Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

‘Çanakkale Ruhu’ Canlanıyor!

Yayınlandı

tarihinde

Başrollerinde Haluk Bilginer, Oktay Kaynarca, Wilma Elles, Cemo Çetin gibi isimlerin yer aldığı ‘Çanakkale Ruhu’ adlı filmin setinde neler oluyor?

canakkale-cocuklari

Şu sıralar Çatalca Durusu’da Çanakkale Savaşı yeniden canlandırılıyor. Neden dediğinizi duyar gibiyim. Sebep Çanakkale’nin Ruhu adlı filmin çekimleri. Sinan Çetin’in yönetmenliğini yaptığı ve Taylan Kızılöz’le birlikte senaryosunu yazdığı filmin prodüktörü ise Levent Özçelik.

Oyuncu kadrosuna gelince, onları kelimelerle anlatmak mümkün değil, çünkü hepsi süper isimler. Haluk Bilginer, Oktay Kaynarca, Wilma Elles, Cemo Çetin. İşte haziran güneşinin nefis fotoğraf kareleri sunduğu o platodan notlar…

HALUK BİLGİNER – Oyuncu

‘Kadın için yazılmış bir rolü oynamak isterdim’

Biraz filmden bahsedebilir miyiz?

Bu film çok güzel bir masal diliyle anlatılıyor bence.

Gördüğüm kadarıyla resim olarak çok güzel görüntüler var, ekip de çok güzel. Burada çok da keyifli zaman geçiriyorsunuz sanırım. O soğuk set havası yok…

Asla.

Siz Hollywood filmlerinde rol alan tek Türk oyuncusunuz değil mi?

Herhalde ama çok da matah bir şey değil. Herkes çalışabilir.

Peki burayla orası orasındaki fark ne?

Tek fark şu; orada daha çok para var. O kadar basit. Burada 1 milyon dolara çektiğiniz filmi, onlar 100 milyon dolara çekiyor. Onun için zaman daha geniş, imkânlar daha fazla. Yoksa hepimiz aynı filmi, aynı ışığı, aynı kamerayı kullanıyoruz, farklı bir şey yapmıyoruz.

Oyuncu olmak isteyen çok kişi var. İyi oyuncu nasıl anlaşılır?

Oyuncu rol yaparken size, bir tanıdığınıza, insana benziyorsa, o iyi oyuncudur. Ama “nah nuh noh” yapıyorsa o bir yaratıktır. Yaratık seyretmek de hoş değildir. Mesela ben tiyatroda da sinemada da yaratık seyretmekten çok sıkılırım.

“Çok büyük oynuyorlar” derler…

Evet, aynen öyle. Aslında bazı yönetmenler şu tabiri kullanır ve benim içimi burkar bu: “Tiyatral yapma ağabeycim!” Halbuki “Tiyatro gibi yapma” dediği şey kötü oyuncu tarifi. Kötü oyuncu tiyatro sahnesinde de kamera önünde de kötüdür zaten. Ama insansa, sahnede de, kamera önünde de insan olmayı bilir. Önemli olan o insanı yeniden yaratmak…

“Çok oynamak isterdim” dediğiniz bir rol var mı?

Kadın için yazılmış bir rolü oynamak isterdim. Biraz ütopik ama onu da deneyelim bakalım.

Kaç filminiz var?

25-30 çok emin değilim.

Kızınızın oyuncu olmasını ister misiniz?

Çok isterim.

Işık görüyor musunuz?

Evet. Müzik yeteneği de var, şarkı söylüyor. İleride çok güzel söyleyecek bence. Oyuncu olacak enerjisi de var, ben o enerjiyi görüyorum. İsterse sonuna kadar desteklerim ama oyunculuk okumasını istemem.

Okumak önemli midir?

Kesinlikle önemli ama oyunculuk değil. Sosyoloji, felsefe, psikoloji, edebiyat, tarih okusun. Bugün “Genç bir insan hangi oyunculuk okuluna gitsin” derseniz, yanıtım hiçbirine olur… Oyunculuk zaten kendimize öğrettiğimiz bir şey, bisiklete binmek gibi…

Kavuk devretmek gibi bir gelenek oluştu. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Devredecek bir şeyim yok.

Gençler arasında “Beğenerek izliyorum” dediğiniz kişiler var mı?

Çok var. Ben genç nesilden çok umutluyum. Yaşlıların sözlerini dinlememek kaydıyla onlar ileride çok iyi oyuncu olacak. Ben çok iyi yetenekler görüyorum. Sizin adını bilmediğiniz bir sürü oyuncu var, tiyatroma oyuncu seçerken görüyorum. Çok da hoşuma gidiyor. 10 yıl sonra Türkiye’de oyunculuk kalitesi çok artacak ve bunlar yaşlıları dinlemeyenlerden, onlara karşı çıkan oyunculardan oluşacak. Ben 40 yıldır oyuncu olmayı deniyorum, hâlâ beceremedim! En iyisini yapmaya ömrüm yetmeyecek. Bu yaptığıma 10 yıl sonra baktığımda “Ben daha iyisini yapardım niye böyle yapmışım” diyeceğim…

Dizi sektörüne ne diyorsunuz?

Şu anda diziler çok revaçta… Dizilerin kalitesi de arttı. Televizyon bugün kaçınılmaz bir gerçek ama “Televizyon” diye bir sanat dalı yoktur. Tiyatro sanatı vardır, sinema sanatı vardır. Biz reklam aralarına eğlence üretiyoruz, bunu asla unutmamak lazım ama bunu yaparken kaliteli yapmak ve mesleğimizi en iyi şekilde kullanarak yapmak gerekir. Televizyon bugün var yarın yok, unutulup gider ama tiyatro ve sinema kalıcı şeyler. Sinema fiziksel olarak kalıyor, bundan 50 yıl sonrada bu filmleri izleyebilir insanlar. İyi bir tiyatro oyununu da fotoğraf karesi, video kaydı olmamasına rağmen unutamazsınız. İlk öpüşmenizi unutur musunuz? Hayır. Fotoğrafı var mı? Yok. Ama akla yerleşir.

Zuhal Olcay’ı dövdüğünüzü iddia eden birtakım açıklamalar çıktı.

Adamın çocuğu var, hiçbir şey söylemem. Savcılığa vereceğim! Mahkemede hesaplaşacağız… O insansa biraz, anlar ne demek istediğimi.

WILMA ELLES – Oyuncu

‘İyi bir karakter canlandırıyorum’

Bu Türkiye’deki ilk filminiz mi?

İkinci filmim.

Kötü bir karakter canlandırmanıza rağmen Türk halkı size alıştı. Mutlu musunuz burada olmaktan?

Çok mutluyum. Çok samimi, sıcakkanlı, içten insanlar var burada. İstanbul’u çok seviyorum. Etkileyici bir şehir.

Bu filmde de kötü bir karakter mi canlandırıyorsunuz?

Haluk Bey’in eşini canlandırıyorum. İyi bir karakteri oynuyorum bu filmde.

Almanya’da oyunculuk mu okudunuz?

Siyasal okudum. Savaşla ilgili tez hazırladım. Çok uykusuz kaldım.

Türkiye’ye yerleştiniz mi? Arada Almanya’ya gidiyor musunuz?

Ailem ve arkadaşlarım orada, bazen gidiyorum.

En sevdiğiniz Türk yemeği ne?

İmambayıldı. Bu yemeğin ismini duyduğumda çok hoşuma gitti, nereye gitsem “İmambayıldı var mı” diye soruyordum, sonunda yedim ve çok beğendim, inanılmaz lezzetli.

Bir Türk’le evlenmeyi düşünür müsünüz?

Kısmet…

OKTAY KAYNARCA – Oyuncu
‘Savaşta kazanan yoktur’

Filmde biraz gaddar bir tipi canlandırıyorsunuz galiba…

Tam tersi. Gerçek bir vatansever yüzbaşı. Aslında birçok şeyi onun gözünden görüyoruz. Birçok şeyi onunla keşfediyor seyirci. Savaşın aslında ne kadar anlamsız olduğunu anlatan bir film. Hiç kimse ölmek zorunda değil, hiçbir savaşta kazanan yoktur. Filmden çıktığınızda bu aklınıza kazınmış olacak.

Film sizce yurtdışına gider mi?

Vallahi ne filmler gitti. Ben de son halini çok merak ediyorum filmin.

Savaş filmi çekmek zor mu?

Aslında savaş filminden ziyade savaşın arkasını anlatan bir film bu. 2 kardeşin öyküsünden yola çıkarak Çanakkale’den geçen bir film. Hepimize gelip dokunacak bir hikâye anlatıyor. Aşk, ölüm her şey var.

TV programınız devam ediyor mu?

Yaz sezonu nedeniyle ara verdik. Bir tek Nuri devam ediyor.

Özel hayatınıza zaman ayırabiliyor musunuz?

Özel hayatım yok gibi.

Türkü söylemeyi çok seviyorsunuz bildiğim kadarıyla. Albüm çıkarmayı düşünüyor musunuz?

Evet seviyorum ama yok herkes işini yapsın. Ben sadece keyif için söylüyorum.

CEMO ÇETİN – Oyuncu

‘Küçüklüğümden beri setlerdeyim’

Oyunculuğa nasıl başladınız?

Arada sırada reklamlarda oynuyordum. Sonra Romantik’te rol aldım. “Babam bu filmde oynamak ister misin?” dedi. Ben de kabul ettim.

Armut dibine düşer sözü gerçek galiba. Babanız bu işte olduğu için ister istemez ilgi duyuyorsunuz…

Evet. Küçüklüğümden beri ilgim vardı bu işe. New York’ta sinema okuyorum, oyunculuk yapıyorum. Kısa film çekiyorum.

Filmdeki rolünüzü anlatır mısınız?

Anzak askerini oynuyorum.

Babanızla çalışmak nasıl?

Mesela benim ablamla çalışamam, imkânsız! Birbirimizi yiyoruz. Babam rahat, çok rahat biri. Beni iyi oynatıyor, gaza geliyorum. Bazen başka yönetmen çekiyor, oynayamıyorum. Babamla daha iyiyim…

İleride kamera önünde mi kamera arkasında mı yer almak istiyorsunuz?

Her ikisi de.

TAYLAN KIZILÖZ – Senarist

‘Savaşı her yönüyle anlamaya çalışan bir film çekiyoruz’

Filmde anlatılan gerçek bir hikâye mi?

Yüzlerce insanın öldüğü bir savaşta 2 çocuğun hikâyesini alıp masalın içine yerleştirdik. Dönem filminden ziyade daha uluslararası ve zamansız bir film olduğuna inanıyorum. Savaşı her yönüyle anlamaya çalışan, anladığı yönlerin içerisine insanlık katan film.

Bütçesi ne kadar?

Çok net olmamakla birlikte 10 milyon dolar sınırlarına yaklaştı. Belki çok büyük kâr etmeyeceğiz ama arkamızda iyi bir film bırakacağız.

Çok önemli oyuncularla çalışıyorsunuz.

Birbirini çok seven insanları topladık. Wilma’nın oyunculuğundan büyük destek aldık. Filmde istenileni yüzüne taşıyabilen bir oyuncu. Bu az rastlanan bir durumdur. Haluk ve Oktay Ağabey zaten tartışmasız mükemmel oyuncular.

Çekimler 1 yıldır devam diyor değil mi?

Evet bunun sebebi de mayıs ve haziran ışığını kullanmak istememiz. Bu yüzden bekledik.

Gösterime gireceği tarihi belli mi?

Henüz belli değil ama bugünlerde belli olacak. Yeni sezon diye düşünüyoruz.[Kaynak: HT]
Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Vizyondaki Filmler – 21 Ocak 2022

Bu hafta vizyonda hangi filmler var?

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu hafta vizyonda hangi filmler var, sinemada ne izlesem diyenler… Vizyon menüsünde bu hafta 8 film sizleri bekliyor, işte o filmler…

Şarkını Söyle 2 (Sing 2)

2016 yapımı Şarkını Söyle (Sing)’nin devam filmi, gerçekleştirdikleri şovlarla yerel bir başarıya ulaşan Buster Moon ve arkadaşlarının, gözlerini daha büyük bir amaca dikip büyük bir sahne olan Crystal Tower Tiyatrosu’nda yeni bir şov düzenleme çabalarını anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Koloni (Tides, The Colony)

Tides, uzun bir süre önce büyük bölümü harap olup yaşanmaz hâle gelen Dünya’ya zorunlu bir iniş yapan bir astronotun, yeryüzünde kalan nüfusun kaderine tesir etmesini konu ediniyor.

Fragman için tıklayın.

Şöhretler Okulu

Film, iki okulun bir yarışmayla karşı karşıya gelmesini konu ediniyor.

Fragman için tıklayın.

Ayrı Dünyalar (Ouistreham, Between Two Worlds)

Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünün açılışında gösterilen Ayrı Dünyalar, Fransız gazeteci Florence Aubenas’nın kimliğini gizleyerek çalıştığı günleri ve gözlemleri anlattığı kitabı Le Quai de Ouistreham‘dan esinlenilerek sinemaya aktarıldı.

Fragman için tıklayın.

Kara Neme: Gelin Deresi

Film, sosyal medyaya içerik üreten Semih ve eşi Burcu’nun hafta sonu için gittikleri kampta yaşadıkları olayları konu alıyor.

Fragman için tıklayın.

Cumali Ceber 666

Cumali Ceber 666, gördüğü bir kabus sonrası yüzünü dine dönen Cumali’nin hikâyesini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Masal Zamanı “Melez Prenses”

Film, dokuzuncu yaş gününde annesinin bir masal kahramanı olduğunu öğrenen Melisa’nın, Masal Diyarı’na uzanan serüvenini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Afacan Felix (Félix et le trésor de Morgäa)

12 yaşındaki Felix’in annesi, biraz dinlenmek ve rahatlamak için yolcu gemisi ile bir yolculuğa çıkar. Annesinin yokluğunu fırsat gören Fellix, iki yıl önce denizde kaybolan bir balıkçı olan babasını bulmak için yola koyulur.

Fragman için tıklayın.

Okumaya Devam Et

Türkiye

“Bir Zamanlar Gelecek: 2121” Filminin Çekimleri Başladı

Serpil Altın ilk uzun metrajlı filmi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bir Zamanlar Gelecek: 2121

Serpil Altın’ın ilk uzun metraj filmi olacak “Bir Zamanlar Gelecek: 2121″in çekimleri başladı.

Kısa filmlerinden tanıdığımız Serpil Altın ilk uzun metrajlı filmi “Bir Zamanlar Gelecek: 2121” filminin çekimleri için kollarını sıvadı. Dünyamızın yaşadığı iklim krizine tepkisiz kalamayan Altın; filmini atmosfer ve konu bakımından distopik ve bilimkurgu tarzında çekiyor. Filmde gelecekte insanlığın geldiği nokta sorgulanıyor. İklim faktörü ve kıtlık nedeniyle yerin altında yaşamaya başlayan koloniden bir aileyi merkeze alan filmin çekimleri Kartal’da Özüdoğru Cici tarafından tasarlanan dekorlarda devam ediyor. Film, aynı zamanda Serpil Altın’ın Türkiye Sineması’nda distopik bilimkurgu türünde film çeken ilk kadın yönetmen olarak anılmasını da sağlayacak.

Selen Öztürk, Çağdaş Onur Öztürk, Ayşenil Şamlıoğlu ve Sukeyna Kılıç’ın başrollerinde olduğu filmin senaryosu Korhan Uğur ve Serpil Altın tarafından yazıldı.

Filmin Konusu

21. yüzyılın sonlarında iklim krizi ve kıtlık sebebiyle yeryüzü yaşanılmaz hale gelir. Hayatta kalabilen az sayıda insan koloni halinde yerin altına kurdukları bloklarda yaşar. 2121’de koloni sistemini kontrol eden Genç Yönetim’in aldığı “Kıtlık Kanunları” gereği dünyaya gelecek genç hayat karşılığında, yaşlı hayatın yok edilmesi zorunludur. Yer altındaki evlerinde kadın, adam, çocuk ve anneanne olarak yaşayan dört kişilik bir ailenin hayatı yeni doğacak bebek yüzünden değişir.

Okumaya Devam Et

Türkiye

“Şöhretler Okulu” Filminin Galası Yapıldı

Şöhretler Okulu bu Cuma (21 Ocak’ta) tüm Türkiye’de vizyonda.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

21 Ocak Cuma günü vizyona girecek olan “Şöhretler Okulu” filminin galası, filmin oyuncuları ve seçkin konukların eşliğinde gerçekleşti.

CNS Productions yapımcılığında çekilen, başrollerinde Ediz Hun, Berna Üçkaleler, Nisa Sofiya Aksongur, Revna Çolak, Doruk Yılmaz, Ada Şahin, Beren Şenol, Baran Tuğra Genç, Çınar Yükçeker, Metehan Parıltı ve Cemre Demircan gibi oyuncuların yer aldığı aile ve çocuk filmi “Şöhretler Okulu”nun galası 18 Ocak Pazartesi günü gerçekleşti.

Aile ve çocuk filmi olarak yola çıkan “Şöhretler Okulu” filminin galasına, yönetmen ve oyuncuların yanı sıra, sanat ve cemiyet hayatından da ünlü isimler katıldı.

Filmle ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan filmin başrol oyuncusu ve Yeşilçam’ın efsane ismi Ediz Hun; “Güzel bir film çektik. Küçük sanatçı yavrularımız sayesinde bu film değer kazanacak. İnşallah başka filmlerde de onlarla birlikte çalışma fırsatı bulabiliriz.” ifadelerini kullandı. Filmde sürpriz bir rolde olan Türk futbolunun duayen ismi Yılmaz Vural da çocukları işaret ederek kendimi cennette gibi hissediyorum dedi ve Ediz Hun’un efsane bir isim olduğunu bir kez daha vurguladı.  

Filmde Ediz Hun’un kızını canlandıran güzel oyuncu Berna Üçkaleler filmle ilgili şunları söyledi: “Ediz Hun’la birlikte çalışmanın heyecanını tarif edemem. Güzel bir film ortaya çıkardık. Umarım herkes beğenir.” Filmin senaristi ve yönetmeni olan Adnan Önal ise Ediz Hun’la aynı sette olmak mucizeydi dedi ve ekledi; “Filmle ilgili teşekkür edeceğim çok kişi var. Herkes uyum içinde çalıştı. Güzel bir aile ve çocuk filmi çıkarttık ortaya.

Ailelerin gönül rahatlığıyla çocuklarıyla birlikte gidebilecekleri “Şöhretler Okulu” bu Cuma (21 Ocak’ta) tüm Türkiye’de vizyonda!

CNS Productions yapımcılığında çekilen, başrollerinde Ediz Hun, Berna Üçkaleler, Nisa Sofiya Aksongur, Revna Çolak, Doruk Yılmaz, Ada Şahin, Beren Şenol, Baran Tuğra Genç, Çınar Yükçeker, Metehan Parıltı ve Cemre Demircan gibi oyuncuların yer aldığı aile ve çocuk filmi “Şöhretler Okulu”nun galası 18 Ocak Pazartesi günü gerçekleşti.

Aile ve çocuk filmi olarak yola çıkan “Şöhretler Okulu” filminin galasına, yönetmen ve oyuncuların yanı sıra, sanat ve cemiyet hayatından da ünlü isimler katıldı.

Filmle ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan filmin başrol oyuncusu ve Yeşilçam’ın efsane ismi Ediz Hun; “Güzel bir film çektik. Küçük sanatçı yavrularımız sayesinde bu film değer kazanacak. İnşallah başka filmlerde de onlarla birlikte çalışma fırsatı bulabiliriz.” ifadelerini kullandı. Filmde sürpriz bir rolde olan Türk futbolunun duayen ismi Yılmaz Vural da çocukları işaret ederek kendimi cennette gibi hissediyorum dedi ve Ediz Hun’un efsane bir isim olduğunu bir kez daha vurguladı.  

Filmde Ediz Hun’un kızını canlandıran güzel oyuncu Berna Üçkaleler filmle ilgili şunları söyledi: “Ediz Hun’la birlikte çalışmanın heyecanını tarif edemem. Güzel bir film ortaya çıkardık. Umarım herkes beğenir.” Filmin senaristi ve yönetmeni olan Adnan Önal ise Ediz Hun’la aynı sette olmak mucizeydi dedi ve ekledi; “Filmle ilgili teşekkür edeceğim çok kişi var. Herkes uyum içinde çalıştı. Güzel bir aile ve çocuk filmi çıkarttık ortaya.

Ailelerin gönül rahatlığıyla çocuklarıyla birlikte gidebilecekleri “Şöhretler Okulu” bu Cuma (21 Ocak’ta) tüm Türkiye’de vizyonda!

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler