Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Çevreci Festivalin Ödülleri Belli Oldu

Yayınlandı

tarihinde

Çevreci Festivalin Ödülleri Belli Oldu

Çevreci Festivalin Ödülleri Belli Oldu

Uluslararası Çevre Kısa Film Festivali’nin 11.si Maltepe Belediyesi ev sahipliğinde, 22-25 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
Maltepe, Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan festival kapsamında; her yıl verilen çevre ve sinema onur ödülleri bu yıl; sinemaya yaptığı katkılar ve özellikle topluma örnek oluşturan sanatçı duruşu nedenliye Mehmet Ali Alabora ile Türk dili ve kültürüne katkılarından dolayı Kelime Oyunu Programı yapımcısı ve sunucusu Ali İhsan Varol’a verilecek.
Ayrıca Cervantes – İspanya Kültür Merkezi de festivale ve çevreye katkıları ile duyarlı yaklaşımından dolayı onur ödülü sahibi oldu.
ÖDÜLLER
Festival kapsamında düzenlenen yarışmalarda ise ödül kazanan yapıtlar şöyle;

ULUSAL ÇEVRE KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ

A. İlhan Gülek (Tarihçi – Yazar), Ediz Hun (Sinema Sanatçısı), Engin Çağlar (Sinema Sanatçısı), Prof. Dr. Selahattin Yıldız (Maltepe Üni. İletişim Fak. Dekanı), Tunca Arslan (Sinema Yazarı), Vural Çavuşoğlu (Yapımcı – Yönetmen)’dan oluşan seçici kurul aşağıdaki filmleri ödüle değer bulmuşlardır.
KURMACA DALI
1- Dereler Mor Akar / Yönetmen: Hanife Örsoğlu
2- Soluş / Yönetmen: Onur Keşaplı
3- Gözler / Yönetmen: Hezal Dilan Sarı
BELGESEL DALI
1- Termik İstemeyük / Yönetmen: Caner Özdemir
2- İşgal Bakkal / Yönetmen: Mürvet Damaroğlu
3- Unutulmuşlar Adası / Yönetmen: Cansu Şahin
CANLANDIRMA DALI
En iyi film: İki Ağaç / Yönetmen: Tuğba Özer
MURAT ŞENER ÖZEL ÖDÜLÜ
1-FİDAN / Yönetmenler: Burak Varlık,Önder Menken
ULUSAL ÇEVRE KISA FİLM ÖYKÜ YARIŞMASI ÖDÜLLERİ
Bahrem Yıldız (Yazar – Şair), Duygu Ulus (Kısa Film Yönetmeni), Engin Ayça (Yönetmen), Erdoğan Sıcak (Tiyatro Yönetmeni – Oyuncu), Gülsen Tuncer (Oyuncu)’den oluşan seçici kurul aşağıdaki film öykülerini ödüle değer bulmuştur.
1- Tersine Dünya / Yazan: Ayşegül Erim
2- Pendo / Yazan: Fuat Cenk Onat
3- Hasret / Yazan: Göksel Tuzun
Ödül Töreni 25 Mayıs 2013 19:00 da Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde yapılacak tören ile sahiplerine sunulacaktır.
Kapanış töreninde; Yönetmenliğini Vural Çavuşoğlu’nun yaptığı 24 dakikalık “Çanakkale Deniz Savaşları ve Nusret” belgeselinin gösteriminden sonra katılımcılara verilecek kokteyl ile festival son bulacaktır.
GÖSTERİMLER
Festival film gösterimleri 22-25 Mayıs 2013 tarihleri arasında Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak yapılacak. Ayrıntılı program www.cevrefilm.org adresindedir.
SERGİ
Fesival kapsamında BASAD – Bakırköylü Sanatçılar Derneği ressamlarının özel olarak hazırladığı resim sergisi 22 Mayıs 2013 tarihinde Saat 18:00 da Maltepe türkan saylan Kültür Merkezi’nde kokteyl ile açılacak olup festival sonuna kadar açık olacaktır.
ÇOCUK VE SİNEMA
Festival kapsamında ilköğretim çağındaki çocuklara yönelik özel film gösterileri yapılacaktır. Yönetmenliğini Vural Çavuşoğlu’nun yaptığı çevre temalı eğitici ve eğlendirici özellikler taşıyan Fırtına Çocuklar-Limbo adlı kısa filmlerin 5 bölümü program dahilinde 23 ve 24 Mayıs 2013 tarihleri arasında hergün 10:00 da Maltepe Türkan saylan Kültür Merkezi’nde çocuklarla buluşacak.

Film Arası Dergisi

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali “ÉCU” ile Ortaklık Anlaşması Yaptı

Paris merkezli festival, Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali ile anlaşma imzaladı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

Avrupa’nın önemli film festivallerinden biri olan ÉCU– Avrupa Bağımsız Film Festivali ile Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, ortaklık anlaşması imzaladı.

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, Avrupa’nın en prestijli film festivallerinden biri olan ÉCU– Avrupa Bağımsız Film Festivali ile ortaklık anlaşması yaptı. Paris merkezli bu festival genellikle Avrupa’nın Sundance’ı olarak anılıyor ve kendi sözleriyle dünyanın en iyi bağımsız film yapımcılarının keşfine ve ilerlemesine adanıyor.

Her yıl gerçekleşen ÉCU, “hem biçim hem içerik olarak kalite, yenilik ve yaratıcılık” konusuna titizlikle dikkat edilerek seçilmiş bir film seçkisi sunuyor. Başvurular, yedisi Avrupalı olmayan film yapımcılarına (Amerika, Avustralya, Afrika ve Asya’dan) açık olmak üzere 14 kategoride değerlendirilmekte ve 25 ödülle sonuçlandırılmaktadır.

Ana hedeflerinden biri Türkiye’den kadın sinemacılara uluslararası görünürlük sağlamak olan Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, ÉCU ile yaptığı işbirliğinin harika sonuçlarını görmeyi ve sizlerle paylaşmayı dört gözle bekliyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

İstanbul Film Festivali Başvuruları Açıldı

Festival, 8-19 Nisan 2022 tarihlerinde yapılacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Film Festivali Başvuruları

8-19 Nisan 2022 tarihlerinde yapılacak 41. İstanbul Film Festivali “Türkiye Sineması” bölümüne başvurular festivalin resmi internet sitesi üzerinden alınacak. Festival programında yer alacak filmler için son başvuru tarihi 21 Ocak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, 2022’de 41. yılını kutluyor. 41. İstanbul Film Festivali’nin 8-19 Nisan’da yapılması planlanıyor.

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden sinemamızın en yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, efsane yönetmenlerin iz bırakan başyapıtlarına ve kült filmlere; söyleşiler, özel gösterimler ve festival sohbetleriyle Türkiye sinema endüstrisinin kalbinin attığı İstanbul Film Festivali’ne başvurular açıldı.

Festival programında yer alacak filmler için son başvuru tarihi 21 Ocak 2022. Sadece internet üzerinden yapılacak başvurular için ayrıntılı bilgi festivalin resmi internet sayfası film.iksv.org’da yer alıyor. Festivalin yönetmeliklerine de aynı adresten ulaşılabilir.

41. İstanbul Film Festivali’nde Türkiye Sineması bölümündeki filmler Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması başlıkları altında izleyicilerle buluşacak. Ulusal Yarışma’da büyük ödül olarak En İyi Film’e Altın Lale veriliyor, ayrıca festivalin kurucularından Onat Kutlar adına Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Özgün Müzik dallarında da birer ödül veriliyor. Festivalde ayrıca Seyfi Teoman adına En İyi İlk Film Ödülü de veriliyor.

41. İstanbul Film Festivali Türkiye Sineması danışma kurulu, sinema yazarları Engin Ertan, Kaan Karsan, Nil Kural ve Esin Küçüktepepınar’dan oluşuyor. Kısa film danışma kurulunda ise Öykü Canlı, Serdar Kökçeoğlu, Ahmet Toğaç yer alıyor.

Başvuru için

Festivale başvurular, festivalin resmi sitesi film.iksv.org üzerinden yönlendirilen Eventival platformundaki form aracılığıyla yapılıyor. Başvurular, 2021-2022 yapımı filmler için açık. 60 dakikadan uzun kurmaca, 30 dakikadan uzun belgesel ve 20 dakikadan kısa filmler festivale başvurabiliyor.

İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Film Gösterimleri’yle ilgili tüm gelişmeleri sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz. Sosyal medyada #istfilmfest41 etiketini kullanarak siz de festival sohbetinin parçası olabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” İtalya’da En İyi Film Seçildi

İki Şafak Arasında, 39. Torino Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İki Şafak Arasında

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” filmi, Avrupa’nın önemli film festivallerinden 39. Torino Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı.

Selman Nacar’ın yönettiği, Burak Çevik ve Diloy Gülün’ün yapımcılığını üstlendiği TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında”, İtalya’nın önde gelen festivallerinden 39. Torino Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı. 26 Kasım-4 Aralık tarihleri arasında İtalya’nın Torino kentinde düzenlenen ve ana yarışmasında 12 filmin yer aldığı festivalde “En İyi Film” ödülü, “İki Şafak Arasında” filminin oldu.

“Olağanüstü yönetmenlik becerileri”

Yönetmen Selman Nacar’ın ilk uzun metrajlı filmi “İki Şafak Arasında”, festival jürisi tarafından övgüye layık görüldü. Jüri, filme ödül verme gerekçesi olarak, “Olağanüstü yazma ve yönetmenlik becerileriyle inandırıcı bir hikaye anlatmayı başaran, güldüren, duygulandıran ve şaşırtan bir film. Akıllıca, ağırbaşlılıkla yönetilen ve yeni bir büyük yeteneği ortaya çıkaran, olgun bir film.” ifadelerini gerekçe gösterdi.

Festival yolculuğu devam ediyor

2019 yılının Temmuz ve Ağustos aylarında Uşak’ta dört haftada çekilen film, Kadir’in fabrikasında bir işçinin yaralanmasının ardından hayallerini, ailesini ve yaralanan işçinin eşini etkileyecek ahlaki çıkmazını konu alıyor. Film, önümüzdeki günlerde 21. Eskişehir Film Festivali ve 10. Malatya Film Festivali’nde de gösterilecek.

“İki Şafak Arasında” filminin yer aldığı festivaller ve aldığı ödüller ise şöyle:

  • 69. San Sebastian Film Festivali / İspanya (Dünya Prömiyeri)
  • 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali (Jüri Özel Ödülü, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, Cahide Sonku Ödülü)
  • 45. Sao Paolo Mostra Film Festivali / Brezilya
  • 9. Boğaziçi Film Festivali (En İyi İlk Film Ödülü, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü)
  • 17. Free Zone Film Festivali / Sırbistan (En İyi Film Ödülü)
  • 32. Ankara Film Festivali
  • 22. Arras Film Festivali / Fransa
  • 7. Lima Semana Del Cine Film Festivali / Peru
  • 26. Gezici Festival
  • 39. Torino Film Festivali / İtalya (En İyi Film Ödülü)
Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler