Cannes’da Türkiye: Altın Palmiye Ödüllü Türkiye Yapımı Filmler

Festivaller Türkiye

kış uykusu cannes ödül töreni

Bu yıl yenilikler ve  “ilk”lerle gerçekleştirilecek olan 51. Uluslararası Antalya AltınPortakal Film Festivali’nde, Türkiye Sineması’nın 100. yıl kutlamaları çerçevesinde “Cannes’daTürkiye” etkinliği yapılacak.

Altın Palmiye’yi kazanan Yılmaz Güney‘in “Yol” filmi ile Nuri Bilge Ceylan’ın “Kış Uykusu“nun da aralarında yer aldığı, Cannes’dan ödülle dönen “Uzak“, “Yaşamın Kıyısında“, “Be-Deng – Sessiz” ve “Hayırsız AdaChienne d’Historie” hafızaları tazelemek için Antalya’da yeniden seyirciyle buluşacak.

 

yol filmi

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği 51. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali’nde “Cannes’daTürkiye” bölümünde ikisi kısa altı film izleyici ile buluşacak.
Yılmaz Güney’in senaryosunu yazdığı, yönetmenliğini Şerif Gören ile paylaştığı “Yol” filmi, 1982 yılında Cannes’ın en büyük ve prestijli ödülü olan Altın Palmiye’yi kazanan ilk Türk filmi oldu.

Nuri Bilge Ceylan’ın senaryosunu yazdığı, yapımcılığını üstlendiği ve yönetmenlik koltuğunda oturduğu “Uzak” filmi, 56. Cannes Film Festivali’nden iki ödülle döndü. Nuri Bilge Ceylan Jüri Büyük Ödülü, Mehmet Emin Topak ve Muzaffer Özdemir de En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

Fatih Akın’ın senaryosunu yazıp yönettiği  “Yaşamın Kıyısında”  2007’de Cannes’da Altın Palmiye için yarışmış ve “En İyi Senaryo” ödülünün sahibi olmuştu.

Anadolu Kültür ve Sacrebleu Productions ortak yapımı olan animasyon filmi “Hayırsız Ada”’nın senaryo yazarlığını ve yönetmenliğini Serve Avedikyan yapmıştır. Yönetmen filmi ile 63. Cannes Film Festivalinde En İyi Kısa Metraj Film dalında Altın Palmiye’yi aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile Diyarbakır’da çekilen “Sessiz – Be Deng”, 65. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Kısa Film Ödülü’nü kazandı.

Senaryosunu eşi Ebru Ceylan’la birlikte kaleme alan Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği “Kış Uykusu”, geçtiğimiz aylarda gerçekleşen 67. Cannes Film Festivali’nde, Altın Palmiye’yi ikinci kez Türkiye’ye getirdi.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up