Cem Yılmaz: Güzel Şeyler Dünyanın Her Yerinde Değerlidir

Festivaller Manşet Türkiye

8. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında Malatyalı sinemaseverlerle buluşan ünlü komedyen, Arif V 216 filminin gösterimi ardından salona gelerek izleyicilerin sorularını yanıtladı.

8. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında gösterilen Arif V 216 filminin ardından Cem Yılmaz Malatyalı sinemaseverlerle söyleşi gerçekleştirdi.

Cem Yılmaz‘ın senaryosunu yazdığı ve başrollerini Ozan Güven, Seda Bakan, Farah Zeynep Abdullah, Zafer Algöz ve Özkan Uğur ile paylaştığı Arif V 216 adlı film, festivalin Komedi Kuşağı kapsamında, bir alışveriş merkezindeki sinema salonunda gösterildi.

Cem Yılmaz, filmin ardından düzenlenen söyleşide yaptığı konuşmada, Malatya’da olmaktan ve seyirciyle buluşmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Sinema perdesinde görülmeye layık olan şeyleri, bir plan dahilinde gösterme gayretinde olduğunu belirten Yılmaz, G.O.R.A, A.R.O.G ile Arif V 216 filmlerindeki ‘Arif’ karakterinin normal bir insan olduğunu söyledi.

“Beni Arif diye bilen bir sürü adam var” diyen Yılmaz, “Ben işimi onun gibi halletmeye çalışsam kariyerim iki sene sürerdi. Bir karakteri kabaca ‘pazarlamak’ için ‘bu içimizden biri’ derler. Ben hiçbir kardeşimizin Arif gibi olmasını istemem. Bizim, kötü örnekleri filmin içinde tartmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Güzel Şeyler Dünyanın Her Yerinde Değerlidir

Bir seyircinin, “Ben sinemada tekelleşme olduğunu düşünüyorum. Sizleri böyle festivaller olmasa göremeyeceğiz. Neler söyleyeceksiniz?” sorusu üzerine Yılmaz, işin üretim kısmında bunun önemli olmadığını dile getirdi. Sektörün kurumsallaşmasını istediklerini ancak dünyada bunu sadece bir yerin başardığını anlatan Yılmaz, bu konuda bir eksiklikleri olmadığını da ekledi.

Yılmaz, bir şeyi başarmak için herhangi bir yere gitmek gerekmediğine değinerek, “Bir şey dünyanın her yerinde, dünya standartlarında yapılabilir. Bununla ilgili hiçbir derdimiz yok. Bugün Malatya’daki bir kardeşimizin bazı enstrüman kullanarak, belki de telefonunu kullanarak çekeceği bir hikaye dünyadaki herkesi ilgilendiriyorsa, gerçekten buna kimse mani olamaz. Güzel şeyler, dünyanın her yerinde değerlidir. Bunu kimse engelleyemez” diye konuştu.

Cem Yılmaz, üretim konusunda daha sade düşünülmesinin önemi şu sözlerle belirtti: “Bazen, ‘Ağabey arkamızda kimse yok ki’ deniliyor. İyi de benim de kimse yok. Ben de boş bir A4 kağıdıyla başlıyorum, alıyorum kalemi Arif V 216’yı yazıyorum. Acaba bunu kim beğenecek, yapmaya layık bulacak, para koyacak? Çünkü masraflı bir iş. Ben evde Arif V 216 çekiyor olsam sizin gibi elimdeki kamera neyse öyle çekerim. Kendi kendime çeksem o zaman da burada, perde de gösterilecek kıymette bir şey üretemiyorum. Biraz mücadele lazım” değerlendirmesini yaptı.

Yoğun ilgiyle karşılaşan ünlü komedyen, Malatya Film Festivali’nin sinema sektörüne olan desteğinden bahsederek bu festivalin devamlılığı için elinden geleni yapacağını belirterek söyleşisini sonlandırdı.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up