Cannes’te Yahudi Lobisi: İsrail, Filistin Filmini Gösterimden Kaldırdı

Avrupa Sineması Dünya

Cannes Film Festivali programındaki Münih: Bir Filistinli Hikayesi filminin gösterimi Fransa’daki bir Yahudi cemaatinin baskısı sonucu iptal edildi. Cannes, iptale ilişkin olarak ‘kamu düzenini’ tehdit edecek bazı unsurlar nedeniyle filmin gösterilmeyeceğini açıkladı.

Electornic Intifada adlı internet sitesinde yer alan habere göre; Fransa’daki Yahudi Kurumları Temsilciler Konseyi (CRIF), Münih: Bir Filistinli Hikayesi (Munich: A Palestinian Story) isimli filmin, terörizmi sempatik gösterdiğini ve 1972 Münih Olimpiyat Oyunları’nda 11 İsrailli atletin Filistinli bir grup saldırgan tarafından rehin alındıktan sonra öldürülmesinden Alman güvenlik güçlerinin sorumlu tuttuğunu gerekçesiyle filmin gösterilmesine karşı çıktı.

Hatta CRIF Başkanı Roger Cukierman, Cannes Film Festivali Başkanı Pierre Lescure ve Fransa Kültür Bakanı Audrey Azoulay’a bu konuda birer mektup gönderdi. Filmin festivalde gösterilmesinden endişe duyduğunu belirten Cukierman, filmin İsraillileri rehin alan Filistinlileri özgürlük savaşçıları olarak sunduğunu belirtti.

Cukierman, filmde Alman polisinin suçlandığını öne sürdü ve eğer film gösterilirse bir skandala imza atılacağını söyledi.

Mektup etkili olmuş ki filmin gösterimi Cannes tarafından iptal edildi. Üstelik Cannes başkanı David Lisnard kamu düzeninin tehdit edileceğini öne sürerek.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up