Çağımızın Hastalığı: Tüketim

Manşet Türkiye

15 yaşında genç yönetmen adayı Orkun Özcan, beş lise öğrencisi arkadaşıyla beraber kapitalizm ve insanların tüketim alışkanlığı üzerine “Sistem Der Ki: Harca” adlı bir kısa belgesel çekti.

Mail yoluyla Orkun Özcan tarafından bizlere ulaştırılan bu kısa belgeseli izledik. Günümüz problemlerine geniş bir perspektiften nasıl bakılabileceğinin güzel bir örneğine şahitlik ettiğimiz belgesel hakkındaki görüşlerimizi de sizlerle paylaşmak istedik.

Yaklaşık 15 dakikalık bu belgesel, tüketim kültürünün altyapısında insan psikolojisine dair önemli noktalara ışık tutuyor. Şehrin kalabalık ve bunaltıcı havasıyla giriş yapılan belgeselde; metrolarda açılıp kapanan kapılar, koşuşturmaca içerisinde olan insanların mutsuzluklarının ön planda olduğunu görüyoruz.

“Mutsuz bir bireyler yığını şeklindeyiz” cümlesiyle başlayan belgesel, insanların şehir hayatı içerisinde yaşadıkları strese, duygusal açlığa ve gündelik hayatın zorluklarına değiniyor.

Alanında tecrübeli isimlerin konuşmacı olarak yer aldığı belgeselde, şehir hayatının gündelik görüntüleri de yer alıyor. İnsanların yüzlerindeki ifadelerin perde arkasında yer alan duygusuzluk faktörü derinlemesine işlenerek, psikologlar tarafından “robotlaşma” ya da “mekanikleşme” olarak addedilen söylemlerin çerçevesinde tüketim alışkanlığı ile olan bağımız şekilleniyor.

Eşyaların bir tüketim nesnesi olarak görülmesinin hızla yaygınlaştığına, reklamların bilinçaltımızda oluşturduğu arzu hissini nasıl yönlendirdiğine ve en önemlisi bağımlılığımızın nasıl bu kadar hızlı arttığına da tanıklık etmiş oluyoruz.

Popülarite ve güç endeksli yaptığımız tüketimlerin bizleri içine çeken bu döngünün birer parçası haline getirdiğine işaret ediliyor. Herkesin tüketime alışmışken, kimsenin üretim peşinden koşmayışına, kendimizden uzaklaşarak sisteme ayak uydurmaya bağımlı hale gelişimize dikkat çekiliyor.

Son olarak, “Ölürken sahip olduklarımızın değil, yaşadıklarımızın toplamı oluyoruz” cümlesiyle de tamamlıyoruz belgeseli.

Lise çağlarındaki öğrencilerin böyle bir belgesel çekmeleri bir yandan bizleri memnun ederken, diğer yandan acı gerçekleri de yüzümüze vuruyor. Henüz gelişim çağında olan binlerce gencimizin muhatap olduğu bu sistemin gözler önüne serilmesi toplumun kimliğini daha da iyi anlamamıza olanak sağlıyor.

Asrımızın hastalığı olarak görülen bu tüketim çılgınlığının tahribatlarına değinen bu belgeselde emeği geçen genç arkadaşlarımızı tebrik ediyor ve yollarının açık olmasını temenni ediyoruz.

Sistem Der Ki: Harca belgeselinin ilk gösterimi ise geçtiğimiz ay Capitol Specturm sinema salonlarında yapıldı.

Müfit Can Saçıntı, Yavaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Sekreteri Bülent Köstem, Olkan Senemoğlı, Anıl Yetişen, Güler Dinçel ve Mehmet Sindel gibi önemli isimlerin yer aldığı belgeselin fragmanına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up