Cem Yılmaz’ın Sihirli Formulü

Eleştiri Manşet Serbest Kürsü

yazar_serkanbastimar_

İster senaryoda imzası olsun, ister yönetmen koltuğunda otursun, eğer o filmde Cem Yılmaz varsa beklenti yüksektir. Çokça konuşulur film ve de çokça güldürür. Yıllar içinde kendisine hem komedi alanında hem de sinema alanında birçok rakip çıktı ancak, tüm gemiler battı, Cem Yılmaz’ın gemisi hala su üstünde.

1998’de senaryosunu yazdığı, Ömer Vargı’nın yönettiği Her Şey Çok Güzel Olacak filmi ile sinemaya atılan Cem Yılmaz, birkaç istisna dışında kendi senaryolarını kendi yönetti. İlk filmlerde (başka isimlerin çektiklerinde) belki de ‘bir film nasıl yönetilir’ sorusunu kendi deyimiyle ‘gözlem yaparak’ öğrendi. Ve artık gayet işinin ehli bir yönetmen, sinemamızın yüz aklarından biri oldu.

Ali Baba ve 7 Cüceler (3)

Geçtiğimiz yıl bu zamanlar perdeye gelen Pek Yakında, naif öykü ve karakterleri ile üst düzey bir film olmuş ve Türk Sinemasına da 100. yıl için bir selam çakmıştı. Yılmaz, bugünlerde Ali Baba ve 7 Cüceler filmiyle karşımızda. Büyük bir pazarlama stratejisi ile reklamlar, bilbordlar, haberler ve sosyal medyada filmin ablukası altındayız.

Çarşamba günü (11 Kasım) basın gösteriminde filmi, ekibiyle birlikte izleme şansı buldum. Başarısız esnaf Şenay ve kayınbiraderi İlber’in Bulgaristan’da geçen trajikomik, absürd ve macera dolu hikayesini anlatıyor Ali Baba ve 7 Cüceler. Beklediğim gibi, ilginç tipler, ‘Cem Yılmaz Hayal Atölyesi’nden çıkmış karakter ve olaylar örgüsü ile dolu bir film izledim. Kimi zaman komik kimi zaman aksiyon dolu ve az buçuk romantik bir öyküyü 110 dakika boyunca dikkatle seyrettim. Çok gülemedim ama; sonuna kadar filmi de bırakmadım.

Ali Baba ve 7 Cüceler (4)

Bu son filmle Cem Yılmaz sineması hakkında kafamda dolaştırdığım bir düşünce netleşmiş oldu. Yılmaz’ın aslında hep aynı filmi çektiğine karar verdim. G.O.R.A.’daki Arif-Ceku-Bob Marley Faruk, Hokkabaz’daki İskender-Maradona Orhan-Fatma, Yahşi Batı’daki Aziz-Lemi ve Susan, Pek Yakında’daki Zafer-Arzu ve Ejder ilişkisinin aynısını Ali Baba ve 7 Cüceler’de de gördüm. Üstelik yalnızca ilişkiler değil, olaylar silsilesi de aşırı derecede birbirine benzemekte. İki ‘loser’ karakterin yanlışlıkla ya da bilerek atıldığı macera güzel bir kızın girmesiyle boyut değiştirip romantizm ve aksiyon karmaşasında ilerliyor. Finalde aksiyon karakterler lehine sonuçlanırken Yılmaz’ın canlandırdığı tipleme ‘esas kızı’ kapıyor. Bu macera esnasında ortaya çıkan yan rollerdeki çılgın tiplerin benzerliği de şaşırtıcı. G.O.R.A.’daki Garavel usta, Hokkabaz’daki çatlak baba Sait Tünaydın, Pek Yakında’daki Ahben ve Zeki ile Yahşi Batı’daki Kızılkayalar tiplemeleri olabildiğince birbirine benziyor ve tüm bu adı geçenler esas kahramana macerasında büyük yardımda bulunuyor. Son olarak Ali Baba ve 7 Cüceler’deki Azeri komutan Kenan Memedov da bu formulün bir ayağı.

(Buradan hareketle Yılmaz’ın kendi sinemasına artık yeni bir soluk getirmesi kanısında olduğumu söyleyebilirim.)

Ali Baba ve 7 Cüceler (2)

Peki formul başarılı mı? Evet. Ama başarıyı formul değil, Yılmaz’ın zekasının kıvraklığı ve olayı zenginleştiren detaycılığı, hayatın nüanslarını sinemaya yedirmesi getiriyor. Sıkça karşılaştığımız medya kavramları ve hayatın bir yerlerinde karşılaştığımız tiplemelerin gerçekte değilse de sinemada ne kadar komik olduğunu fark ediyoruz Yılmaz’ın filmleri ile.

Ali Baba ve 7 Cüceler’de Yılmaz, bu defa karakter sayısını artırıp kendi oynadığı tip sayısını ikiye düşürmüş. Filmin ortalarına doğru birer birer ölen her karakter, sıkça karşılaştığımız tanıdık insanları ti’ye alıyor. Ve sanırım Yılmaz, onları feci ölümlere iterek bir nevi intikam alıyor. Bu intikamdan ‘kayınço’ bir nebze olsun kurtulsa da Yılmaz onu da sayısız kere öldürüp diriltiyor.

Adından da anlaşılacağı üzere filmimiz bir masal göndermesi, buluşması. Açıktan açığa hissedilmese de film, masallardan fırlamış konu ve tiplerle dolu. Barış Manço, İzzet Altınmeşe gibi isimlerin anılması, bu ve başka isimlere yapılan saygı duruşları ise Cem Yılmaz’ın her filmde yaptığı selam göndermelerinden.
Her Cem Yılmaz filminde olduğu gibi küfür elbette bu filmde de var. Ayarın hafif üstünde ama Cem Yılmaz küfrü küfreder gibi etmediği için bence sorun yok. Ama hassasiyet meselesi tabii ki.

Bir de takdir noktası var onu da ekleyeyim. Birçok Türk yönetmen filmini sinema yazarlarından köşe bucak kaçırırken Cem Yılmaz, filmi sinema yazarlarıyla izledi, üstelik filmin sonunda da soruları ve sorunları göğüsledi. O sohbet bile gayet eğlenceliydi.

Sonuç olarak film güldürüyor mu? Öncekilere nazaran biraz daha az; ama evet. Cem Yılmaz filmlerinin en iyilerinden biri değilse de vakit geçirmelik, eğlencelik.

ali baba ve 7 cüceler

Künye

Ali Baba Ve 7 Cüceler

Yönetmen-Senaryo: Cem Yılmaz

Oyuncular: Cem Yılmaz, Çetin Altay, Zafer Algöz, Yosi Mizrahi, Irına Ivkina, Can Yılmaz ve Bahtiyar Engin

Tür: Komedi-Macera

Süre: 110 dakika

Not: 5,5/10

———————————————————————————

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up