Çemberlitaş’taki Tarihi Sinema Kapandı

Manşet Türkiye

AVM sinemacılığı bir sinemayı daha ebediyete uğurladı. Çemberlitaş’ta 1939’dan beri hizmet veren Şafak Sineması faaliyetini sonlandırma kararı aldı.

İşletmeci Mehmet Soyarslan Çemberlitaş Şafak Sineması’nın uzun yıllardır direndiğini fakat mali nedenlerden dolayı artık mücadele edemeyeceklerini belirterek sinemayı kapattıklarını açıkladı. Film almakta, çalışanların maaşlarını ödemekte zorlandıklarını ve her geçen gün daha fazla borçlandığını belirten Soyarslan şunları söylüyor: “Belediye sinemamıza emlak vergisi olarak senede 100 bin lira vergi koydu. 3 yıldır ödeyemedik, 300 bin lira borç oldu. Akabinde gayrimenkul değeri de 10 milyon dolara yakın. Sinemamızda çalışan arkadaşlarımızla konuştum, kapatacağımızı söyledim. Bu ay hepsinin kıdem tazminatlarını ödeyip ayrılacağız. Tüm teknik ekipmanlar sinemada kalacak. Çünkü sinemaya aldığımız dijital makinelerin taksitlerini bile çıkaramadık. Şafak da yenildi.”

safak sinemasi

“Son yıllarda AVM’lerin çoğalması ve sinema müşterilerinin bu merkezlerin popüler olanlarındaki sinemalara kayması, her müstakil semt sinemasının yılda 100 bin ila 300 bin TL arasında zarar etmesine sebep oldu diyen Soyarslan, “Bu yüzden hepsi kapatılmak veya terk edilmek durumunda kaldı. Şafak’ı da kaybettik” diyor.

75 yıllık Özen Film’in sahibi Mehmet Soyarslan sinema salonunun tiyatrolar tarafından kiralanması için girişimde bulunmuş ve tiyatro şirketleriyle görüşmüş. Bayram sonrasında Şehir Tiyatroları’nın sinemayı görmeye geleceğini söyleyen Soyarslan, sinemaya yıllardır emek verdiklerini ve mücadelelerinin mali sorunlara yenildiğini söylüyor. Ülkemizdeki çok salonlu sinemaların ilk örneklerinden olan Çemberlitaş Şafak Sineması 1330 koltuk kapasiteli 7 salonuyla sinemaseverlere hizmet veriyordu.

Rexx Sineması Hakkındaki Söylentiler

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up