Canlandırma Yönetmenlerine Çağrı

Festivaller

Canlandıranlar Yetenek Kampı Kısa Canlandırma Film Projesi başvuruları başladı.

candirma-kampi

İlki, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında gerçekleştirilen Canlandıranlar Yetenek Kampı, 2011 yılında da ülkemizdeki canlandırma sinemasına yeni yetenekler kazandırmak için etkinliklerini sürdürüyor.

Berat İlk’in tasarlayıp hayata geçirdiği Canlandıranlar Yetenek Kampı, animasyon eğitimini ve üretimini kapsıyor, kar amacı gütmüyor ve katılımcılara animasyon konusunda bir alt yapı kazandırırken onları piyasadaki şirketler ile bir araya getirerek, alanlarının profesyonelleri ile tanışma ve çalışma olanağını sağlıyor.

Canlandıranlar Yetenek Kampı’nın amacı, canlandırma yönetmenlerinin olabildiğince filmlerine odaklanmalarını sağlamak, bunun için onlara en uygun, en zevkli ve en insani koşulları sunmak.

Canlandıranlar Yetenek Kampı’nın 2011 yılında destekleyeceği kısa canlandırma film projelerinin seçimi için son başvuru tarihi 11 Haziran 2011.

Canlandıranlar Yetenek Kampı’nın 2011 yılı jürisinde Zeynep Özbatur Atakan, Yamaç Okur, Sevin Okyay, Ömer Ahunbay, Görkem Yaşayan ve Aslı Yorgancıoğlu bulunuyor.

Bu seçmeye yönetmenler; filmin synopsisi, storyboard’u, karakter – mekan tasarımına dair fikir verecek renkli bir kare ve kendi özgeçmişleri ile başvurabilirler.

Seçilen üç proje, Haziran ayından Aralık ayına dek geliştirilip kampın destekçisi üniversitelerin ve yapım şirketlerinin katkısı ile üretilecek.

Canlandıranlar Yetenek Kampı’nın bu seneki destekçileri ise yine üniversiteler ve yapım şirketlerinden oluşuyor. İstanbul Bilgi Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi ile Sinefekt, Anima, Canlandırma Servisi ve Dirty Cheap Creative yapım şirketlerinin yanı sıra medya sponsoru e2 kanalı, basın sponsoru Radikal gazetesi, 35 milimetre sponsoru Kodak ve ödül sponsoru olarak Elma Bilgisayar Canlandıranlar Yetenek Kampı’nda yer alıyor.

Canlandıranlar Yetenek Kampı’nın desteği ile üretilen filmler yıl sonunda özel bir gösterim ile izleyicilere sunulduktan sonra yurt içi ve yurt dışında çeşitli festivallerde gösterilecek. Filmlerini tamamlayan yönetmenlere Elma Bilgisayar sponsorluğunda ödül verilecek.

Canlandıranlar Yetenek Kampı hakkında ayrıntılı bilgi almak ve proje seçmesine başvuruda bulunmak isteyenler canlandiranlar.com adresini ziyaret edebilirler.

Canlandıranlar Yetenek Kampı 2010

2010 yılında Canlandıranlar Yetenek Kampı desteği ile, Berat İlk yapımcılığında, İdil Ar’ın ‘İstanbul’, Nurbanu Asena’nın ‘İstanbul’da Sıradan Bir Gün’, M.Melis Bilgin’in ‘Tetrist’, Işık Dikmen’in ‘Şekerleme’ ve Dilara Polat’ın ‘İstanbul Martısı’ isimli kısa canlandırma filmlerinin üretimi gerçekleştirildi.

İdil Ar’ın yönettiği “İstanbul”, ulusalda Ankara Film Festivali’nde En İyi Kısa Canlandırma Film seçildi.

Brezilya’da gerçekleşen festival Animamundi’de Nurbanu Asena’nın “İstanbul’da Sıradan Bir Gün”, Melis Bilgin’in ‘Tetrist’ ile İdil Ar’ın ‘İstanbul’ filmleri gösterime alındı.

Nurbanu Asena’nın filmi “İstanbul’da Sıradan Bir Gün” İtalya’da Cartoons On The Bay Festivali’ne davet edildi ve kataloğa girdi.

Canlandıranlar Yetenek Kampı desteği lie üretilen filmlerin tamamı, Kodak, Sinefekt ve İmaj’ın desteği ile 35 mm filme aktarıldı.

Ayrıca Canlandıranlar Yetenek Kampı’nın desteği ile üretilen filmlerden oluşan bir DVD hazırlanarak Cannes Film Festivali’nin market bölümünde ilgililere sunulmakta.

Canlandıranlar Yetenek Kampı Gösterimleri
2011 Beşiktaş Belediyesi Levent Kültür Merkezi

2011 Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Çizgi Film Bölümü

2011 22. Ankara Uluslararası Film Festivali

2011 Mimar Sinan Üniversitesi

2011 İzmir Animasyon Festivali

2011 10. !f İstanbul Film Festivali

2010 6. İstanbul Animasyon Festivali

2010 İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul Kampüsü

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde, Berat İlk ve İstanbul Bilgi Üniversitesi VCD Bölümü ortaklığıyla hayata geçirilen kampta 2010 yılında, animasyon üretimine dair ücretsiz atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Bu atölyeler canlandiranlar.com adresindeki internet sitesinin arşiv sayfalarından izlenebilir.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up