Cengiz Aytmatov’un Eserlerinden Uyarlanmış Yapımlar

Liste

Dünya tarihinde tüm eserleri sinemaya uyarlanmış tek yazardır Cengiz Aytmatov. Eserleri 157 dile çevrilen Aytmatov yalnızca bir yazar değil aynı zamanda senaryolar kaleme almış bir sinemacıdır. Kırgız sinemasının da öncü isimlerindendir Aytmatov. Haziran 2008’de kaybettiğimiz yazarı doğum gününde kendi kaleme aldığı senaryoları ve eserlerinden uyarlanmış sinema filmleri ile anıyoruz. Cengiz Aytmatov‘un anlatımı her çağda, zamanda sinemacıları etkilemiş ve eserleri farklı zamanlarda birden fazla kez sinemaya uyarlanmıştır.

Aytmatov‘un eserlerinden uyarlanan filmlerden her biri otantik Kırgız yapımları olmanın yanı sıra uluslararası festivallerde yarışmış, ödüller kazanmış, dünya çapında gösterilmiş ve çok olumlu eleştiriler almıştır.

İşte onlardan bazıları.

Mavi Cennet (2008) Tengri IMDb 6.6

30 yaşındaki Timur babasını bulma umuduyla Kırgız dağlarında bir yaylaya gelir. Babasının öldüğünü öğrenir ve gidecek yeri olmadığı için yaylada kalmaya karar verir. Çok geçmeden, Amira adında genç ve güzel bir kadınla tanışır ve ona yardım etmeye başlar. Bir süre sonra da birbirlerine aşık olurlar. Ancak Amira’nın kocası Afganistan’daki savaştan dönünce iki sevgili yayladan kaçmak zorunda kalırlar… İki sevgili, doğu ile batı arasında, hayatı tekrar yaşanmaya değer kılan yeni bir dünya aramaya başlarlar… Acaba rüyalarındaki mavi cenneti bulabilecekler midir?

___

Jamila (1994) Cemile IMDb 7.8

Cengiz Aytmatov’un aynı adlı romanından uyarlanan ‘‘Jamila’’, uçsuz bucaksız Kırgızistan bozkırlarında geçen katıksız bir aşkın öyküsünü anlatıyor. Köyün en iyi ata binen kişisi olan Cemile, güzelliğiyle genç Seyit’in başını döndürür. Ne var ki, Seyit’in ağabeyi, Cemile ile evlenmek üzeredir. Seyit, hayatının en büyük trajedisi ile karşı karşıyadır.

___

Selvi Boylum Al Yazmalım (1977) IMDb 8.7

Aytmatov’un Kırmızı Eşap’ından uyarlanan filmin konusu şöyledir:

Kamyon şoförü İlyas (Kadir İnanır), İstanbul’dan Asya’nın (Türkan Şoray) kaldığı köye gelir. Birbirlerine aşık olup evlenirler. Çocuklarının adını Samet koyarlar. İlyas, kamyoncu olduğu için sık sık yollara çıkar ve Asya, Samet’le yalnız kalır. Bir gün yine yola çıkan İlyas, eve dönmez ve Asya yı bir sekreter ile aldatır. Asya bunu pencerede görür ve İlyas’tan kaçar. İşleri bozulan İlyas, Asya’nın karşısına öyle çıkmak istemez ve bunalıma girerek Asya’yı terk eder. Asya, bu acıya dayanamaz ve oğluyla birlikte yollara düşer. Yolda Cemşit (Ahmet Mekin) adında bir adamla karşılaşırlar. Cemşit onlara kol kanat gerer. Birlikte yaşamaya başlarlar. Bir gün İlyas karşılarına çıkar. Asya şimdi büyük aşkı ve kendisine zor gününde kucak açan Cemşit arasında bir tercih yapmak zorunda kalır.

___

Kopar Zincirlerini, Gülsarı (1968) Beg inokhodtsa IMDb 6.9

Film, Gülsarı adlı bir cins atın doğumundan ölümüne kadar olan fırtınalı hayatının öyküsünü anlatıyor. Gülsarı’nın yaşamıyla adeta insanlık ve doğa sorgulanırken, kişiliğinde de yurt sevgisi destansı bir şekilde yaşanmakta…

____

Pervyy uchitel

İlk Öğretmen (1965) Pervyy uchitel IMDb 7.6

Andrey Konçalovski’nin yönettiği ‘İlk Öğretmen / Pervyy Uchitel’ 1966 yılında Venedik Film Festivali’nde yarıştı ve Natalya Arınbasarova’ya Altınay rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Volpi Kupası’nı kazandırdı.

1923 yılında Sovyetler Birliği’nin Komünist Partisi tarafından Çin sınırında bir köye bir öğretmen gönderir. Kırsal kesimde eğitim sorunsalına şiirsel bir aşk öyküsü fonunda değinen ‘İlk Öğretmen’ çoktandır bir Hollywood yönetmeni olan Konçalovski’yi dünya sinemasına tanıtan ilk film.

___

Mankurt (1991)

Yalaman adlı bir genci kaçırıp onu Mankurt yapan juan juanlardan oğlunu kurtarmaya çalışan kırgız türkü bir annenin hikayesi. Film Cengiz Aytatov’un Gün Olur Asra Bedel adlı kitabından uyarlanmış.

____

Çocukluğumuzun Gökyüzü (1966) Nebo nashego detstva

Ünlü Kırgız yönetmen Tolomuş Okeyev’in ilk filmi ‘Çocukluğumuzun Gökyüzü / Nebo Nashego Detstya’ (1966) kırsalda yaşayan ve bütün çocukları kente göçmüş yaşlı bir at bakıcısının, son oğlunu dağlarda tutma ve ona at çobanlığını öğretme gayretini anlatan hüzünlü bir hikayedir.

Ayrıca:

Toprak Ana (1967)

Beyaz Gemi / Belyy Parokhod – Ak Kame (1976)

Erken Gelen Turnalar (1979)

Deniz Kıyısında Koşan Köpek 1990

Boranlı İstasyonu / Boranly Beket (1996)

‘Elveda Gülsarı / Proshai Gulsary (2008)

‘Fujiyama’ya Çıkış / Voskhozhdeniye Na Fudziyamu (1988)

Al Yazmalım (2011) – Dizi

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up