Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Çevreci Festivalin Ödülleri Belli Oldu

Yayınlandı

tarihinde

Çevreci Festivalin Ödülleri Belli Oldu

Çevreci Festivalin Ödülleri Belli Oldu

Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali’nin 11.si Maltepe Belediyesi ev sahipliğinde, 22-25 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
Maltepe, Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan festival kapsamında; her yıl verilen çevre ve sinema onur ödülleri bu yıl; sinemaya yaptığı katkılar ve özellikle topluma örnek oluşturan sanatçı duruşu nedenliye Mehmet Ali Alabora ile Türk dili ve kültürüne katkılarından dolayı Kelime Oyunu Programı yapımcısı ve sunucusu Ali İhsan Varol’a verilecek.
Ayrıca Cervantes – İspanya Kültür Merkezi de festivale ve çevreye katkıları ile duyarlı yaklaşımından dolayı onur ödülü sahibi oldu.
ÖDÜLLER
Festival kapsamında düzenlenen yarışmalarda ise ödül kazanan yapıtlar şöyle;

ULUSAL ÇEVRE KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ

A. İlhan Gülek (Tarihçi – Yazar), Ediz Hun (Sinema Sanatçısı), Engin Çağlar (Sinema Sanatçısı), Prof. Dr. Selahattin Yıldız (Maltepe Üni. İletişim Fak. Dekanı), Tunca Arslan (Sinema Yazarı), Vural Çavuşoğlu (Yapımcı – Yönetmen)’dan oluşan seçici kurul aşağıdaki filmleri ödüle değer bulmuşlardır.
KURMACA DALI
1- Dereler Mor Akar / Yönetmen: Hanife Örsoğlu
2- Soluş / Yönetmen: Onur Keşaplı
3- Gözler / Yönetmen: Hezal Dilan Sarı
BELGESEL DALI
1- Termik İstemeyük / Yönetmen: Caner Özdemir
2- İşgal Bakkal / Yönetmen: Mürvet Damaroğlu
3- Unutulmuşlar Adası / Yönetmen: Cansu Şahin
CANLANDIRMA DALI
En iyi film: İki Ağaç / Yönetmen: Tuğba Özer
MURAT ŞENER ÖZEL ÖDÜLÜ
1-FİDAN / Yönetmenler: Burak Varlık,Önder Menken
ULUSAL ÇEVRE KISA FİLM ÖYKÜ YARIŞMASI ÖDÜLLERİ
Bahrem Yıldız (Yazar – Şair), Duygu Ulus (Kısa Film Yönetmeni), Engin Ayça (Yönetmen), Erdoğan Sıcak (Tiyatro Yönetmeni – Oyuncu), Gülsen Tuncer (Oyuncu)’den oluşan seçici kurul aşağıdaki film öykülerini ödüle değer bulmuştur.
1- Tersine Dünya / Yazan: Ayşegül Erim
2- Pendo / Yazan: Fuat Cenk Onat
3- Hasret / Yazan: Göksel Tuzun
Ödül Töreni 25 Mayıs 2013 19:00 da Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde yapılacak tören ile sahiplerine sunulacaktır.
Kapanış töreninde; Yönetmenliğini Vural Çavuşoğlu’nun yaptığı 24 dakikalık “Çanakkale Deniz Savaşları ve Nusret” belgeselinin gösteriminden sonra katılımcılara verilecek kokteyl ile festival son bulacaktır.
GÖSTERİMLER
Festival film gösterimleri 22-25 Mayıs 2013 tarihleri arasında Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak yapılacak. Ayrıntılı program www.cevrefilm.org adresindedir.
SERGİ
Fesival kapsamında BASAD – Bakırköylü Sanatçılar Derneği ressamlarının özel olarak hazırladığı resim sergisi 22 Mayıs 2013 tarihinde Saat 18:00 da Maltepe türkan saylan Kültür Merkezi’nde kokteyl ile açılacak olup festival sonuna kadar açık olacaktır.
ÇOCUK VE SİNEMA
Festival kapsamında ilköğretim çağındaki çocuklara yönelik özel film gösterileri yapılacaktır. Yönetmenliğini Vural Çavuşoğlu’nun yaptığı çevre temalı eğitici ve eğlendirici özellikler taşıyan Fırtına Çocuklar-Limbo adlı kısa filmlerin 5 bölümü program dahilinde 23 ve 24 Mayıs 2013 tarihleri arasında hergün 10:00 da Maltepe Türkan saylan Kültür Merkezi’nde çocuklarla buluşacak.

Film Arası Dergisi

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

74. Cannes Film Festivali’nin Açılış Filmi Annette Oldu

6 Temmuz’da Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Annette

Bu sene 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin merakla beklenen açılış filmi, Adam Driver ve Marion Cotillard’lı Annette filmi olacak.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin açılış filmi belli oldu. Bu sene heyecanla beklenen festivalin açılışını Adam Driver ve Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

6 Temmuz tarihinde Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek filmin yönetmen koltuğuna, Leos Carax oturuyor. Charles Gillibert, Paul-Dominique Vacharasinthu ve Adam Driver‘ın yapımcısı olduğu film, operacı eşinin ölümünün ardından 2 yaşındaki bir çocuğa bakmak zorunda kalan bir stand-up komedyeninin hikayesini anlatıyor.

74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

 • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
 • 9,75 / Uluç Bayraktar 
 • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
 • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
 • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
 • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
 • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
 • Af / Forgiveness / Cem Özay 
 • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
 • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
 • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
 • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
 • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin İkinci Etabı Başlıyor

Çevrimiçi ve ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı 22 Nisan’da kaldığı yerden devam ediyor.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen “4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali“nin ikinci etabı 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında yine çevrimiçi koşullarda ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Bu yıl #sığamıyoruz sloganı ile hayata geçen festivalin film programı çerçevesinde uzun metraj, kısa kurmaca ve kısa belgesel ve deneysel kategorileri olmak üzere dört dalda yarışmanın düzenlendiği ve ayrıca yarışma dışı gösterimlerin de yer aldığı ulusal seçkinin yanı sıra, Balkan sinemasının yakın dönemdeki seçkin örnekleri de izlenebilecek.

Yönetmen söyleşilerinin yanı sıra Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi”, WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi”, Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” ve Prof. Berrak Taranç ise 23 Nisan kapsamında çocuklar için müzik atölyesi festivalin ikinci etabındaki etkinlikler olacak. Festivalin seçkiye giremeyen yönetmenlere yönelik çevrimiçi gerçekleştirdiği “Face to Face geri bildirim etkinliği de yine Nisan ayında düzenlenecek. Ayrıca mart ayında gerçekleştirilen Gözde Yenipazarlı sanal fotoğraf sergisinden sonra, bu ay da Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi yine festivalin websitesi üzerinden yayınlanacak. Yönetmen söyleşileri ve genel katılımcılara açık olan diğer etkinlikler festivalin Youtube hesabı üzerinden takip edilebilecek. Festivalin tüm etkinlik programı sosyal medya hesaplarından da günlük olarak paylaşılacak.

Tüm film gösterimleri festivalin resmi websitesi olan kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında süre ya da gösterim kısıtlaması olmadan, sadece websitesi üyeliği ile izlenmeye açık olacak.

Festivalin İzmir’de fiziki olarak gerçekleştirilecek 3. Etabı; pandemi koşullarının izin verdiği ölçüde 25-30 Haziran 2021 tarihleri arasında Seferihisar’da ödül töreni ve özel gösterimler şeklinde planlanıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler