Cafer Panahi’nin Çocukları Solmaz Panahi ve Panah Panahi İzmir’de

Festivaller

Cafer Panahi'nin Çocukları Solmaz Panahi ve Panah Panahi İzmir'de

Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, ev hapsindeki ünlü İran’lı yönetmen Cafer Panahi’yi unutmadı.

İran Yeni Dalga sinemasının etkili isimlerinden, dünyaca ünlü 
yönetmen-senarist-yapımcı Cafer Panahi’nin önce ”Bu Bir Film Değildir”in özel gösterimi yapıldı. Gösterim sonrası iranlı ünlü yönetmenin Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülü alan “Daire” adlı filminde oynayan kızı Solmaz Panahi ve oğlu Panah Panahi ile bir söyleşi gerçekleştirildi.

“This Is Not A Film/Bu Bir Film Değil” Özel Gösterimi

14. İzmir Kısa Film Festivali’nde özel gösterimi yapılan “This Is Not A Film/In Film Nist-Bu Bir Film Değil” adlı filmde Panahi, hapiste temyiz sonucunu bekleyerek geçirdiği günlerini aktarırken İran sinemasının şu andaki durumuna da ayna tutuyor. Panahi, yönetmen arkadaşı Mojtaba Mirtahmasb’ı tutuklu bulunduğu evinde ağırlıyor, yapamadığı filmini anlatarak senaryosunu okuyor. Panahi’nin çok kısıtlı olanaklarla çektiği film, flaş diskle yurt dışına çıkarılıp Cannes Film Festivali’ne ulaştırılmıştı.

Cafe Panahi’ye Mektuplar

İzmir Kısa Film Festivali kapsamında Cafe Panahi’ye destek vermek amacıyla hazırlanan özel bir bölümde sinemaseverlerin duygu ve düşüncelerini Cafe Panahi’ye iletmeleri için özel bir defter açıldı.

Festival sonunda bu defter Jafer Panahi’ye iletilmek üzere Solmaz ve Panah Panahi’ye verilecek.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up