Bursa’da İran filmleri gösterilecek

Manşet Türkiye

İki Ülke arasındaki Kültürel İşbirliği ve ortak kültürel mirasın yaşatılması kapsamında; İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle organize edilen İran Kültür Haftası; İran sinema örnekleriyle 12-18 Ağustos tarihleri arasında sinema severlerle buluşacak. 

İran fotoğraflarıyla zenginleştirilen İran Kültür Haftası, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce Kültürel ve Sanatsal etkinliklerdeki Uluslararası vizyonu kapsamında gerçekleştirdiği Ülke haftaları halkasına birini daha eklemiş olmaktadır.

İmparatorluk kuran Başkent özelliği ile en önemli tarihi ve kültürel miras örneklerinden olan başta Yeşil Camisinin çini süslemelerini İranlı sanatçıların yapması ve İlim geleneğinin önemli isimlerinin karşılıklı dersler vermesi sebebiyle;  İranlı sanatçıların ve akademisyenlerin yakından tanıdığı Bursa’mızın İran’da hatırlanması ve Bursa’mızın da İran kültürünü yakından tanıma fırsatı bulacağı bu kültürel haftanın; karşılıklı işbirliğini geliştirici adımlar için önemli bir başlangıç olacaktır.

İstanbul Başkonsolusu Mahmut Heyderi ve Kültür Ateşesi Mahmut Sıdkı Paşazade’nin katılacağı İran Kültür Haftası özellikle Geleneksel el sanatları konusundaki ortak mirasın en görkemli örneklerinin sergileneceği “Sanatta Kur’an ve Nehcül Belağa” adlı sergi açılışıyla start alacak.

İran Sinema örneklerinden ilki ise “Bu gece Ay daha parlak” filmi ile 13 Ağustos Cumartesi Saat 16:00′da Tayyare Kültür Merkezi’nde gösterilecektir.

Filmler ücretsizdir.

Sinema programı ise aşağıdaki şekildedir.

 

12 Ağustos Cuma /İran Kültür Haftası Açılış Töreni / Saat: 17.00 

13 Ağustos Cumartesi/ Bu Gece Ay Daha Parlak /Saat: 16.00 — Hz. Yusuf /Saat: 21.15

14 Ağustos Pazar/Hz. Yusuf / Saat: 16.00 — Bu Gece Ay Daha Parlak/ Saat: 21.15 

15 Ağustos Pazartesi/Cennet Durağı/ Saat: 16.00 — Cehennem Berzah Cennet/ Saat: 21.15

16 Ağustos Salı/ Cehennem Berzah Cennet/ Saat: 16.00 — Cennet Durağı / Saat: 21.15

17 Ağustos Çarşamba / Bu Gece Ay Daha Parlak / Saat: 21.15

18 Ağustos Perşembe /Al /Saat: 16.00 — Al / Saat: 21.15

Sinefesto Haber Merkezi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up