‘Çalışırsanız sizin de Lost’unuz olur!’

Manşet Türkiye
Lost dizisinin yönetmeni Bobby Roth, danışman yönetmeni olduğu Alina filmi için Bursa’ya geldi. Dün Çelik Palas Oteli’nde basının karşısına çıkan Amerikalı yönetmen, Bursa ve Kapadokya gibi tarihî yerlerde gözlem yaparak yeni projeler üretmeyi düşünüyor. Farklı ülkelerde çekilen Amerikan dizilerini hatırlatan Roth, böyle bir dizinin ileride Türkiye’de de çekilebileceğini söylüyor.

Lost, Prison Break ve Flash Forward gibi dizilerin yönetmeni Bobby Roth, Bursa Büyükşehir Belediyesi, CVP Film ve Aytekin Zengin organizasyonuyla dün Bursa’ya geldi. Roth’un asıl geliş nedeni ise 2013 Mart’ında vizyona girecek ‘Alina’ film projesinde danışman yönetmenlik yapmak. Film, vizyon öncesi ise bu yılın kasım ayında mobil internet ortamında web dizi olarak yayınlanacak. Roth’u dinleyince ‘gizli bir ajadası’nı da keşfediyoruz! Amerikalı yönetmen, başta Bursa olmak üzere Kapadokya gibi tarihî yerlerde gözlem yaparak yeni projeler üretmeyi düşünüyor. Üstelik ‘çok fazla bilgim yok’ dese de Osmanlı ile ilgili bir film çekme konusuna sıcak bakıyor.

Roth’un Bursa mesaisi, Hotel Çelik Palas’taki basın toplantısıyla başladı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin ev sahipliğini yaptığı kahvaltıya Bursalı işadamlarının yanı sıra Kültür AŞ yöneticileri ve çok sayıda basın mensubu katıldı. ‘Önemli bir konuğu ağırlıyoruz.’ diyerek söze başlayan Altepe, “Amacımız Bursa’nın dünya gündemine gelmesi. Burada platolar kurulup çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Bunun için yapımcıya, Bobby Roth’a ve en önemlisi kendisi de Bursalı olan ve Alina’yı oynayan Seda Eğridere’ye teşekkür ediyorum.” dedi.

‘LOST’U BAŞARILI YAPAN HİKÂYESİYDİ’

Söz konusu Bobby Roth olunca ‘Lost’ soruları da kaçınılmaz oluyor. ABD’de dizi çekip tüm dünyada izleniyor olmanın mutluluk verici olduğunu söyleyen Roth, küçük bir itirafta bulundu: “Lost’u ilk çekmeye başladığımızda bu denli sevileceğini bilmiyorduk. Bu insanlar kim, yaşıyorlar mı, bunlar merak uyandırıyor. Lost’u tüm dünyada izlenilir kılan en önemli sebep bence hikâyesi. Hikâye iyi olunca bizim de işimiz kolay oldu.” Ancak bazı basın mensupları, toplamda 116 bölüm yayınlanan ‘Lost’ dizisinde Roth’un sadece üç bölüm yönettiğini unutunca dizinin meşhur finaliyle ilgili sorular da geldi. Roth ise bu ‘unutkanlığı’ kibarca hatırlattı: “Finali ben çekmedim.”

Türkiye’deki sektörle ilgili bilgisinin olmadığını kaydeden yönetmen, “Türk sinema endüstrisi Avrupa’da daha çok biliniyor. ABD’de Türk sinema endüstrisi pek bilinmez, benim de fikrim yoktu ama bu hafta bu konuda bilgim olacak.” diye konuştu. “Türkiye ile ilgili fazla bir bilgim yok.” diyen Roth, “Ama Alina’nın başarılı olacağına inanıyorum. Bir de Seda Eğridere buraya gelmemde etkili oldu. Türkiye’de de Lost gibi diziler neden çekilmesin. Bir müddet buradayım. Gözlem yapıp gezeceğim. İşim gereği pek çok ülkeye gitmiştim. Türkiye’ye de gelmek istemiştim. Burada olmaktan, Bursa’da olmaktan mutluyum.” şeklinde konuştu. Sinema filmleriyle yönetmenliğe başlayan, sonrasında ise tamamıyla televizyon sektörüne yönelen Roth, iki sektör arasındaki tercihini Türkiye’ye de tavsiye ediyor: “Eskiden sinema filmi neyse diziler bugün o. Hollywood bir şekilde kapılarını açıyor. Artık Amerikan dizilerinin farklı ülkelerde de çekilen örnekleri var. Çek Cumhuriyeti’nde Prag’da Missing diye bir dizi var örneğin. Bir Amerikan dizisi belki ileride Türkiye’de de çekilebilir.”

Bir hafta Bursa’da kalacak olan Roth, söyleşiler, atölye çalışmaları ve mekân gezileri yapacak. Çekimleri bugün başlayacak olan Alina’da Seda Eğridere’ye Tamer Karadağlı eşlik edecek. Yönetmenliğini Vladamir Jedlicka, danışman yönetmenliğini Bobby Roth’un yaptığı film, Mart 2013’teki vizyonundan önce, karakterlerin geçmişini ve hikâyenin öncesini anlatan 8 bölümlük web-dizi ile mobil ve internet ortamında da yayınlanacak.

Haberin devamını okumak için tıklayınız!

Zaman

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up