Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Ceylan’ın Fotoğraf Sergisi Açıldı

Yayınlandı

tarihinde

18. Altın Koza Film Festivali kapsamında yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden çektiği fotoğraflardan oluşan sergi açıldı.

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, ’18. Altın Koza Film Festivali’ kapsamında yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın, Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden çektiği fotoğraflardan oluşan sergi törenle açıldı.

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan, 75. Yıl Sanat Galerisi’ndeki sergi açılışında, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz tarafından kendisine hediye edilen Adana fotoğrafını çok beğendiğini söyledi. Daha önce Adana’ya geldiğinde aynı yerden fotoğraf çektiğini dile getiren Ceylan, ”(Sinemaskop Türkiye) kitabında da mevcut. Onun için çok değişik bir anlamı oldu bu hediyenin. Çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ceylan, gazetecilerin, kentte ”Sinema müzesi”nin açılacağını hatırlatması üzerine, kendisinin müzenin ”Yılmaz Güney” ismini taşımasını istediğini belirterek, ”Bunu Adana çok önceden hakeden bir yer. Burası çok önemli sanatçılar çıkartan bir şehir. Buradaki açılışı dünyanın hiçbir yerinde görmedim” diye konuştu. Cannes ile Altın Koza film festivallerini karşılaştırması istenen Ceylan, şöyle devam etti: ”Cannes, çok büyük, ama soğuk bir yer. Orada daha çok para konuşur. Tüm dünyaya satış yaparsınız, başkadır onun doğası. Burası farklıdır, sıcaktır. Adana çok özel bir festival. Ben çok festivale gittim dünyada, buradaki ateşi, motivasyonu hiçbir yerde görmüyorum. Filmimizin buradan yola çıkmasını istememizin sebebi de daha önce Adana’ya geldiğimizde yaşadığımız, gördüğümüz şeyler. İstanbul bu sinema sektöründe merkez olmak durumunda ancak, Adana’da da onun dışında başka bir sürü şey yapılabilir.”

Ceylan, sergideki fotoğrafları çekmeye ”Uzak” filminin ardından 2003 yılında başladığını, halen devam ettiğini, şu anda toplam 100 fotoğrafı bulunduğunu belirtti.

Fotoğrafını çekeceği yerlerin kendisinde duygu uyandırması gerektiğini vurgulayan Ceylan, ”Aradığım özel bir şey yok. Çünkü fotoğrafa çok da zaman ayırabilen biri değilim. Sinema çok meşakkatli bir şey. Daha çok çıktığım gezilerde, mekan arama yolculuklarında çekiyorum. Türkiye’yi çok seviyorum, gezmeyi seviyorum” dedi.

Ceylan, fotoğraflarda kış mevsiminin hakim olmasını da değerlendirerek, ”Kar, çok sevdiğim bir şeydir. Bana çocukluğumu hatırlatır. Benim çocukluğumun geçtiği Çanakkale’de, o zamanlar kış çok sert olurdu. Karın yağışı masalsı gelir, çocukluğumu hatırlatır” diye konuştu.

Açılışa katılan sanatçı Yılmaz Erdoğan da Adana’ya festival için ilk gelişi olduğunu, kentin sinema tarihi ve sektörü açısından büyük öneme sahip bulunduğunu belirtti. Sinemadaki ilk kahramanlarının Adanalı olduğuna değinen Erdoğan, ”Yılmaz Güney, Yılmaz Köksal, İrfan Atasoy… Bunlar benim çocukluğumun yazlık sinemadaki kahramanlarıdır. O nedenle Adana’nın bende ayrı bir yeri vardır” ifadesini kullandı.

Başkan Vekili Aldırmaz ve Ceylan, sergiyi gezerek fotoğrafları inceledi. Serginin bir hafta süresince açık kalacağı bildirildi.

On5Yirmi5

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

“Dr. Sadık Ahmet”in Hayatı Beyaz Perdeye Taşınıyor

TRT tarafından çekilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dr. Sadık Ahmet

Batı Trakya Türkleri direnişinin sembolü haline gelmiş Gümülcineli tıp doktoru ve siyasetçi “Dr. Sadık Ahmet”in hayatını beyaz perdeye taşıyor.

TRT, Batı Trakya Türklerinin hak ve özgürlük mücadelesinin lideri Gümülcineli tıp doktoru ve siyasetçi Sadık Ahmet’in hayatını beyaz perdeye taşıyor. 2022 yılında vizyona girecek filmin ilk tanıtımını, TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren sosyal medya hesabından paylaştı.

Yunanistan’ın baskıcı politikalarına karşı Dr. Sadık Ahmet’in bugüne ışık tutan mücadelesini anlatan TRT Ortak Yapımı filmin başrollerinde Turgay Aydın, Nur Fettahoğlu, Beren Nur Karadiş ve Ali Talha Gürbüz yer alıyor.

Çekimlerine bu yıl ağustos ayında başlanması planlanan Dr.Sadık Ahmet filmi, 2022 Mart ayında izleyici ile buluşacak. Sadık Ahmet’in gençliğinden ölümüne dek yaşadıklarını anlatan filmin çekimleri İstanbul, Makedonya ve Brüksel’de gerçekleştirilecek.

TRT ve gişe rekortmeni Ayla, Müslüm ile Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu gibi başarılı yapımlara imza atan Mustafa Uslu tarafından hazırlanan, yönetmenliğini Özer Feyzioğlu’nun üstlenecek. Batı Trakya Türklerinin hak ve özgürlük mücadelesinin lideri merhum Dr. Sadık Ahmet’in hayatını anlatacak filmin görüntü yönetmenliğini Jean Paul Seresin yapacak.

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

Çatlak İstanbul’da İlk Kez İstanbul Film Festivali’nde

Sarı Sıcak’ın yönetmeninden.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Çatlak

Fikret Reyhan’ın yazıp yönettiği Çatlak, İstanbul’da ilk kez 40. İstanbul Film Festivali’nde seyirciyle buluşuyor.

2017’de ödüllerle karşılanan ilk filmi Sarı Sıcak ile tanıdığımız yazar ve yönetmen Fikret Reyhan’ın yeni filmi Çatlak, İstanbul galasını Mayıs ayında İstanbul Film Festivali’nde yapıyor. Festivalin Ulusal Film Yarışması’nda Altın Lale için jüri karşısına çıkacak olan film, İstanbul’da ilk kez seyirciyle buluşacak.

Filmin görüntü yönetmenliğini ise, Sarı Sıcak filmindeki çalışmasıyla İstanbul, Lecce, Malatya ve Boğaziçi film festivallerinde En İyi Görüntü Yönetmeni seçilen Macaristanlı usta yönetmen Márton Miklauzic yapıyor. Yürütücü yapımcılığını Ragıp Türk’ün, uygulayıcı yapımcılığını ise Cansu Eskiocak’ın üstlendiği filmin yardımcı yönetmenliğini Serap Aydoğan, sanat yönetmenliğini Meral Aktan, ses tasarımı ve miksajını Serdar Öngören ve renklerini Jano Fekete yaptı.

İstanbul’da aynı binada birlikte yaşayan bir ailenin hikâyesini konu alan Çatlak, tek bir günde geçiyor ve geçmişte ödenmemiş bir borcun aile içinde yarattığı sarsıntıyı anlatıyor. Aynı ekonomik bağın içinde aile yapısının ekonomik ve ahlaki arka planını okumaya ve anlamaya çalışan filmin ensemble oyuncu kadrosunda Hakan Salınmış, Hakan Emre Ünal, Tuğçe Yolcu, Süreyya Kilimci, Giray Altınok, Elif Ürse, Mehmet Bilge Aslan, Gülçin Kültür Şahin, Süleyman Karaahmet, Görkem Mertsöz, Emir Ünver, Canan Atalay, Cihat Süvarioğlu ve Taha Bora Elkoca yer alıyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin Çekimleri Devam Ediyor

Prömiyerini Cannes Film Festivali‘nde yapacak!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi  "Kuru Otlar Üstüne"nin Çekimleri Başladı

Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin çekimleri Erzurum’da devam ediyor.

Dünyaca ünlü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne“nin prodüksiyonu Erzurum’un Karayazı ilçesinde devam ediyor. Avrupa’nın en büyük sinema destekleme fonlarından biri olan Eurimages Fonu‘nun bu yılki destekleyeceği yapımlar arasında bulunan Kuru Otlar Üstüne‘nin 2022 yılında gösterime girip Cannes Film Festivali‘nde prömiyerini yapması bekleniyor.

Geçtiğimiz aylarda 2020-2 Sayılı Sinema Destekleme Kurulu Kararı’yla Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 2 milyon TL yapım desteği alan filmin yapımcılığını Memento Films Production (Fransa), NBC Film (Türkiye), Komplizen (Almanya) ve ATMO (İsveç) gibi uluslararası şirketler üstleniyor.

Merakla beklenen yapımın oyuncu kadrosunda Merve Dizdar, Deniz Celiloğlu ve Musab Ekinci bulunuyor. Film, İstanbul’a tayin olma umudu ile Anadolu’nun ücra bir köşesine zorunlu hizmete gönderilen öğretmen Samet’i konu alıyor. Heyecanla beklenen yapım, acımasız hayatın zorluklarını Nuray öğretmen ile aşan Samet’in hikayesine odaklanıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler