“Buradan Dünyaya Dokunabilen Bir Sanat İnsanı Yetişme Derdindeyiz”

Manşet Röportajlar

İstanbul’da, sinemaya gönül veren gençler için heyecanlı bir dönem başladı. Eyüpsultan Belediyesi’nin İstanbul Medya Akademisi eğitim koordinatörlüğü ve TRT’nin medya sponsorluğunda düzenlediği uzun dönem film akademisi programı Eyüp Film Akademisi 3. dönemi başladı. 30 öğrenci bu akademide sinemaya dair hem teknik hem de ‘yaratım’ alanında 7 ay boyunca eğitim alacak. Üçüncüsü ile yeri daha da sağlamlaşan ve devamı için emin olduğumuz akademi hakkında hem bilgi almak hem de kendisini tebrik etmek için akademinin mimarlarından Eyüpsultan Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Davut Akgül’ü ziyaret ettik, çayını içtik.

Akademinin içeriği hakkında kısa bir bilgi verebilir misiniz? Eğitimleri kimler veriyor? TRT ile ve İstanbul Medya Akademisi işbirliğinde neler bekliyor öğrencileri?

Eyüp Film Akademisi bu sene 3. sezonuna başladı. Bini aşkın başvuran arasından ön eleme ile gönderdikleri CV’ler ve bizim oluşturduğumuz formattaki ön yazı başvurularıyla beraber değerlendirmeye tabi tutuluyor. O değerlendirmenin neticesinde sayı yüze kadar indiriliyor ve biz o yüz adayı mülakata çağırıyoruz. 5-6 kişilik bir komisyonun dinlediği adaylar, 2 gün devam eden yoğun bir emek ve mesai sonunda 30 kişiye kadar indiriliyor, 5 ya da 10 yedek aday belirleniyor her ihtimale karşı ve eğitim hayatına başlıyor. Bu şekilde bu sene 3. sezonumuza başlamış durumdayız.

Ön eleme komisyonunda kimler oluyor?

Bu projeyi İstanbul Medya Akademisi’nin işbirliğinde ve TRT’nin medya sponsorluğunda yapıyoruz. Medya sponsorluğu TRT’nin buradan yetişmiş, eğitim almış, buradan çıkacak öğrencileri portföyüne dâhil etmek gibi bir iyi niyeti var. Bunu bize beyan etmiş durumda. Bu projeye çeşitli kanallarında yer vererek, duyurarak destek sağlıyor. Biz de bu işi İstanbul Medya Akademisi’nin stüdyolarında pratik eğitimlerinin olduğu bir gün, bizim burada Hasan Nail Canat Sanat Akademisi var Rami’de, orada da müstakil derslikler var tam donanımlı, kameralar, bilgisayarlar hepsi hazır ve nazır bir şekilde orada da devam ediyor. Haftada üç gün cuma, cumartesi, pazar geliyorlar adaylar. Burada sadece teorik eğitimler veya sadece pratik eğitimler verilmiyor. İkisine de dört başı mamur ama temel eğitim düzeyinde (temel deyince basit düzeyde anlaşılmasın) kaliteli bir temel eğitimi kazandırıyoruz. Sağlam bir temel atıyoruz. Ondan sonrası tabii kişinin kendi emeğine, gayretine, ufkuna, becerisine, azmine bağlı bir şey. 7 ay ciddi bir zaman. Örneklerine bakıldığı zaman New York’tan Fransa’dan aşağı kalır bir eğitim yok. Hoca kadrosuna baktığınız zaman da alanında en yetkin isimlerle çalışıyoruz. Ege Ellidokuzoğlu, Elif Eda Karagöz, bu sene Özgür Öner, Salih Temiz, Efe Can Erdal, Burçak Evren, Feza Çaldıran, Murat Karahüseyinoğlu, Görkem Yeltan gibi daha birçok isim geliyor.

Branşlarınız?

Burada çeşitli alanlarda; kurgu, montaj, senaryo, ışık gibi bütün temel branşlarda eğitimler veriyorlar.

Hem teknik kısmı var hem kreatif kısmı da var.

Evet, aynen öyle. Her öğrenci bu yedi ay içerisinde 4 tane proje çekiyor. Bu dördüncüsü final projeleri oluyor. Bitirme projeleri oluyor daha doğrusu. İlk üçü tek plan, kurgu, devamlılık gibi aşamaları gösteren eğitimler. Ama finalde hepsinin bir araya geldiği bir kısa film istiyoruz onlardan. Bu üçünü tamamlayan dördüncü filmi oluşturmuş oluyor. Yani dördü getirmeyen bitiremiyor ve dolayısıyla sertifika alamıyor. Sadece dördü getirmesi de yetmiyor, dördünü de getirmesi gerekiyor. Dördü de mutlaka olacak ve dosyasına girmiş olacak.

 

“Buradan Dünyaya Dokunabilen Bir Sanat İnsanı Yetişme Derdindeyiz”

Neden belediye olarak böyle bir şey yapıyorsunuz? Sizinki çok ender bir proje, fazla yapan da yok, neden yapıyorsunuz?

Evet, doğru söylüyorsunuz. Belediyelere daha çok sorulan soru “neden yapıyorsunuz” sorusudur. “niye böyle bir şey yapılıyor” daha çok bunu sorarlar. Neden yapıyoruz? Şimdi, burası Eyüp Sultan. Burası bir manevi merkez. Bunun ötesinde, Eyüp ilçe olarak, belde olarak, semt olarak, şehir olarak bizim ruh köklerimizin bulunduğu, medeniyetimizin temel taşlarının bulunduğu bir mekân. Ve Eyüp’ten hareket edecek sinema girişimi çok anlamlı. Ayakları bu topraklara basan ve daha doğrusu ayağının biri, Mevlana’nın pergel metaforunda olduğu gibi, sabit ayağı bu topraklara basan diğer ayağıyla da bütün dünyayı, evreni, kâinatı gezebilen bir sinema adamı, bir sanat adamı, bir kültür adamı yetiştirmek istiyoruz. Derdimiz bu. Buradan dünyaya dokunabilen bir sanat insanı yetişme derdindeyiz. Bundan bir tane de çıksa bizim için kardır. “Buradan, Eyüp Sultan’dan çıkmıştır, ayakları Eyüp Sultan’a basmaktadır” demek için yapıyoruz bu işi.

(O filmlerden birinin fragmanı)

Şu ana kadar çekilen filmlerden ödül alanlar var mı? Ne gibi başarılar var?

Birçok festivalden ödül alan filmler var. Bir tanesi 3-4 festivalden ödül aldı. YouTube kanalımızda da var bazı filmlerimiz. Ödül alan filmler dışında, şunu da önemsiyoruz; biz burada “sektöre insan kazandırmak” diyoruz ya, sektöre nasıl insan kazandıracağız? TRT portföyüne alıyor, ihtiyacı kadar yetişmiş arkadaşların işlerine bakıyor, onların yaptığı çalışmalara bakıyor ve bünyesine dâhil edebiliyor. Yeni birçok özel sektörde arkadaşlarımız iş bulabiliyorlar. Hatta birkaç tanesi bizzat Eyüp Film Akademisi’nin içinde istihdam edildiler. İstanbul Medya Akademisi kendi bünyesine kattı birkaç tanesini. Dizilerde oynayanlar var. Dizilerin setlerine gidenler var. Ciddi bir tecrübe kazanıyorlar. Setlerde olanlarla temas kurmuş oluyorlar. Bir de her ay farklı bir ismi, dünyaca ünlü ya da Türkiye’de işiyle şöhret bulmuş, kendini kanıtlamış sinemacıları söyleşiye getiriyoruz. Sadece bir klasik derslik ortamında sinema eğitimi değil, atölye çalışması değil bu. Her ay mutlaka özel bir seminer de koyuyoruz. 7-8 tane önemli insanla tanışıyorlar burada. Setlere gidiyorlar. Eyüp zaten doğal bir plato. Eyüp’ü geziyorlar. Her alanda çekimler yapıyorlar. Okumalar yapıyorlar. Kitaplar öneriliyor. Sıkı bir eğitimden geçiriliyorlar yani.

 

Önümüzdeki yıl için veya önümüzdeki dönemler için başvurmak isteyen gençler ne tür bir hazırlık yapsınlar? Hangi dönemlerde duyuruya çıkıyorsunuz?

Ağustos sonu – Eylül gibi başvurular başlıyor. Yaklaşık bir buçuk ay ilanda kalıyor. Kasım gibi de eğitimlere başlıyoruz. Her yıl bu şekilde ilerliyor. Bu sezon bittikten sonra, önümüzdeki yılın ağustos ayından itibaren takip etmeye başlayabilirler arkadaşlar. Ama şunu söyleyeyim; Eyüp Film Akademisi 30 kişi için kurgulanmadı. 30-40 kişiye dersler veriliyor ama biz bunu bütün bir halk için, bütün ilgililer için yapıyoruz. Dolayısıyla aylık seminerlerimiz büyük salonlarımızda gerçekleşiyor. Ve oraya önemli misafirler, sinemacılar, kültür-sanat adamları geliyor. İlgililerini, sinemaseverleri, kültür-sanat meraklılarını Eyüp Film Akademisi’nin bu seminerlerine bekliyoruz.

Akademi için detaylı bilgiler burada.

Röportaj: Muhammed Uyar
Fotoğraflar: Serkan Baştimar

Yorumlar

 
Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu. 2011 yılında Sinefesto.com'u kurdu. Klark Medya'da kurucu ortak olarak iş hayatına devam ediyor.

1 Yorum

  1. Bu içerik bir harika

    Reply

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up