‘Çanakkale 1915’ Filminin Çekimleri Başladı

Manşet Türkiye

Bir hilal uğruna ne güneşlerin battığı Çanakkale Savaşı, beyazperdeye taşınıyor. Yeşim Sezgin’in yönettiği ‘Çanakkale 1915’in çekimleri savaşa şahit olan mekanlarda başladı. Senaryosunu Turgut Özakman’ın kaleme aldığı filmin girilmesi yasak olan tarihî ve askerî bölgelerde çekimi için Genelkurmay Başkanlığı’ndan izin alındı.

‘Çılgın Türkler’, ‘Diriliş’ ve ‘Cumhuriyet’ kitaplarının yazarı Turgut Özakman’ın kaleminden anlatılan, Türk milletinin diriliş hikayesi ‘Çanakkale 1915’ filminin çekimleri başladı. Fida Film tarafından Çanakkale’de çekilen ve 18 Ekim’de gösterime girmesi planlanan filmi Yeşim Sezgin yönetiyor. Yetkin Dikinciler (Necati Bey), Şevket Çoruh (Bigalı Mehmet Çavuş), Barış Çakmak (Binbaşı Ali), Serkan Ercan (Hilmi Şanlıtop), Rıza Akın (Esat Paşa), Bülent Alkış (Binbaşı Mahmut Sabri) ve Celil Nalçakan (Şefik Aker) gibi pek çok oyuncunun rol aldığı ‘Çanakkale 1915’in müzikleri ise pek çok ünlü filmin müziklerine imza atan Can Atilla tarafından besteleniyor.

Filmin tamamı Çanakkale’de, savaşın gerçekten yaşandığı topraklar üzerinde geçiyor. Girilmesi ve çekim yapılması yasak olan bu arazilerde ve SİT alanlarında çekim yapılabilmesi için Genelkurmay Başkanlığı’ndan özel izinler alındı. Bazı arazilere geçici film setleri de kuruldu. Çekimler; Mecidiye Tabyası’ndaki ziyarete kapalı özel bölümler, Nusret Mayın Gemisi, Çimenlik Kalesi, Çimenlik Kalesi Sığınağı, Nara Kalesi’ndeki hastane sığınak ve bonetler ile Bigalı köyünde başladı. 7 haftada tamamlanması beklenen filmin görsel efektleri “Fetih 1453″ün yanında Türkiye ve Hollywood’da yaptığı filmlerle adını duyuran, dijital efekt konusunda uzman Serkan Zelzele’nin yönettiği bir ekiple beraber, Meksika ve Türkiye’de EPICS FX Stüdyoları’nda uzman bir kadro tarafından hazırlanacak. Su altı kamerası ve helikopter çekimlerinin de yer aldığı filmin Deniz Savaşları bölümü için 20 kişilik animasyon ekibi çalışıyor.

Çanakkale 1915, Balkan Savaşı’nda hezimete uğrayarak yenik ayrılan bir milletin silkinerek ayağa kalkışının, dirilişinin hikâyesini konu alıyor. Sinema seyircisi filmde; Rusya’ya yardım etmek ve İstanbul’u işgal etmek amacıyla Çanakkale’ye tarihin gördüğü en büyük donanmalardan biriyle saldıran Müttefik Kuvvetler’in hiçbir silahın yurt sevgisinden daha güçlü olmadığını kısa sürede anladıkları; Bigalı Mehmet Çavuş’un, Seyit Onbaşı’nın, Mustafa Kemal Paşa’nın ve daha birçok isimsiz kahramanın destansı hikayelerine tanıklık edecek.

Genelkurmay destek verdi

– 2000’den fazla kostüm dikildi.

– Tarihî dokular da kullanılarak 3000 metrekare alana dekor inşa edildi.

– Sahra Hastanesi ve çevresi orijinal olarak inşa edildi.

– Anzak siperi için 200 metrelik siper ve karargah oluşturuldu.

– Çimenlik Kalesi’nin içindeki binaya dönem hastanesi kuruldu.

– 2 bin 750 metre uzunluğunda Türk siper alanları ve mevziler oluşturuldu. Siper bölgeleri hazırlanırken günde 40 kişi 2 ay boyunca çalıştı.

– 10 adet kağnı, 15 adet at arabası hazırlandı.

– Orijinal filikalar yapıldı.

– 3 adet sahra topu ve döneme ait değişik modellerdeki toplar yapıldı.

– 500 Türk mauseri, 250 İngiliz tüfeği, 250 Anzak tüfeği yapıldı. Bu silahların orijinalleri de Genelkurmay desteğiyle temin edilerek kullanıldı.

– Genelkurmay Başkanlığı’ndan alınan destek dahilinde döneme ait süngü, kılıç, dürbün, arazi malzemeleri, tüfekler, silahlar, mitralyözler, hastane malzemeleri ile birçok doküman ve belge kullanıldı.

Yusuf Bülbül / Zaman

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up