Çandırwood’da halkın portakalı

Türkiye

48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında bu yıl üçüncüsü düzenlenen Halkın Portakalı Kısa Film Atölyesi’ne 178 kişi katıldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, farklı meslek ve yaş gruplarından kişilerin, sinema eğitimi almak için başvurduğu film atölyesindeki teorik eğitim tamamlandı.

Teorik eğitimin ardından kursiyerler, ”Çandırwood” olarak bilinen Serik ilçesine bağlı Çandır beldesindeki Antalya Film Stüdyoları’nı gezdi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Adem Akyürek, Antalya’nın 48 yıldır Türkiye’nin en önemli film festivalini yaptığını ifade etti. Halkı sinemanın içine çekebilmek için Halkın Portakalı etkinliğini başlattıklarını anlatan Akyürek, ”Sinema Antalya’nın bir parçası oldu. Halkımızı sinemanın merkezine sokmalıyız. Antalya’dan senaristler, yönetmenler çıksın istiyoruz. Sinemayı sadece izleyen değil, yaşayan Antalyalılar istiyoruz” dedi.

Antalya Film Stüdyoları’nın yeterince değerlendirilmediğine de değinen Akyürek, Altın Portakal’ın burayla bütünleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

ÇEKİMLER 15 AĞUSTOS’TA BAŞLAYACAK

Kısa film atölyesinde, ”film nasıl yapılır, sinema dili, senaryo, kurgu, ses ve görüntü” alanlarında eğitim alan sinemaseverler, kendi aralarında 7 ve 10’ar kişilik gruplar oluşturacak. Bu grupların hazırlayacakları filmler, Halkın Portakalı’nda ödül almaya çalışacak. Çekimler, 15 Ağustos’ta başlayacak.
Birinci olan film ekibi 30 bin, ikinci filmin ekibi 20 bin, üçüncü filmin ekibi ise 10 bin lira ödül ve Halkın Portakalı ödül heykelciğinin sahibi olacak.

Sabah

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up