Cannes Film Festivalinin Filmleri Açıklanıyor

Festivaller Manşet

Bu yıl 65. kez düzenlenecek Cannes film festivalinin programı, 19 Nisan’da düzenlenecek basın toplantısıylakamuoyuna duyurulacak.

Festival Genel Müdürü Thierry Fremauş, bu yılki jürinin programı belirlemek için bin 700 uzun metrajlı filmi izlediğini söyledi.

Fremaus, jürinin, uzun ve titiz bir incelemenin ardından bunların arasından 50 filmin yarışma veyarışma dışı kategorilerde festival boyuncagösterimi için onay vereceğini bildirdi.

Hollywood sinemasının “efsanevi” yıldızı Marilyn Monroe, bu yıl 65. kez düzenlenecek Cannes film festivalinin poster ikonu olacak.

Cannes film festivali organizasyon komitesi, Monroe’nun, ölümünden yıllar geçmesine rağmen hala dünya sinemasının ünlü bir yıldızı olmaya devam ettiğini belirterek, bu yılki festivalin tanıtım posterinin Monroe’ya ayrılacağını duyurdu.

1962’de hayatını kaybeden Monroe’nun bu yıl 50. ölüm yıldönümü olduğunu hatırlatan komite, bu vesileyle de ünlü yıldızın bir kez daha anılacağını bildirdi.

Dünya sinemasının en önemli etkinliklerinden birisi olan festival 16-27 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek.

Nuri Bilge Ceylan’a ödül

Fransa’daki Sinema Yönetmen ve Yapımcıları Derneği, yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ı 2012 “Carossee d’or” sinema ödülüne layık görmüştü.

Ödül, bu yılki Cannes sinema festivali sırasında 17 Mayıs’ta Ceylan’a takdim edilecek. Ödül öncesi Ceylan’ın Fransa’da ve Avrupa’da tanınmasını sağlayan “Mayıs Sıkıntısı” filmi gösterilecek.

Ödül, 2002’den bu yana Cannes Film Festivali bünyesinde “15 Yönetmen” bölümünün gösteriminin başlaması dolayısıyla veriliyor.

Jafar Panahi, Nanni Moretti, Jim Jarmusch ve Clint Eastwood, daha önce bu ödüle layık görülen dünyaca ünlü yönetmenler arasında yer alıyor.

Ceylan, geçen yıl “Bir Zamanlar Anadolu’da” filmiyle Cannes Film Festivali’nde jüri büyük ödülüne sahip olmuştu.

Ünlü yönetmen 2008’de de “Üç Maymun” filmiyle yine Cannes film festivalinde en iyi yönetmen ödülünü kazanmıştı.

Haber7

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up