feier’in ilk uzun metraj filmi Still Here, hem polisin hem de basının kaybolan bir kız için bazı olaylara nasıl vurdumduymaz yaklaştığını gözler önüne seriyor.

Fragman için tıklayın

Blackpink: The Movie

Film, sevilen Güney Koreli müzik grubu Blackpink’in bir araya gelişinin beşinci yılını, grup üyelerinin özel röportajları ve konser görüntüleri ile kutluyor.

Fragman için tıklayın

Okumaya Devam Et

Türkiye

“The Suicide Squad” Türkiye Gişesinde Zirvede

Haftanın en çok seyredileni!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Haftanın en çok izlenen filmleri belli oldu. Uzun süredir merakla beklenen “The Suicide Squad” vizyona girdiği ilk üç gününde, 35 bin 966 seyirci tarafından seyredilerek Box Office Türkiye hafta sonu listesinin birincisi oldu.

Sinemaların normalleşmesi ile birlikte önemli filmler de vizyona girmeye başladı. Bu haftanın öne çıkan filmleri arasında gişeyi zirvede noktalayan yapım ise uzun süredir hayranları tarafından merakla beklenen The Suicide Squad oldu. Vizyona girdiği ilk üç gününde yaklaşık olarak 35 bin 966 seyirci tarafından seyredilen film, Box Office Türkiye hafta sonu listesini birincilikle kapattı.

30 Temmuz – 01 Ağustos hafta sonunun toplam seyirci sayısının 155 bin civarında olduğu açıklanırken listenin devamı şu şekilde sıralandı:

Okumaya Devam Et

Türkiye

“Mandıra Filozofu”nun Çekildiği Yer Yandı

Çökertme Koyu küle döndü.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Türkiye’nin belli kesimlerinde çıkan yangınlar sonrasında “Mandıra Filozofu”nun çekildiği Çökertme Koyu da küle döndü.

Başrolünde Müfit Can Saçıntı‘nın bulunduğu komedi filmi “Mandıra Filozofu“nun çekildiği Çökertme Koyu da küle döndü. Ülkemizin belli yerlerinde halen devam eden yangınlar sonucunda küle dönen Çökertme Koyu’nun son hali Arda Esen, Müfit Can Saçıntı ve filmin yapımcısı Birol Güven tarafından paylaşıldı.

Esen yaptığı paylaşımı şu açıklma ile paylaştı:

“Hepimize geçmiş olsun. Mandıra Filozofu filmine ev sahipliği yapan eşsiz güzellikteki Çökertme Koyu artık bir kül yığını. Cennetti, cehenneme döndü maalesef. Kelimeler kifayetsiz. Arayan soran tüm dostlarımıza teşekkür ederiz…”

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler