Can Feda’nın Almanya Gösterimine Engel

Günün Haberi
Can Feda’nın Almanya Gösterimine Engel
Başrolünü Burak Özçivit ve Kerem Bürsin’in paylaştığı ‘Can Feda’nın, Almanya gösterimi durduruldu. Yapımcı şirket, Alman yetkililerin filmin hafta içi 23.00’ten sonra izlenmesine ve tatil günlerinde gösteriminin yasaklanmasına dair karar vermesi nedeniyle böyle bir yola başvurduklarını açıkladı.

Can Feda’nın Almanya’da gençleri şiddete özendiriyor’ gerekçesiyle gösterimine izin verilmedi. Almanya’daki dağıtımcı firma AF Medya’nın ısrarıyla, aylar öncesinden duyurusu yapılan ve biletleri satılan filmin galası için, altı dakikalık bölümün çıkarılması ve ‘+18’ şartıyla izin alındı. Almanya’da ‘+18’ filmlerin gösterimine saat 23:00’ten sonra izin veriliyor. Biletlerini alan binlerce kişi bu sebepten dolayı filmi izleyemedi.

YAPIM ŞİRKETİ TAMAMEN DURDURDU

‘Can Feda’yı izlemeye gelen yaklaşık 4 bin 500 kişiden sadece 400’ü içeri alındı. Galaya katılamayanlara başka bir filmin biletleri verildi. Hayranlar, biletleri yırtarak durumu protesto etti. Gösterimde de altı dakika yerine filmin 20 dakikası kesildi. Üst kurul olan Freiwillige Selbstkontrolle Der Filmwirtschaft tarafından tekrar değerlendirilen film, hiçbir kategoriye koyulmadan ‘+18’ olarak belirlendi.

Yapılan ikinci değerlendirmede ise, “Bu film için özellikle belirtici bir işaret teklifi yapılmamıştır. Çünkü inceleme komisyonunun değerlendirmesine göre, gençliği tehlike eden unsurlar içermektedir. Filmin, cumartesi ve pazar günleri gösterilmesine izin verilmemiştir” kararı alındı.

Karar, Eyalet Gençlik Dairesi devamlı temsilcisi Birgit Goehlnich tarafından yazılı olarak bildirildi. Bunun üzerine, ‘Can Feda’nın yapımcı şirketleri TAFF Pictures ve BRK’S Yapım itiraz ederek, filmin gösterimini tamamen durdurdu.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: NTV

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up