“Cennetten Kovulmak” 25 Nisan’da Sinemalarda

Türkiye

Cennetten Kovulmak

Kürt sorununu biri Kürt, biri Türk iki kadının gözünden anlatan ve 50. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden “En İyi Film” dahil 3 ödülle dönen, Ferit Karahan imzalı “Cennetten Kovulmak”, 25 Nisan’da vizyona girmeye hazırlanıyor.

“Cennetten Kovulmak”, birbirinin hayatından tamamen habersiz, birbiriyle aynı kaderi yaşayan iki kadının; 24 yaşındaki İstanbullu Emine ile 8 yaşındaki Muşlu Ayşe’nin hikayesini anlatıyor. 50. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden “En İyi Film”, “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ve “Jüri Özel Ödülleri”yle dönen film; asıl yıkımın, kıyametin bir provası olan savaş alanında değil, daha sonra gerçekleştiğini ve yegâne savaş mağdurlarının geride kalan kadınlar ve çocuklar olduğunu vurguluyor.

Çoğu göç etmek zorunda kalan Kürt işçilerin çalıştığı bir inşaatta mühendis olan Emine, askerde olan kardeşini bir çatışmada kaybeder. Emine için Kürt sorunu, sadece televizyonda gördüğü ve anlam veremediği çatışmalardan ibaretken kardeşinin ölümü ve inşaatta karşılaştığı bir kaza, Emine’nin Kürtlere bakışıyla birlikte hayatını da değiştirir. Emine, bütün geçmişini karşısına alıp bir karar vermek zorundadır. Muş’un bir köyünde, kalabalık bir ailede yaşayan 8 yaşındaki Ayşe, televizyondan ve öğretmeninden tanıdığı İstanbul’a büyük bir hayranlık duymaktadır. Ta ki İstanbul’da üniversite okuyan ağabeyi Mehmet’in köye gelişine kadar… Politik bir örgüt mensubu olan Mehmet, köyde korucular tarafından öldürüldükten sonra Ayşe’nin yaşamı alt üst olur. Emine ve Ayşe, içinde bulundukları bu görünmez savaşta bir taraf olmaya sürüklenirler. Birbirlerine göre karşı tarafta olan bu iki kadın, adım adım yalnızlaşarak birbirlerinin geçmişlerine ve geleceklerine doğru tersine bir yolcuğa başlarlar.

Teaserı İzlemek için Tıklayın!

Film Hakkında

Kadrosunda, Ezgi Asaroğlu, Rojin Tekin, Jülide Kural, Mirza Metin, Gülistan Acet, Aziz Çapkurt, Bünyamin Kavrut ve Alan Ciwan’ın yer aldığı filmin yapımcılığını FK Film, ortak yapımcılığını ise Blue Door Production üstleniyor.

Çekimleri İstanbul’da ve en son Yılmaz Güney’in “Aç Kurtlar” filmini çektiği Muş’ta gerçekleştirilen Türk-İtalyan ortak yapımı “Cennetten Kovulmak”; 21 aylık post-prodüksiyon sürecinin ardından prömiyerini gerçekleştirdiği 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Film”, “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ve “Jüri Özel Ödülleri”nin sahibi oldu.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Ferit Karahan

Oyuncular: Ezgi Asaroğlu, Rojin Tekin, Jülide Kural, Bünyamin Kavut, Mirza Metin, Aziz Çapkurt, Gülistan Acet, Alan Ciwan

Tür: Dram

Yapım Yılı: 2012 (88 dk)

Vizyon Tarihi: 25 Nisan 2014

Senaryo: Ferit Karahan, Serdar Temel

Yapımcı: Ferit Karahan, Serdar Temel

Yapım Şirketi: FK Film

Yapım Ülkesi: Türkiye

Dil: Kürtçe, Türkçe

Dağıtıcı Firma: Tiglon

Web Sitesi: www.cennettenkovulmak.com

Yapım Notları

– Hazırlıklar Mart 2011’de başladı ve yaklaşık 8 ay sürdü.

– Çekimlere başlamadan önce, oyuncularla birlikte DestAR-Tiyatro ve FK Film’de okuma provaları ve senaryo çalışmaları gerçekleştirildi.

– Çekimlerinin İstanbul ayağı; 8 Ocak 2012’de Şişli Belediyesi’nin gelecekteki yönetim binasının inşaatında başladı ve toplamda 7 gün sürdü. 4 gün iç mekanlar, 3 gün ise İstanbul’un çeşitli yerlerinde dış mekan çekimleri ile 21 Ocak 2012’de filmin İstanbul çekimleri tamamlandı.

– Çekimlerin Muş ayağı; 25 Ocak 2012 tarihinde Muş merkeze bağlı Dilimli köyünde başlayacaktı fakat yolların kapalı olması nedeni ile ancak 26 Ocak 2012 tarihinde başlayabildi. İki gün Dilimli köyünde okul sahneleri çekildikten sonra, şartların zorluğu nedeni ile köyde geçecek sahneler için çekimlere Muş merkeze daha yakın olan Şenova köyünde devam edildi. Muş sahnelerinin büyük çoğunluğu köyde, birkaç sahne şehir merkezinde ve bir sahne de tarihi Murat Köprüsü’nde çekildi. Muş çekimleri 26 Ocak 2012 tarihinde başlayarak, 9 Şubat 2012 tarihinde tamamlandı.

– Çekimler, 8 Ocak 2012 tarihinde başlayarak 9 Şubat 2012 tamamlandı.

– Filmin tamamında 28 kişilik bir teknik ekip yer aldı.

– Film yaklaşık olarak 550 bin TL bütçe ile gerçekleştirildi.

– Kurgusunu, Avrupa’nın sayılı kurgucularından olan Marco Spoletini yaptı.

– Post-production aşaması 21 ay sürdü.

Cennetten Kovulmak Film Afişi

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up