Çağan Irmak’ın Yeni Filmi Ç/alıntı mı?

Manşet Türkiye

unutursam-fisilda-1

Çağan Irmak’ın yeni filmi “Unutursam Fısılda” 29 Ekim 2014’te yani Cumhuriyet’in 91. yılında gösterime girdi.

‘Unutursam Fısılda’ gösterime girer girmez yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi: Filmin hikaye örgüsü Cem Başeskioğlu’nun ‘Sen Ne Dilersen'(2005) filminden mi alındı?

Konuyu Sabah gazetesi köşe yazarı Mevlüt Tezel gündeme taşıdı.

Cem Başeskioğlu’nun “Sen Ne Dilersen’ filmimi adını değiştirip gösterime sokmuşlar. Yeni adı ‘Unutursam Fısılda’ olmuş. Biri Çağan Irmak Bey’e söylesin; ben daha ölmedim. Kendi yolumda, inandığım yol da gidiyorum. Ne de olsa taklitler aslını yaşatır. Birileri 25 yıl önce yazdığımız 10 yıllık filmimizin dramatik seviyesine 2014’te ulaşsın, biz bildiğimiz yol da yürüyelim.” dediğini aktaran Tezel iki filmin hikayelerinde benzerlik olduğunu ama bu benzerliklerin bir çok filmde olabileceğini söylüyor ve kararı izleyiciye bırakıyor.

İşte Mevlüt Tezel’in “Çağan Irmak kopya mı çekti?” başlıklı o köşe yazısı:

——————————-

“Sen Ne Dilersen’ filmimi adını değiştirip gösterime sokmuşlar. Yeni adı ‘Unutursam Fısılda’ olmuş. Biri Çağan Irmak Bey’e söylesin; ben daha ölmedim. Kendi yolumda, inandığım yol da gidiyorum. Ne de olsa taklitler aslını yaşatır.”

“Birileri 25 yıl önce yazdığımız 10 yıllık filmimizin dramatik seviyesine 2014’te ulaşsın, biz bildiğimiz yol da yürüyelim.”

Bu iddialar; bir yönetmen ve senaryo yazarından gelmeseydi dikkate almazdım. Yönetmen, senaryo yazarı ve sinema hocası Cem Başeskioğlu’na ait bu iddialar.

2005 yapımı ‘Sen Ne Dilersen’; Işık Yenersu, Fikret Kuşkan, Yıldız Kenter, Okan Yalabık, Zeynep Eronat gibi zengin bir oyuncu kadrosuna sahip.

Film; Altın Koza ve Ankara Film Festivalleri’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Zeynep Eronat) ile Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı (Cem Başeskioğlu) ödüllerini kazandı.

BENZERLİKLER FAZLA

‘Sen Ne Dilersen’in konusu şöyle: 60’lı yaşların başında olan ve kocasının intiharı ile yapayalnız kalan ‘Eleni’ (Işık Yenersu) kanser olduğunu öğrenmesinin ardından 40 yaşlarında olan kızı ‘Marika’nın (Işın Karaca) ne olacağını düşünür.

40 yılın ardından kız kardeşi ‘Eftimiya’ya (Zeynep Eronat) gider ama acı bir ‘Hayır’ cevabı alır. Aşkı için ailesini hiçe sayan ‘Eftimiya’, 40 yıl önce düğün arifesinde ablasının evleneceği adamla kaçmış ve evlenmiştir.

Çağan Irmak’ın ‘Unutursan Fısılda’ filminde de iki kız kardeş aynı adama aşık oluyor. ‘Ayperi’, ablası ‘Hanife’nin evlenme hayalleri kurduğu ‘Tarık’a aşık oluyor ve onunla evden kaçıyor. ‘Ayperi’ şöhreti yakalıyor ama eşi ‘Tarık’ alkollü bir şekilde araba kullanıp kazada ölüyor, bir nevi intihar ediyor.

Ve aradan yıllar geçiyor (tam tarih verilmiyor ama 40-50 yıl diyebiliriz)… ‘Ayperi’; Alzheimer oluyor, dolandırılıyor, evine haciz geliyor. Hastalığı ilerliyor, ablasına dönmekten başka çaresi kalmıyor. ‘Hanife’ başta ‘Ayperi’yi istemiyor çünkü ona küs. Film, her iki kardeşin de büyük hesaplaşmalarına sahne oluyor.

Buraya kadar her iki filmin de ana öyküsü, dramatik çatışması birbirine çok benziyor.

İki kız kardeşin aynı adama aşık olmaları, evin terk edilmesi, kocaların intiharı, hastalık yüzünden yıllar sonra geriye dönmek, kardeşlerin küs olmaları vs. birbirine benzeyen unsurlar çok fazla.

Hatta dramatik çatışmalarda bile benzerlikler var. Gelecek kaygısı bile benzer aslında. ‘Unutursam Fısılda’da Alzheimer hastası ‘Ayperi’nin geleceği, ‘Sen Ne Dilersen’de ise kanser ‘Eleni’nin geleceği ama daha da önemlisi kızı ‘Marika’ya ne olacağı merak konusu.

İNTERNETTE VAR

Öte yandan ‘Unutursam Fısılda’nın birbirine paralel ilerleyen iki öyküsü var. Ayrıca 70’lerin müzik endüstrisini, genç bir müzisyenin şöhret olma serüveni anlatılıyor. 70’lerde geçen öykü, ‘Ayperi’nin star oluşu daha çok önem kazanıyor.

‘Unutursam Fısılda’nın türü melodram, ‘Sen Ne Dilersen’ ise komedi dramdan gerçeküstü sulara kadar çok farklı türler arasında gidip geliyor.

Çağan Irmak’ın bir müzik filmi yaptığını, iki filmin ana temalarının farklı olduğunu da söyleyebiliriz. Ancak her iki filmde de kız kardeşlerin öyküleri, dramatik çatışmalar birbirlerine çok benziyor.

Yazının devamı için tıklayın!

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up