‘Cennetten Kovulmak’, Altın Portakal’da

Festivaller

Ezgi Asaroğlu1

Kürt ve Türk halklarının hafızalarında ve tarihlerinde “öteki” kavramını keskinleştiren çatışmaların etkilerini, Kürt sorununun taraflarından olmamalarına rağmen iliklerine kadar hisseden İstanbullu Emine ile Muşlu Ayşe’nin öykülerini anlatan “Cennetten Kovulmak” filmi; 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde.

“Cennetten Kovulmak”, 30 yıldır süregelen çatışmanın, sıradan insanları dahi içine alan asıl sebeplerini; bu çatışmanın esas mağdurları olan kadınlar ve çocuklar üzerinden, iki tarafa da eşit mesafede duran objektif bir bakışla anlatıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli filmin senaristliğini ve yönetmenliğini, kısa filmleriyle birçok festivalden ödül alan Ferit Karahan üstleniyor.

“Cennetten Kovulmak”; Kürt-Türk çatışmasını, içinde bulundukları savaşın etkisiyle yaşamları değişen iki kadının, 24 yaşındaki İstanbullu Emine ile 7 yaşındaki Muşlu Ayşe’nin hikayeleri üzerinden anlatıyor. Asıl yıkımın, kıyametin bir provası olan savaş alanında, savaşın yaşandığı zamanda değil, daha sonra gerçekleştiğini anlatan film; savaş mağduru olarak geride kalanların ise kadınlar ve çocuklar olduğunu vurguluyor. Yönetmen koltuğunda, 2007 yılından bu yana reklam yönetmenliği yapan, kısa filmleriyle birçok festivalden ödül alan Ferit Karahan oturduğu filmin senaryosu da Karahan’ın imzasını taşıyor.

Kadrosunda, Ezgi Asaroğlu (Emine), Rojin Tekin (Ayşe), Jülide Kural (Gülnar), Bünyamin Kavut (Kürşat), Mirza Metin (Ustabaşı Mahmut), Aziz Çapkurt (Yusuf), Gülistan Acet (Narin) ve Alan Ciwan’ın (Mehmet) yer aldığı filmin yapımcılığını FK Film, ortak yapımcılığını ise Blue Door Production (İtalya) üstleniyor.

Çekimleri İstanbul’da ve en son Yılmaz Güney’in “Aç Kurtlar” filmini çektiği Muş’ta gerçekleştirilen Türk-İtalyan ortak yapımı “Cennetten Kovulmak”, 21 aylık post-prodüksiyon sürecinin ardından ilk kez 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde izleyici karşısına çıkacak ve 9 filmle yarışacak.

''Cennetten Kovulmak'' Film Afişi

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up