Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Çerçeve

Yayınlandı

tarihinde

Ekrem Ergüder / Çerçeve

Çerçeve yazılarına başlarken öncelikle sinemacı değil televizyoncu olduğumu belirtmek istiyorum. Benim de diğer meslektaşlarım gibi hayatım çerçevenin içerisinde olacakları seçmekle geçti. Dışında kalanlar başka arkadaşlarımın çerçevelerinde yer aldılar.

Dolayısıyla çerçeve yapmak aslında bir seçim yapmaktır.

Hayatımızda da aynı durum var zaten.

Neleri ve kimleri hayatımıza alacağız,  kimler dışarıda kalacak.

“Çerçeve” hem maddi anlamıyla hem de sinema ve televizyondaki kadraj anlamıyla önemli. Çünkü çerçevenin içindekiler bizi ilgilendiriyor, dışında kalanlar ise önemini yitiriyor.

Televizyon ve sinema arasındaki farklar ve benzeşmeler konusuna girmek istemiyorum ama her ikisinde de seyirciye sunulan “şey” mutlaka önem verilendir. Bu önemli şeyi seyirciye nasıl aktardığınız da sizin bakış açınız ve estetik kaygılarınızla doğrudan ilintili. Aslına bakarsanız işin sırrı da orada.

Geçmiş yılllardan biriydi. Televizyonculukta yapım yönetim dersinde “dijital televizyon” konusunu işliyordum. Analogdan farklarını, getirdiği yenilikleri bir televizyoncunun bilmesi gerekiyor. Öğrencilerimden gelebilecek daha derinlemesine sorular olabileceğini düşünerek konuyla ilgili yayınları araştırdığımda maalesef pek Türkçe kaynak bulamadım. Elime Dijital Televizyon nedir? (What is Digital Television?) adlı İngilizce bir kitap geçti. Teknolojik bir konuda kitap okumak… Hem de yabancı dilde.

Oldukça meşakkatli bir iş gibi gelmişti. İlk sayfaları açtığımda şaşırdım.    Yazar, çok iyi bildiğim bir konuyla başlamıştı kitabına.

“Hikâye anlatmanın tarihçesi”. Gülümsedim.

Teknolojinin kablolarını araladığımda karşıma yine insan çıkmıştı.

Bir hikâye anlatmak… Hem de görüntülü.

Çok insanca bir şey. Çünkü bu yolculuk dünyada insanın varlığı kadar eski.

İlk insanın mağara duvarlarına çizdiği resimlerden sinemaya, televizyona kadar giden uzunca bir serüven. Ve geleceğe uzanan sonu açık bir yol bu.

Televizyon yayıncılığının temelini yapımlar oluşturuyor. Bir yapımın çıkış noktasında da insanlara anlatılacak bir hikâye var. (Sinemada için de aynı şey geçerli demeye gerek yok sanırım)

Seyirci her zaman seçimini buna göre yapıyor. Hikâyeniz seyircinin ilgisini çekerse varsınız. Aksi takdirde yoksunuz. Çok mu acımasızca?

Tabi burada kullandığım “hikâye” kavramının içine onu anlatım tarzınız, sunum şekliniz ve kullandığınız mecra da giriyor.

Zaten bir hikâye anlatmaya karar verdiğimizde yani işin derinliklerine daldığınızda karşınıza birçok “yeni” unsur çıkacaktır.

Tıpkı Gaziantep baklavasını çok beğenip ilk kez baklava yapmaya karar vermek gibi düşünün. Peki, insanlar bu karşılarına yeni çıkacak aşamalara hazırlıyorlar mı kendilerini. Bu soruya şöyle cevap verdiğim için şaşırmayın:

Baklava yaparken evet ama televizyonda hayır.

Hani televizyonlarda izlenecek bir şey yok diyoruz ya bazen.

Bazen de filan dizi, filan program ne kötü diyoruz ya işte onlarda böyle sorunlar var demektir. Televizyon programının daha içeriğine karar verememiş insanlar bile televizyon programı yapmayı denediler. Seyirci olarak çok kez şahit olduk. Denediler olmadı. Kimisi sunumda hata yaptı, kimisi rejide, kimisi de yanlış saatte yanlış sürelerle karşımıza çıktı. Yanlış insanları konuk aldı, yanlış sorular sordu, yanlış kameraya baktı, yanlış dekorla yanlış ışıkta çekildi, zaten o sırada yanlış kamera yanlış bir açından çekiyordu belki de. İşte bunun gibi sebepler bir araya geldiğinde ortaya izlenemez bir “iş” çıkıyor.

Bir hikâye anlatmak kolay iş değil. Yolları, yöntemleri, usulleri, adabı, ahlakı, kuralları ve maliyeti var. Bunların herhangi birini göz ardı ederek işe girişenler bedeller ödemeye devam ediyorlar. Bir tepsi baklavayı çöpe atmayı göze alabilirsiniz ve bundan da kimsenin haberi bile olmayabilir. Ama eğer televizyonda bir iş yapmaya kalkışıyorsanız birçok gözün sizi izlediğini unutmamalısınız. Geçenlerde bir ulusal kanalda gördüm genç bir adam bir Talk Show’a başlamış. İlk bölümü. Dekoru güzel, ışık iyi, stüdyo harika. Özel bir masa seçmiş kendine, hatta masa antika galiba.

Canlı yayında üç konuğu var, ilk yarım saatte bitti söz.

Ne konuşacağını, ne soracağını bilemiyor. Konuklara şarkı söyletiyor bol bol. İşin “talk” tarafı bitti. Baktı program kötü gidiyor kalktı bu sefer şarkılarda halay filan çekmeye başladı.

Aman ne çırpınış.

Açılışta Alain Delon’du kapanışta ise elindeki halay mendilini kemerine sıkıştırmış ve alnının terini kol düğmeli gömleğine silen bir yorgun adam gördük. Gece şovu yapmaya karar verirken hiç mi izlemedin dünyadaki örneklerini? Kreatif bir ekip kurman gerekiyordu. Konuklara soracağın sorularını hazırlayacak metin yazarların, espriler hazırlayacak ve senin için beynini ayıracak insanların olmalıydı ekibinde.

Niçin illa iki saat ekranda kalma merakı. Eskiler bile bir saat programı ancak yaparken iki saati nasıl dolduracağını düşünmedin mi?  Hiç mi program akışı diye bir şey duymadın da ne yapacağını bilemez haldeydin? Peki, ekibinde bunları sana söyleyecek kimsen de mi yoktu?

Bir hafta sonra aynı gün ve saatte o kanalda yabancı bir film vardı.

İyi bir filmdi, izledim. Çok acımasız bir katili anlatıyordu.

Ekrem Ergüder
ekremerguder@gmail.com 
https://twitter.com/ekremerguder


Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Carlos Reygadas “9. Boğaziçi Film Festivali” İçin İstanbul’a Geliyor

Yönetmene Onur Ödül’ü takdim edilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

9. Boğaziçi Film Festivali’nde dağıtılacak Onur Ödülleri’nden biri de Meksikalı yönetmen Carlos Reygadas’a takdim edilecek.

23 Ekim’de başlayacak ve 30 Ekim’e kadar devam edecek olan 9. Boğaziçi Film Festivali, Meksikalı yönetmen Carlos Reygadas’ı sinemaseverlerle bir araya getiriyor. 2002 yılında çektiği ilk uzun metraj filmi “Japón” ile   Cannes Film Festival’inde “Caméra d’Or Ödülü” kazanan yönetmene festivalin kapanış gecesinde Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu ve Festival Başkanı Ogün Şanlıer tarafından “Onur Ödülü” takdim edilecek. Bosphorus Film Lab kapsamında 29 Ekim Cuma günü düzenlenecek masterclass ile sinemaseverlerle de buluşacak olan yönetmen, deneyimlerini aktaracak. Atlas 1948 Sineması’nda gerçekleşecek olan etkinlik saat 18:30’da başlayacak.

Carlos Reygadas, Meksika ve Londra’da hukuk okuduktan sonra 1998 yılında kısa filmler çekmeye başladı. İlk uzun metrajlı filmi Japón ile 2002’de Cannes Film Festival’inden “Caméra d’Or Ödülü” kazanan Reygadas’ın, 2005’te tamamladığı “Battle in Heaven” İngiliz Film Enstitüsü tarafından on yılın en iyi filmlerinden biri seçildi ve Reygadas’ı “Meksika sinemasının tek kişilik üçüncü dalgası” olarak nitelendirdi. “Silent Light” filmi ile dünya prömiyerini gerçekleştirdiği Cannes Film Festivali’nde Jüri Ödülü, “Post Tenebras Lux” ile En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandı. 2018 yılında yönettiği son filmi “Our Time” ile Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan için yarışan Carlos Reygadas’ın masterclass etkinliğine katılım için başvurular www.bogazicifilmfestivali.com adresindeki kayıt formu doldurularak gerçekleştirilebilir.

Okumaya Devam Et

Etkinlikler

İlker Çatak’ın Ödüllü Filmi “Söz Senettir” 14 Eylül’de Bahçe Sineması’nda

KüçükÇiftlik Film kulübü sunar!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

KüçükÇiftlik Park, her hafta Salı akşamı püfür püfür bahçe ortamında sinemanın en beğenilen filmleriyle sinemaseverleri buluşturmaya devam ediyor. URU organizasyonu ve Türk Tuborg A.Ş.’nin katkılarıyla gerçekleştirilen KüçükÇiftlik Film Kulübü Sunar: Bahçe Sineması, 14 Eylül Salı akşamı Almanya’dan sonra Türkiye’de ilk kez ve sadece bir kereye özel olarak gösterilecek “Söz Senettir” filmine ev sahipliği yapacak. İlker Çatak’ın, festivallerden ödüllerle dönen ikinci uzun metraj filmi “Söz Senettir”, muzip, yalın ve olgun sinema diliyle dikkat çekerken izleyicilerin ilişkilere ve kimliklere dair pek çok algısını sarsıyor. Sinemaseverler filmden hemen önce ve sonra ise Türk DJ ve prodüktör ikilisi Schnell Schnell ile açık havanın keyfini müzik eşliğinde de çıkaracaklar.

KüçükÇiftlik Film Kulübü Sunar: Bahçe Sineması, 14 Eylül Salı akşamı İlker Çatak’ın yönetmen koltuğunda oturduğu ve 3 gencin, izleyiciyi sarsan ilişki döngüsüne yer veren “Söz Senettir” filmini sinemaseverlere sunacak. 2020 Bavyera Film Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu, 2019 Münih Film Festivali’nde ise En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Senaryo ödüllerini alan Almanya-Fransa ortak yapımı “Söz Senettir”, Türkiye’de ilk kez ve sadece Bahçe Sineması’nda gösterilecek.

Kadının pilot, erkeğin müzisyen olduğu bir çift… Marion ve Raphael Almanya’dan uçağa atlayıp yaz tatili için Türkiye’ye geliyorlar ve yolları jigololuk yapan genç Baran’la kesişiyor. Bundan sonra ilişki üç kişilik bir oyuna dönüşüyor. Avrupa’ya gitmeyi kafasına koymuş Baran, Marion’a evlenme teklif ediyor. Hayatını her zaman kontrol altında tutmayı başarmış ama kanser olduğunu öğrendikten sonra her şeyi yeniden gözden geçirmeye başlayan Marion ise ilk defa bir yabancının müdahalesine izin veriyor ve Baran’ın teklifini kabul ediyor. Kâğıt üstünde tanıdık gelebilecek bu anlaşmalı evlilik öyküsü, Bir Zamanlar Kızılderili Ülkesinde filmini Kino 2018’de izlediğimiz İlker Çatak’ın elinde, neşesi de eksik olmayan, toplumsal cinsiyet rolleri ve tekeşli ilişkilerin çizdiği çemberleri sürekli esneten, muzip ve dinamik bir romantik drama dönüşüyor. “Söz Senettir”, ilişkilere ve kimliklere dair pek çok algımızı sarsabilecek katışıksız bir enerjiyi dokusuna katıyor.

KüçükÇiftlik Film Kulübü Sunar: Bahçe Sineması kapsamında film gösterimlerinin yanı sıra film konseptine uygun DJ performansından mini konserlere kadar farklı içerikler de yer alıyor. 14 Eylül Salı akşamı sinemaseverler çimenlerde oturup müziğin keyfini çıkartmaya Türk DJ ve prodüktör ikilisi Schnell Schnell ile başlayacak. Hem filmden önce hem de filmden sonra DJ kabininde yer alacak olan Doğu Civicik ve Ozan Korkmaz ikilisi, kolektif olarak aktif ve en üst düzeyde elektronik müzik yaratmaya çalışırken 2016 yılında müzikal kariyerlerini birleştirerek geleceklerini yeniden yazdılar ve Schnell Schnell doğdu. Farklı janralarda yaptıkları işbirlikleri, yerli ve yabancı bir çok önemli sanatçı ile yer aldıkları sahneler ve düzenli olarak 2017 yılından beri Radio FG 93.8’de yayınladıkları  Schnell Schnell Radio Show ile seslerini duyuruyorlar. Ürettikleri ve remix’ledikleri parçalar, Vesvese Records (TR), Eskimo Recordings (BE) ve Ostra Discos (POR) gibi plak şirketleri aracılığıyla yayınlandı. 2020 yılında kendi plak şirketleri SCHNLL’yi kurdular ve ilk albümleri “The Grit”i yayınladılar.

Kapı açılış saati 18.30, film başlama saati ise 21.00 olan etkinliklerin biletleri online olarak Biletix’ten temin edilebiliyor.

Tüm Hijyen Önlemleri Alındı

Pandeminin başından itibaren aldığı koronavirüs tedbirlerini hassasiyetle uygulamaya devam eden KüçükÇiftlik Park, sinema tutkunlarını pandemi şartlarına uygun olarak sınırlı sayıda kapasiteyle ağırlıyor. Online biletleme sisteminin kullanıldığı ve HES kodu zorunluluğunun olduğu etkinliklerde misafirlerin ateş ölçümü sağlık görevlileri tarafından yapılırken, ortak alanların hijyeni en üst düzeyde sağlanıyor. Misafirler KüçükÇiftlik Park’a 6 Eylül itibarıyla hayata geçen yönetmelik gereği PCR testi veya aşı kartı ibrazıyla giriş yapılabilecek.  

Okumaya Devam Et

Türkiye

Cengiz Bozkurt “Kim Bu Aile?” İçin Tam Formunda

Kim Bu Aile? setinden yeni fotoğraf yayınlandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Başrolünde Cengiz Bozkurt’la birlikte Nurgül Yeşilçay, Onur Buldu ve Ferit Aktuğ’un yer aldığı “Kim Bu Aile?” filminin setinden yeni fotoğraf yayınlandı.

Yapımını CJ ENM Türkiye’nin üstlendiği Kim Bu Aile?, sinema salonlarını kahkahaya boğmaya hazırlanıyor. Çekimleri geçtiğimiz günlerde İstanbul’da başlayan Kim Bu Aile? filmi, eğlenceli hikayesi ile olduğu kadar aksiyon sahneleriyle de iddialı olacak.

Yönetmenliğini Bedran Güzel’in yaptığı filmin başrol oyuncularından Cengiz Bozkurt, önceki gün setten yaptığı paylaşımla sosyal medyayı salladı. Tam teçhizatlı vaziyette poz veren usta oyuncu, paylaşımına “Aksiyona başladık” notunu ekledi.

Zengin oyuncu kadrosuyla dikkat çeken filmin başrollerinde Cengiz Bozkurt’la birlikte Nurgül Yeşilçay, Onur Buldu ve Ferit Aktuğ yer alıyor.

Aksiyon ve komediyi bir araya getiren renkli hikayesi, yıldızlarla dolu oyuncu kadrosu ve zengin prodüksiyonu ile son zamanların en çok konuşulacak filmlerinden biri olacak Kim Bu Aile?, sinema salonunda eğlenceli vakit geçirmeyi özleyen seyirciyi fazlasıyla memnun edecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler