Büyük Gözler, Büyük Hüsran

Manşet Serbest Kürsü

abdulhamit-guler
Kimi hikayeler vardır, kameraya hayat verir. Yönetmene kalan sadece hissetmek ve hayata geçirmektir.

Büyük Gözler öyle bir hikaye barındırıyor. Daha doğrusu bu gerçek hikaye, dâhî bir yönetmen elinde şaheser olmaya aday. Tim Burton’ın yönetmenlik koltuğunda olduğunu öğrenince büyük bir umutla sinemanın yoluna koyulduk.

Sonuç: hayal kırıklığı…

33 sene evvel Vincent ile gündemimize giren (tevellütü el vermeyip de yakın tarih okuması yapanlar da dahil) Burton özellikle Beter Böcek ile şöhrete kavuştu. Olmayan gerçeklik üzerinden olan gerçekliğe meydan okuyan bir gerçekdışılık ile Tim Burton, sinemada nev-i şahsına aşırı münhasır bir yer edindi.

Her filmi ayrı bir heyecanla beklendi. Hak etti de bu beklentiyi. Batman de yapsa, Maymunlar Cehennemi‘ne de el atsa hakkını verdi. En azından beklentilerin altına düşmedi.

Büyük Gözler ise Tim Burton’ın kesinlikle sinemasında geri adım attığı bir film… Biyografik hikayesine katılan hiçbir şey yok. Tim Burton’dan beklediğimizin aksine neredeyse hiçbir görsel güzellemeye rastlayamadık.

Bilim-kurgu tarzında, stop-motion özelliğini sıkça kullanarak, teknolojiyle kol kola hareket eden Burton, bu defa neredeyse sıfır teknoloji uygulamasıyla standart bir biyografi filmi ortaya çıkarmış.

Büyük Gözler afis

Masaya yatırılıp makas atılmadan da elbette film ortaya çıkar. Ancak söz konusu Burton olunca iş değişiyor. Beklentiler de farklılaşıyor.

Yeni filmi bu beklentileri boşa çıkarıyor. Teknolojik müdahaleler dışında da basit sinematografik dokunmalarla da film dili farklılaştırılabilirdi. O da yok.

Velhasıl, Tim Burton, filmografisine statik bir rötuştan başka bir şey eklemiş değil.

Ama Adams’ın başarılı oyunculuk performansı filmde dair önemli bir not. Christoph Waltz ise 2010 ve 2013’teki Oscar ödülüne yeniden ulaşmasını sağlayamayacak standart oyunculuğu ile çok da dikkat çekmiyor.

Yorumlar

 

1 Yorum

  1. Bu filmde ekibiyle çalışmamış olması büyük bir sıkıntı yaratmış anladığım kadarıyla.

    Reply

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up