Burak Aksak’ın Kafasını Bildiğim İçin Rahat Oynadım

Manşet Türkiye

Behzat Ç. dizisinde Harun karakterini oynayan Fatih Artman, Radikal’den Erkan Aktuğ’a röportaj verdi. Baş rolünde yer aldığı Bana Masal Anlatma filmi ile şu günlerde gündemde olan genç oyuncunun röportajının satır başları ise şöyle:

fatih artman bana masal anlatma 2
Fotoğraf: Muhsin Akgün

‘Behzat Ç’den başlayalım… Kariyerinde çok özel bir yeri olsa gerek. Nasıl tarif edersin?

Her şeyden önce bir ilk benim için. Bir de çok şanslıyımdır, bu şans hala devam ediyor. ‘Behzat Ç’ gibi bir işle başlamak, çok özel bir işle, çok güzel bir rolle, beni çok mutlu etti. Uzun süre gitti. Uzun sürmesi daha da mutlu etti. Başladığımda konservatuar son sınıftaydım, o arada okulu da bitirdim. Haliyle sonrasında seçici olmaya gayret ettim. O sırada da tiyatro yaptım Ankara ’da, Tatbikat Sahnesi’nde, Sartre’ın ‘Mezarsız Ölüler’inde oynadım. O da beni çok mutlu etti, çok rahatlattı.

Şimdi bir başka fenomen dizi ‘Leyla ile Mecnun’un senaristi Burak Aksak’ın filmi ‘Bana Masal Anlatma’da başroldesin. Vaktiyle ‘Behzat Ç’ ile ‘Leyla ile Mecnun’ sürpriz bir şekilde ortak bir bölümde birbirine konuk olmuştu. Siz takip ediyor muydunuz ‘Leyla ile Mecnun’u, sever miydiniz?

Yanlış hatırlamıyorsam bizim 32’nci, onların da 12’nci bölümüydü… Bizim de yoğun tempodan dolayı ‘Leyla ile Mecnun’u hiç izleyememiştim ama çok duymaya başlamıştım. ‘Behzat Ç’deki o aykırılık, o ‘başka şey’in ‘Leyla ile Mecnun’da da olduğunu söylüyorlardı. İzleyenler vardı çevremde. Son dakika şöyle bir bakma fırsatı bulmuştum. Sonra ‘Leyla ile Mecnun’un setine gittik, tam olarak bilmediğimiz için – Erdal Abi (Beşikçioğlu) de tam olarak bilmiyordu- oynarken en son dedik ki ‘Ne yapıyoruz biz, gerçekten çizgi film gibi karakterler’… (Gülüyor) Orada Onur Abi’yle (Ünlü) tanışma fırsatım olmuştu, çok severdim ben Onur Abi’yi… Sonrasında Burak’la (Aksak) tanıştım. Bir şekilde hayata bakışımız çok yakın gibiydi, hala da öyle düşünüyorum.

‘Leyla ile Mecnun’ kafası diye bir şey var. Aynı şey ‘Bana Masal Anlatma’da da var. O kafaya giremem diye tedirginlik yaşadınız mı başta?

O tedirginliği ‘Behzat Ç’deyken ‘Leyla ile Mecnun’la yaptığımız ortak bölümde yaşadım esasında. Çünkü ‘Behzat Ç’de oynadığım Harun, ‘Leyla ile Mecnun’ kafasında bir karakter değildi. Bizimkisi ne olursa olsun gerçekçi bir işti ve kendi karakterimi bozmadan onların içine dahil olmak zor bir şeydi. Ama burada, bildiğim ve anlayabildiğim bir kafa olduğu için o kolay oldu.

Burak Aksak nasıldı sette, il film tedirginliği var mıydı?

Rahattı. Tedirginliği vardır belki ama bize yansıtmadı. Yönetmen tarafından bakmıyorum tabii, o anda ben zaten kendimi düşünüyordum. (Gülüyor) Ama rahattı. Anlayışlı ve anlaşılırdı. Bir yandan da arkadaş olduğumuz için o seviyeyi de aşmadan ne istediğini, neyin olup olmadığını, içine sinen sinmeyen ne varsa konuştuk. Bana karşı da çok anlayışlıydı. Güzel oldu.

‘Behzat Ç’de Erdal Beşikçioğlu gibi bir devle oynamak, herhalde oyuncuya ektsradan bir motivasyon sağlıyordur. Peki bu filmdeki motivasyon kaynağınız neydi diye sorsam?..

‘Behzat Ç’de hep Erdal Beşikçioğlu’yla yan yana durumumuz olduğu için beni de çok etkilemiştir, oyunuma da çok katkı sağlamıştır. Burada ise başrol benim ama sağolsunlar yan rollerdeki bütün büyüklerim, hocalarım, arkadaşlarım hepsi de beni o kadar iyi desteklediler ki hem özel hayatımda hem karakter olarak filmin içinde onlarla da oynamak beni aynı şekilde çok mutlu etti. İyi oyuncu karşı tarafı da oynatabiliyor. Kadronun iyi olması bunu bir şekilde sağladı.
Dıraşıdan bakıldığında ‘Leyla ile Mecnun’, ‘Behzat Ç’, ‘Güneşi Beklerken’… Hepsi de fanatikleri olan özellikle de gençlerin sevdiği dizilerden isimler ‘Bana Masal Anlatma’da buluşmuş gözüküyor. Haliyle beklenti de yüksek. Bu ayrı bir yük getiriyor mu oyuncuya yoksa ben oyunuma bakarım diye mi düşünüyorsunuz?

Ben oyunuma bakarım! Yani her dizinin ayrı fenomen olması ya da insanların beklentisinin olması tabi ki olması tabi ki önemli, inşallah beklentileri karşılanır, herkes mutlu olur, zaten o yüzden yaptık filmi. Ama bir yandan da birilerinin ve kendi fanlarımdan dolayı ekstra bir yük altına giremeyeceğim. Çünkü dün ‘Behzat Ç’ vardı, bugün ‘Bana Masal Anlatma’ var, yarın başka bir şey olacak. Ben oyuncuyum, bugün filmde oynarım yarın tiyatroda olacağım, ertesi gün dizi yapacağım… Onun için ben olabildiğince doğru oynamaya bakıyorum.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up