Cannes 200 milyon € kazandı

Festivaller Türkiye

Cannes Film Festivali, pazar gecesi muhteşem bir törenle sona erdi. Festival sayesinde, sırf sanatçılar değil, 200 milyon Euro gelir elde eden şehir de kazandı! İşte ilginç rakamlar…

Fransa’nın Cannes şehri, 11-22 Mayıs tarihleri arasında dünyanın en prestijli film festivallerinden ‘Cannes Film Festivali’ne ev sahipliği yaptı.

180 BİN KİŞİ GELDİ

Pazar günü muhteşem bir törenle sona eren festival, Fransa ekonomisini de canlandırdı. Dev bir sinema salonuna çevrilen şehirde, sinema gösterimlerinin yanı sıra her gün özel davetler verildi. Gece kulüplerinin, lounge ve barların sabahın erken saatlerine kadar açık olduğu şehir, bu festival sayesinde, tam 200 milyon Euro kazandı. 70 bin kişilik şehir, festivali takip etmek için dünyanın dört bir yanından gelen yaklaşık 180 bin kişiye ev sahipliği yaptı.

38 BİN DOLARLIK ODA

Cannes’in en lüks oteli Majestic Barriere de festivalden büyük gelir elde etti. Karl Lagerfeld’in de kaldığı otelin kral dairesi 38 bin Euro’ya pazarlandı.

CEYLAN BÜYÜK ÖDÜLÜ ALDI

Festivalin Jüri Büyük Ödülü’nü, ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’ isimli filmiyle Nuri Bilge Ceylan kazandı.

 

ÖZEL ÖDÜL

Ünlü yönetmen Bernardo Bertolucci’ye Onur Ödülü verildi. Ünlü yönetmen Bernardo Bertolucci’ye Onur Ödülü verildi.

BAŞKAN DE NIRO

Festival jürisinin bu yılki başkanı ünlü oyuncu Robert de Niro’ydu. Ona jüride; oyuncular Jude Law, Uma Thurman, Martina Gusman, prodüktör Shi Nansun, Linn Ullmann ve yönetmen Johnnie To eşlik etti.

PLAJLAR BİLE SİNEMA SALONU

Şehirde festival süresince film galalarına katılamayanlar için sokaklara dev ekranlar konuldu. Böylece şehre gelenler plajda bir yandan güneşlenip bir yandan da film seyretme şansını yakaladı!

DENİZDEN ÇOK YAT VAR!

Cannes sahilleri, birbirinden lüks yatlara ev sahipliği yaptı. Yatlar arasında en çok dikkat çeken ünlü işadamı Roman Abramoviç’in Eclipse isimli yatıydı.

CHOPARD İMZALI ÖDÜL

Cannes Film Festivali’nin sembolü olan palmiye yaprakları 14 yıldır ünlü mücevher firması Chopard tarafından yapılıyor.

BRUNI KATILMADI

Fransa First Lady’si Carla Bruni’nin de oyuncuları arasında yer aldığı ‘Midnight in Paris’, en beğenilen filmler arasındaydı. Bruni, festivale katılmasa da, yönetmen Woody Allen ve başrol oyuncusu Owen Wilson, festivalin ilgi çeken isimlerindendi…

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up