Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

‘Çanakkale Ruhu’ Canlanıyor!

Yayınlandı

tarihinde

Başrollerinde Haluk Bilginer, Oktay Kaynarca, Wilma Elles, Cemo Çetin gibi isimlerin yer aldığı ‘Çanakkale Ruhu’ adlı filmin setinde neler oluyor?

canakkale-cocuklari

Şu sıralar Çatalca Durusu’da Çanakkale Savaşı yeniden canlandırılıyor. Neden dediğinizi duyar gibiyim. Sebep Çanakkale’nin Ruhu adlı filmin çekimleri. Sinan Çetin’in yönetmenliğini yaptığı ve Taylan Kızılöz’le birlikte senaryosunu yazdığı filmin prodüktörü ise Levent Özçelik.

Oyuncu kadrosuna gelince, onları kelimelerle anlatmak mümkün değil, çünkü hepsi süper isimler. Haluk Bilginer, Oktay Kaynarca, Wilma Elles, Cemo Çetin. İşte haziran güneşinin nefis fotoğraf kareleri sunduğu o platodan notlar…

HALUK BİLGİNER – Oyuncu

‘Kadın için yazılmış bir rolü oynamak isterdim’

Biraz filmden bahsedebilir miyiz?

Bu film çok güzel bir masal diliyle anlatılıyor bence.

Gördüğüm kadarıyla resim olarak çok güzel görüntüler var, ekip de çok güzel. Burada çok da keyifli zaman geçiriyorsunuz sanırım. O soğuk set havası yok…

Asla.

Siz Hollywood filmlerinde rol alan tek Türk oyuncusunuz değil mi?

Herhalde ama çok da matah bir şey değil. Herkes çalışabilir.

Peki burayla orası orasındaki fark ne?

Tek fark şu; orada daha çok para var. O kadar basit. Burada 1 milyon dolara çektiğiniz filmi, onlar 100 milyon dolara çekiyor. Onun için zaman daha geniş, imkânlar daha fazla. Yoksa hepimiz aynı filmi, aynı ışığı, aynı kamerayı kullanıyoruz, farklı bir şey yapmıyoruz.

Oyuncu olmak isteyen çok kişi var. İyi oyuncu nasıl anlaşılır?

Oyuncu rol yaparken size, bir tanıdığınıza, insana benziyorsa, o iyi oyuncudur. Ama “nah nuh noh” yapıyorsa o bir yaratıktır. Yaratık seyretmek de hoş değildir. Mesela ben tiyatroda da sinemada da yaratık seyretmekten çok sıkılırım.

“Çok büyük oynuyorlar” derler…

Evet, aynen öyle. Aslında bazı yönetmenler şu tabiri kullanır ve benim içimi burkar bu: “Tiyatral yapma ağabeycim!” Halbuki “Tiyatro gibi yapma” dediği şey kötü oyuncu tarifi. Kötü oyuncu tiyatro sahnesinde de kamera önünde de kötüdür zaten. Ama insansa, sahnede de, kamera önünde de insan olmayı bilir. Önemli olan o insanı yeniden yaratmak…

“Çok oynamak isterdim” dediğiniz bir rol var mı?

Kadın için yazılmış bir rolü oynamak isterdim. Biraz ütopik ama onu da deneyelim bakalım.

Kaç filminiz var?

25-30 çok emin değilim.

Kızınızın oyuncu olmasını ister misiniz?

Çok isterim.

Işık görüyor musunuz?

Evet. Müzik yeteneği de var, şarkı söylüyor. İleride çok güzel söyleyecek bence. Oyuncu olacak enerjisi de var, ben o enerjiyi görüyorum. İsterse sonuna kadar desteklerim ama oyunculuk okumasını istemem.

Okumak önemli midir?

Kesinlikle önemli ama oyunculuk değil. Sosyoloji, felsefe, psikoloji, edebiyat, tarih okusun. Bugün “Genç bir insan hangi oyunculuk okuluna gitsin” derseniz, yanıtım hiçbirine olur… Oyunculuk zaten kendimize öğrettiğimiz bir şey, bisiklete binmek gibi…

Kavuk devretmek gibi bir gelenek oluştu. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Devredecek bir şeyim yok.

Gençler arasında “Beğenerek izliyorum” dediğiniz kişiler var mı?

Çok var. Ben genç nesilden çok umutluyum. Yaşlıların sözlerini dinlememek kaydıyla onlar ileride çok iyi oyuncu olacak. Ben çok iyi yetenekler görüyorum. Sizin adını bilmediğiniz bir sürü oyuncu var, tiyatroma oyuncu seçerken görüyorum. Çok da hoşuma gidiyor. 10 yıl sonra Türkiye’de oyunculuk kalitesi çok artacak ve bunlar yaşlıları dinlemeyenlerden, onlara karşı çıkan oyunculardan oluşacak. Ben 40 yıldır oyuncu olmayı deniyorum, hâlâ beceremedim! En iyisini yapmaya ömrüm yetmeyecek. Bu yaptığıma 10 yıl sonra baktığımda “Ben daha iyisini yapardım niye böyle yapmışım” diyeceğim…

Dizi sektörüne ne diyorsunuz?

Şu anda diziler çok revaçta… Dizilerin kalitesi de arttı. Televizyon bugün kaçınılmaz bir gerçek ama “Televizyon” diye bir sanat dalı yoktur. Tiyatro sanatı vardır, sinema sanatı vardır. Biz reklam aralarına eğlence üretiyoruz, bunu asla unutmamak lazım ama bunu yaparken kaliteli yapmak ve mesleğimizi en iyi şekilde kullanarak yapmak gerekir. Televizyon bugün var yarın yok, unutulup gider ama tiyatro ve sinema kalıcı şeyler. Sinema fiziksel olarak kalıyor, bundan 50 yıl sonrada bu filmleri izleyebilir insanlar. İyi bir tiyatro oyununu da fotoğraf karesi, video kaydı olmamasına rağmen unutamazsınız. İlk öpüşmenizi unutur musunuz? Hayır. Fotoğrafı var mı? Yok. Ama akla yerleşir.

Zuhal Olcay’ı dövdüğünüzü iddia eden birtakım açıklamalar çıktı.

Adamın çocuğu var, hiçbir şey söylemem. Savcılığa vereceğim! Mahkemede hesaplaşacağız… O insansa biraz, anlar ne demek istediğimi.

WILMA ELLES – Oyuncu

‘İyi bir karakter canlandırıyorum’

Bu Türkiye’deki ilk filminiz mi?

İkinci filmim.

Kötü bir karakter canlandırmanıza rağmen Türk halkı size alıştı. Mutlu musunuz burada olmaktan?

Çok mutluyum. Çok samimi, sıcakkanlı, içten insanlar var burada. İstanbul’u çok seviyorum. Etkileyici bir şehir.

Bu filmde de kötü bir karakter mi canlandırıyorsunuz?

Haluk Bey’in eşini canlandırıyorum. İyi bir karakteri oynuyorum bu filmde.

Almanya’da oyunculuk mu okudunuz?

Siyasal okudum. Savaşla ilgili tez hazırladım. Çok uykusuz kaldım.

Türkiye’ye yerleştiniz mi? Arada Almanya’ya gidiyor musunuz?

Ailem ve arkadaşlarım orada, bazen gidiyorum.

En sevdiğiniz Türk yemeği ne?

İmambayıldı. Bu yemeğin ismini duyduğumda çok hoşuma gitti, nereye gitsem “İmambayıldı var mı” diye soruyordum, sonunda yedim ve çok beğendim, inanılmaz lezzetli.

Bir Türk’le evlenmeyi düşünür müsünüz?

Kısmet…

OKTAY KAYNARCA – Oyuncu
‘Savaşta kazanan yoktur’

Filmde biraz gaddar bir tipi canlandırıyorsunuz galiba…

Tam tersi. Gerçek bir vatansever yüzbaşı. Aslında birçok şeyi onun gözünden görüyoruz. Birçok şeyi onunla keşfediyor seyirci. Savaşın aslında ne kadar anlamsız olduğunu anlatan bir film. Hiç kimse ölmek zorunda değil, hiçbir savaşta kazanan yoktur. Filmden çıktığınızda bu aklınıza kazınmış olacak.

Film sizce yurtdışına gider mi?

Vallahi ne filmler gitti. Ben de son halini çok merak ediyorum filmin.

Savaş filmi çekmek zor mu?

Aslında savaş filminden ziyade savaşın arkasını anlatan bir film bu. 2 kardeşin öyküsünden yola çıkarak Çanakkale’den geçen bir film. Hepimize gelip dokunacak bir hikâye anlatıyor. Aşk, ölüm her şey var.

TV programınız devam ediyor mu?

Yaz sezonu nedeniyle ara verdik. Bir tek Nuri devam ediyor.

Özel hayatınıza zaman ayırabiliyor musunuz?

Özel hayatım yok gibi.

Türkü söylemeyi çok seviyorsunuz bildiğim kadarıyla. Albüm çıkarmayı düşünüyor musunuz?

Evet seviyorum ama yok herkes işini yapsın. Ben sadece keyif için söylüyorum.

CEMO ÇETİN – Oyuncu

‘Küçüklüğümden beri setlerdeyim’

Oyunculuğa nasıl başladınız?

Arada sırada reklamlarda oynuyordum. Sonra Romantik’te rol aldım. “Babam bu filmde oynamak ister misin?” dedi. Ben de kabul ettim.

Armut dibine düşer sözü gerçek galiba. Babanız bu işte olduğu için ister istemez ilgi duyuyorsunuz…

Evet. Küçüklüğümden beri ilgim vardı bu işe. New York’ta sinema okuyorum, oyunculuk yapıyorum. Kısa film çekiyorum.

Filmdeki rolünüzü anlatır mısınız?

Anzak askerini oynuyorum.

Babanızla çalışmak nasıl?

Mesela benim ablamla çalışamam, imkânsız! Birbirimizi yiyoruz. Babam rahat, çok rahat biri. Beni iyi oynatıyor, gaza geliyorum. Bazen başka yönetmen çekiyor, oynayamıyorum. Babamla daha iyiyim…

İleride kamera önünde mi kamera arkasında mı yer almak istiyorsunuz?

Her ikisi de.

TAYLAN KIZILÖZ – Senarist

‘Savaşı her yönüyle anlamaya çalışan bir film çekiyoruz’

Filmde anlatılan gerçek bir hikâye mi?

Yüzlerce insanın öldüğü bir savaşta 2 çocuğun hikâyesini alıp masalın içine yerleştirdik. Dönem filminden ziyade daha uluslararası ve zamansız bir film olduğuna inanıyorum. Savaşı her yönüyle anlamaya çalışan, anladığı yönlerin içerisine insanlık katan film.

Bütçesi ne kadar?

Çok net olmamakla birlikte 10 milyon dolar sınırlarına yaklaştı. Belki çok büyük kâr etmeyeceğiz ama arkamızda iyi bir film bırakacağız.

Çok önemli oyuncularla çalışıyorsunuz.

Birbirini çok seven insanları topladık. Wilma’nın oyunculuğundan büyük destek aldık. Filmde istenileni yüzüne taşıyabilen bir oyuncu. Bu az rastlanan bir durumdur. Haluk ve Oktay Ağabey zaten tartışmasız mükemmel oyuncular.

Çekimler 1 yıldır devam diyor değil mi?

Evet bunun sebebi de mayıs ve haziran ışığını kullanmak istememiz. Bu yüzden bekledik.

Gösterime gireceği tarihi belli mi?

Henüz belli değil ama bugünlerde belli olacak. Yeni sezon diye düşünüyoruz.[Kaynak: HT]
Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

Çatlak İstanbul’da İlk Kez İstanbul Film Festivali’nde

Sarı Sıcak’ın yönetmeninden.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Çatlak

Fikret Reyhan’ın yazıp yönettiği Çatlak, İstanbul’da ilk kez 40. İstanbul Film Festivali’nde seyirciyle buluşuyor.

2017’de ödüllerle karşılanan ilk filmi Sarı Sıcak ile tanıdığımız yazar ve yönetmen Fikret Reyhan’ın yeni filmi Çatlak, İstanbul galasını Mayıs ayında İstanbul Film Festivali’nde yapıyor. Festivalin Ulusal Film Yarışması’nda Altın Lale için jüri karşısına çıkacak olan film, İstanbul’da ilk kez seyirciyle buluşacak.

Filmin görüntü yönetmenliğini ise, Sarı Sıcak filmindeki çalışmasıyla İstanbul, Lecce, Malatya ve Boğaziçi film festivallerinde En İyi Görüntü Yönetmeni seçilen Macaristanlı usta yönetmen Márton Miklauzic yapıyor. Yürütücü yapımcılığını Ragıp Türk’ün, uygulayıcı yapımcılığını ise Cansu Eskiocak’ın üstlendiği filmin yardımcı yönetmenliğini Serap Aydoğan, sanat yönetmenliğini Meral Aktan, ses tasarımı ve miksajını Serdar Öngören ve renklerini Jano Fekete yaptı.

İstanbul’da aynı binada birlikte yaşayan bir ailenin hikâyesini konu alan Çatlak, tek bir günde geçiyor ve geçmişte ödenmemiş bir borcun aile içinde yarattığı sarsıntıyı anlatıyor. Aynı ekonomik bağın içinde aile yapısının ekonomik ve ahlaki arka planını okumaya ve anlamaya çalışan filmin ensemble oyuncu kadrosunda Hakan Salınmış, Hakan Emre Ünal, Tuğçe Yolcu, Süreyya Kilimci, Giray Altınok, Elif Ürse, Mehmet Bilge Aslan, Gülçin Kültür Şahin, Süleyman Karaahmet, Görkem Mertsöz, Emir Ünver, Canan Atalay, Cihat Süvarioğlu ve Taha Bora Elkoca yer alıyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin Çekimleri Devam Ediyor

Prömiyerini Cannes Film Festivali‘nde yapacak!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Nuri Bilge Ceylan’ın Yeni Filmi  "Kuru Otlar Üstüne"nin Çekimleri Başladı

Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne”nin çekimleri Erzurum’da devam ediyor.

Dünyaca ünlü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi “Kuru Otlar Üstüne“nin prodüksiyonu Erzurum’un Karayazı ilçesinde devam ediyor. Avrupa’nın en büyük sinema destekleme fonlarından biri olan Eurimages Fonu‘nun bu yılki destekleyeceği yapımlar arasında bulunan Kuru Otlar Üstüne‘nin 2022 yılında gösterime girip Cannes Film Festivali‘nde prömiyerini yapması bekleniyor.

Geçtiğimiz aylarda 2020-2 Sayılı Sinema Destekleme Kurulu Kararı’yla Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 2 milyon TL yapım desteği alan filmin yapımcılığını Memento Films Production (Fransa), NBC Film (Türkiye), Komplizen (Almanya) ve ATMO (İsveç) gibi uluslararası şirketler üstleniyor.

Merakla beklenen yapımın oyuncu kadrosunda Merve Dizdar, Deniz Celiloğlu ve Musab Ekinci bulunuyor. Film, İstanbul’a tayin olma umudu ile Anadolu’nun ücra bir köşesine zorunlu hizmete gönderilen öğretmen Samet’i konu alıyor. Heyecanla beklenen yapım, acımasız hayatın zorluklarını Nuray öğretmen ile aşan Samet’in hikayesine odaklanıyor.

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

Sinema Salonlarının Açılış Tarihi Yine Ertelendi

Bu son olsun.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sinema Salonlarının Açılış Tarihi Yine Ertelendi

Sinema salonlarının açılış tarihi dün yapılan kabine toplantısı ile bir kez daha ertelendi.

İçişleri Bakanlığı tarafından tüm il valiliklerine iletilen Sinema Salonlarının Faaliyetlerinin Ertelenmesi konulu yeni ek genelge ile sinema salonlarının açılış tarihi bir kez daha ertelendi. Öncesinde 1 Nisan‘da yeniden faaliyete girmesi planlanan sinema salonlarının açılış tarihi 12 Mayıs‘a ertelendi.

Yaz aylarında yeni yeni açılmaya başlayan ve geçtiğimiz aylarda vizyona girme cesareti gösteren filmlerle normalleşme adımları atan sinemaların, 17 Kasım 2020 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sonucunda yıl sonuna kadar kapatılacağı açıklanmıştı. Sinemaların 2021 ile tekrar faaliyete geçmesi planlanırken yıl sonunda yapılan ek genelge ile bu tarihin 1 Nisan 2021 olacağı duyurulmuştu. Şimdi ise bu tarih artan vaka sayısı nedeniyle 12 Mayıs‘a alındı.

Okumaya Devam Et

Popüler