Çalmasın Sazlar, Zaman Akmıyor!

Manşet

çalsın sazlar

Mahir Zaman yazdı.
mahirzaman@gmail.com

Sinema yapan insanlar zamanı okuyabilmeli. Sinema zaten zaman ile yarışan ve gençleşen bir sanat. Bu noktayı eski sinemacıların yeni filmlerinde görmeyince hayal kırıklığımız büyük oluyor.

Söz konusu kişi Nesli Çölgeçen ve filmi de ‘Çalsın Sazlar’…
‘Züğürt Ağa’ ve ‘Selamsız Bandosu’ ile 1980’lerde zamana hitap edebilen Çölgeçen, 30 yılı geride bıraktığı sinema kariyerinde, tecrübesinin ve sinemanın gerisinde kalmış.
‘Eski Yeşilçam’ alışkanlıklarından sıyrılamadığı yeni filminde oyunculuk, senaryo ve makyaj uygulamalarında vasatın altında kalmış.
Özellikle müzikleri ve dönemine ait duygusal temeli ile izleyiciyi kendine bağlayabilecekken, sadece makyaj uygulaması ile bile sınıfta kalıyor. Filmin sonuna doğru şahit olduğumuz manzara gerçekten üzücü.
Son dönemin gözde isimleri Belçim Bilgin Erdoğan, Engin Hepileri ve Caner Cindoruk gibi isimlerin baş rolünde hayata geçen filmde oyunculuklar klişelere teslim olmuş. Caner Cindoruk’un başarılı karakter uyarlaması, Engin Hepileri’nin standardın altına inmeyen performası ve Belçim Bilgin Erdoğan’ın güzel sesine rağmen ‘çalmasın sazlar’, diyesiniz geliyor.
Yarım asırdan fazla zaman önce, Türkiye’nin Kıbrıs’a müdahale ettiği zamandan hemen öncesinde İstanbul’da geçen hikaye, bir arada yaşatılmayan halkların buruk manzarasını resmediyor. Doğru noktalara temas etse de klişelerden kurtulamayan film dili sebebiyle hikayenin de pek bir önemi kalmıyor.
Hasılı, Çölgeçen ‘usta’, zamanın gerisinde kaldığının bir ispatı olarak yeni filmiyle, filmografisine eksi not düşürmüş oldu. Tıpkı, Şerif Gören’in ‘Ay Büyürken Uyuyamam’ı gibi…

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up