Film > Festivaller 7 ay önce

Sinefesto

Cannes Film Festivali'ne Woody Allen'ın Filmi Neden Seçilmedi?

Cannes Film Festivali'nin direktörü Thierry Fremaux, Allen'ın son filmini programlamama kararı hakkında konuştu.

Yeni duyurulan Cannes Film Festivali kadrosu, en büyük yönetmenlerden bazılarının merakla beklenen filmleriyle dolu ancak tartışmalardan da payını alıyor. Festival, Maïwenn'in yönettiği ve Jhonny Depp'in başrolünü üstlendiği Jeanne du Barry filmi ile açılacak. Depp'in Amber Heard ile karşılaştığı davadan bu yana ilk büyük rolü her zaman tartışmalı olacaktı ancak bu film, bir Fransız gazetecinin yönetmene saldırı nedeniyle dava açmasının ardından daha çok bir paratoner haline geldi.

Cannes yönetmeni Thierry Fremaux, hafta boyunca filmi programlama kararını savundu ve seçimi adil bir oyun olarak gördüğünü çünkü ne Depp ne de Maïwenn'in yasal olarak herhangi bir suçtan mahkum edilmediğini açıkladı.

Fremaux bir röportajda “Maïwenn'in filmini hiç de tartışmalı bir seçim olarak görmüyorum” dedi. 

Ancak Fremaux, tartışmalı sanatçılara karşı bazı Amerikalı izleyicilerin istediğinden daha hoşgörülü olsa da yine de sınırları var. Fransız Le Figaro gazetesine verdiği yeni bir röportajda Fremaux'ya Roman Polanski ve Woody Allen'ın yeni filmlerinin neden festivale seçilmediği soruldu. Her iki film yapımcısı da kişisel skandallar nedeniyle Amerika'daki fırsatların kuruduğunu görmelerine rağmen Avrupa'da çalışarak başarıyı yakalamaya devam ettiler. 

Fremaux, Polanski'nin yakında çıkacak olan filmi “The Palace”ın programcılar için gösterilmemesine rağmen, Allen'ın Fransa'da geçen yeni kara komedisi “Coup de Chance”i izleme şansı bulduğunu açıkladı. Ancak film seçilirse Allen'ı çevreleyen tartışmanın festivali gölgede bırakacağını söyledi, bu yüzden onu diziye eklemeyi asla ciddi bir şekilde düşünmedi.

Allen, Melvil Poupaud ve Valérie Lemercier gibi aktörlerin yanı sıra görüntü yönetmeni Vittorio Storaro ile Paris'te “Coup de Chance”i çekti. Allen'ın Cannes'da oynadığı son filmi, 2016'nın açılış gecesi seçkisi “Café Society” idi.

IndieWire

İlginizi Çekebilir