Çağan Irmak’tan yanan ormana ağıt

Türkiye

Çocukluk yıllarını geçirdiği  Seferihisar’da tüm Türkiye’yi üzen orman yangınına şahit olan ünlü yönetmen Çağan Irmak üzüntüsünü kağıda döktü. Bir Ormana Ağıt başlığı ile yazdığı yazısında Irmak’ın oldukça duygulu anlar yaşadığı görülüyor. İşte o yazı:

Çağan Irmak'ın çocukluğu Seferihisar'da geçmiş...

BİR ORMANA AĞIT
Seferihisar 23 Ağustos saat 15 30
Gökyüzü simsiyah. Yine aynı korku, yine aynı keder yine aynı nefret.

Yanıyoruz… Saatler boyunca, neredeyse bir tam gün boyunca. 1400 hektar kadar 10 bin ağaç kadar sayısını bilmediğimiz onbinlerce zavallı hayvancıklar kadar yanıyoruz. Hangi kalp bu kadar yangını taşıyabilir, hangi kararmış kalp bu denli büyük bir yangını başlatabilir.

Bilmiyoruz, bilmeyeceğiz, öğrenemeyeceğiz de… Her seferinde olduğu gibi yine yangın sonrası suskunluğa bürünecek her yan ve herkes. Yine simsiyah yüzlerle susacağız ya da susturulacağız. Yine yangın yerleri gibi öleceğiz.

Çünkü sistemli bir oyunun parçası her şey. Bu bir sabotaj. 22 Ağustosta denenip başarılı olamayan 23 Ağustosta da garanti olsun diye iki farklı yerden ve özellikle rüzgarlı bir havada başlatılan bir cehennem emsali. Failleri yine bulunamayacak ama bir kaç yıl sonra buralarda yükselen yaşam alanlarının, otellerin ya da yazlık sitelerin kurucularından kimse hesap sormayacak. Çünkü unutmuş olacağız ya da unutmuş rolü yapacağız değme oyunculara taş çıkaran rol yapma yeteneğiyle.

Gariban bir çobana verilmiş üç kuruş para karşılığında olup bitti her şey belki. Belki kafamızın basmadığı başka bir dümen var ortada. Anlıyamıyoruz çünkü anlamladıramıyoruz. Bu denli büyük bir zalimliğin gerekçesini çözemiyor dimağımız. Akıl karı değil çünkü bu, başka şeylerin karı.

Gelecek için kurulmuş hain bir düzenin sebep olacağı geleceksizliği , gelecek için kurulmuş kalleş bir planın sebep olacağı yokoluşu hangi beyin çözebilir ki? Bu denli büyük bir saçmalığın da son derece klişe ve basit bir açıklaması olacak

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up