Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

‘Buluşma’nın Galası Yapıldı

Yayınlandı

tarihinde

Mehmet Tevfik Göksu

Esenlerli gençler tarafından çekilen “Buluşma” filminin galasında konuşan Esenler Belediye Başkanı Göksu, “Bize düşen bir tane görev var. O da bu arkadaşlarımızı kendi eğitim aldıkları alanlarda bu sektörün duayenleriyle buluşturmaktır” dedi.

Esenler Belediyesi’nin İstanbul Kalkınma Ajansı ile birlikte hayata geçirdiği “Esenlerli Gençlerin Yaratıcı Sinemayı Esas Alan Kültürel, Sosyal ve Yerel Kalkınma Modeli Projesi” kapsamında hayatlarının filmini çeken Esenlerli gençlerin çektikleri “Buluşma” filminin galası yapıldı.

Galaya, Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti İlçe Başkanı Umut Özkan, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Aydın, Zengin Kız Fakir Oğlan ve Kurtlar Vadisi dizisinden bazı oyuncular ile çok sayıda genç katıldı. Projeye dahil olan 45 gencin çektikleri Rüya, Martı ve Düğün isimli 3 kısa metrajlı filmin birleştirilmesinden oluşan “Buluşma” isimli uzun metrajlı filmin gösterimiyle başlayan galada, davetliler meraklı bakışlarla filmi izlediler.

Film gösteriminin ardından Proje kapsamında sinema eğitimi alan Beyza Durusoy, proje hakkında duygu ve düşüncelerini dile getirerek, “Bu projenin bana çok katkıları oldu. Farklı kişilerle tanıştım. Bu projeyi bana sağlayan öğretmen ve arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum” dedi.

Sanatın Tüketimi Önemli

AK Parti İlçe Başkanı Umut Özkan, projeye dâhil olup hünerlerini sergileyen gençleri tebrik ederek, “Bizim yarınlarımıza imkân verildiği zaman neler yapabileceklerini çok iyi gösteriyorlar” dedi. Özkan, Esenler’den çıkan gençleri geleceğin yönetmen, senarist ve oyuncuları olarak görmek istediklerini vurgulayarak, projede yer alan tüm gençlere başarılarının devamını diledi.

Özkan’ın ardından konuşan İstanbul Kalkınma Ajansı Proje Sorumlusu Gökhan Çoban da bu tür projelerle İstanbul’da gençlerin hayatlarında yasadığı dezavantajları azaltmayı istediklerini söyledi. Projenin içeriği hakkında bilgi de veren Çoban, gençlerin bilgi ve becerilerini geliştirip istihdam olanaklarının araştırılmasını amaçladıklarını söyledi. Projede emeği geçen herkese teşekkür eden Çoban, projenin Esenlere İstanbul’a ve ülkemize hayırlı olmasını temenni etti.

Programda konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ise; “Bu projeyi ilk yazarken bizi heyecanlandıran en önemli nokta şuydu: Biz Esenler’deki her bireyin kendisine bir gelecek tahayyülü çizerek, bu çizmiş olduğu gelecek tahayyülünde hayatına yeni ufuklar açması ve bu ufukları açarken özellikle bir şehirde şehir olmanın en önemli unsuru olan kültür ve sanat tüketimine teşvik etmekti” diye konuştu. “Bir şehirde en önemli şey kültürün tüketimi ya da sanatın tüketimidir” diyen Göksu, “Biz şehirde eğer, kültür ve sanatı gençlerimize ve insanlarımıza üretim anlamında yönlendirici bir fonksiyon üstlenebilirsek şehri kendi bulunduğu atmosferi üzerinden daha yukarı taşıyabiliriz” dedi.

İstanbul Kalkınma Ajansı’yla birlikte hazırlanan proje kapsamında, toplam 45 gencin projede yer aldığını söyleyen Göksu, konuşmasına şöyle devam etti: “Bize düşen bir tane görev var. O da bu arkadaşlarımızı kendi eğitim aldıkları alanlarda bu sektörün duayenleriyle buluşturmaktır. Belki de bu arkadaşlarımızın içinden birkaç yıl sonra Türkiye’nin dikkatle takip ettiği jönleri çıkacak, belki yönetmenleri Türkiye’nin dikkatle takip ettiği yönetmenleri, belki kameramanları çıkacak. Ya da bu alan içinde büyük performans gösteren arkadaşlarımız çıkacak. Şimdi biz bu arkadaşlarımızı belediyemizin imkânlarını kullanarak Kültür ve Turizm Bakanlığımızın katkılarını alarak bu arkadaşlarımız bu sektörün büyükleriyle tanıştırmamız gerekiyor. Bu sektör içinde büyüme imkânları sağlamalıyız. Biz bundan sonra bu arkadaşlarımız için buna uğraşacağız. Çünkü biz biliyoruz ki şehri kalkındırmak ya da şehre bir aşamaya ileri götürmek şehrin insanını kalkındırmakla mümkündür.”

Hayatın Silgisi Yok

“İnsanı ihya ederseniz insan şehri inşa eder” diyen Göksu, bu açıdan Esenler’de her bir gencin elinden tutmak istediklerini belirterek, bu projenin projeye yerel kalkınmayı ve sosyal kapasiteyi arttırma anlamında çok önem verdiklerini ifade etti.

Bu ülkenin hangi imkânları varsa bu imkânları Esenler halkının hizmetine sunacaklarını söyleyen Göksu, hayata geçirdikleri 1453 genç, 1453 lider projesini de hatırlatarak konuşmasına devam eden Göksu, ilçenin her bir sokağında bir lider genç yetiştirmek istediklerini söyledi.

Göksu’dan sonra konuşan Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal da, “Bugün burada bu gençlerimizin hazırladığı filmleri seyrettik. Bunlar tabi birer başlangıç” dedi. Programın gerçekleştiği Otağ-ı Hümayun binasına dikkat çekerek konuşmasına devam eden Ünal, “Aslında bu bina bana Fatih’i hatırlatıyor. Çünkü Fatih’in yaşadığı dönemi düşünürsek bugünümüze uyarlayacağımız çok şey var. Fatih’in döneminde bir dayanışma vardı, arkadaşlık vardı. Fatih’in askerleri, bir inancı bir arkadaşlığı temsil ediyor” dedi. Gençlere tavsiyeler vererek konuşmasına devam eden Ünal, “Sizler de bir eser bırakacaksınız. Arkadaşlık, azim, cesaret ve şimdiye kadar kimsenin başvurmadığı yöntemlere başvurarak ses getirmek çok önemli. İleride çok iyi sinema senaristi yönetmeni, oyuncu olarak rol alacaksınız. Unutmayın hayatın silgisi yok. Siz eser, senaryo yazarken şunu düşüneceksiniz: Hayata kurşun kalemle mi yoksa tükenmez kalemle mi yazı yazıyorsunuz. Yoksa sizden sonra yaşayacak olan eserler mi bırakacaksınız ” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından program, proje kapsamında eğitim alan gençlere sertifikalarının verilmesi ve hatıra fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Stefan Zweig Uyarlaması “Satranç” Bu Cuma Sinemalarda

Stefan Zweig’ın aynı adlı eserinden uyarlandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Usta yazar Stefan Zweig’ın tüm dünyada ve Türkiye’de en çok satan romanı “Satranç”ın film uyarlaması, bu cuma sinemalarda vizyona girecek.

Stefan Zweig’ın Nazi Almanya’sından kaçıp yazdığı son eseri olan Satranç‘ın aynı adlı film uyarlaması, bu cuma vizyona giriyor. Dünya edebiyatının en popüler eserlerinden olan kitap, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gelmiş geçmiş en çok satanlar arasında yer alıyor.

Netflix’in en çok izlenen ve beğenilen dizilerinden Dark’tan tanıdığımız Oliver Masucci’nin başrolünde olduğu Satranç (Schachnovelle), tutsaklığı sırasında tesadüfen bulduğu satranç kitabıyla yıllarını geçirmek zorunda kalıp bir satranç dehası haline gelen Josef Bartok’un etkileyici hikayesini anlatıyor.

Film, daha önce de biyografik yapımlara imza atan yönetmen Philippe Stölzl tarafından yönetildi. Stölzl, 2013 yılında ünlü hekim İbn-i Sina’nın hayatını da beyaz perdeye taşımıştı.

Filmin konusu: Varlıklı bir noter olan Josef Bartok sakladığı önemli bilgiler yüzünden Naziler tarafından tutuklanır. Bir otel odasına kapatılan Josef, akıl sağlığını yitirmek üzereyken tesadüfen bulduğu bir satranç kitabı onun hayata tutunmasını sağlar. Kitabı satır satır baştan sona ezberleyen Josef, daha önce hiç oynamadığı bu oyunda ustalaşır. Sonunda özgürlüğüne kavuştuğunda ise, kader onu New York’a giden gemideki satranç turnuvasında dünya satranç şampiyonuyla karşı karşıya getirir.

Okumaya Devam Et

Türkiye

“The Lost Daughter” Vizyondan Önce İKSV Galaları’nda

Olivia Colman’lı film, İKSV Galaları kapsamında ekranlara gelecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Oyunculuğuyla ünlenen Maggie Gyllenhaal’ın yönettiği ilk film, Elena Ferrante’nin aynı adlı romanından uyarlanan The Lost Daughter / Karanlık Kız vizyona çıkmadan önce, 15 Aralık Çarşamba, 21.30’da İKSV Galaları kapsamında City’s Nişantaşı – CINEWAM’da gösteriliyor.

İKSV Galaları aralık ayında Maggie Gyllenhaal imzalı The Lost Daughter / Karanlık Kız ile devam ediyor. Napoli Romanları’yla ünlenen Elena Ferrante’nin aynı adlı romanından uyarlanan Karanlık Kız, Secretary’den Sherrybaby, The Dark Knight ve The Kindergarten Teacher’a birçok filmden, The Deuce gibi dizilerden oyuncu olarak tanıdığımız Maggie Gyllenhaal’un yönetmenliğini üstlendiği ilk film. Dünya prömiyerini 78. Venedik Film Festivali‘nde yapan film, Gyllenhaal’a En İyi Senaryo ödülünü getirdi. Filmin başrollerini Olivia Colman ile Dakota Johnson paylaşıyor. Filmin kalabalık oyuncu kadrosunda deneyimli oyuncu Ed Harris’ten Normal People dizisiyle ünlenen Paul Mescal’a birçok ünlü isim yer alıyor.

Karanlık Kız, kasım ayında New York’ta düzenlenen Gotham ödüllerinde başta En İyi Film olmak üzere, En İyi Yeni Yönetmen, En İyi Senaryo ve En İyi Oyuncu ödüllerini kazandı. Ayrıca New York Film Eleştirmenleri Birliği tarafından En İyi İlk Film seçildi. The Wrap’e göre “bir şaheser. Olivia Colman resmen harikulade”, The Guardian’a göre “leziz bir dram” olan Karanlık Kız, bir üniversite profesörünün yaz tatilinde geçmişiyle yüzleşmesini anlatıyor. Olivia Colman’ın canlandırdığı Leda, yalnız başına çıktığı yaz tatilinde, sahilde vakit geçiren Nina ve kızıyla karşılaşıyor. Anne-kız arasındaki yakın ilişki Leda’nın hem dengesini bozuyor hem de kendi anılarını ve anneliğinin ilk döneminde yaşadığı duygusal çalkantıları depreştiriyor.

Karanlık Kız biletleri, 8 Aralık Çarşamba 10.30’da başlayacak Lale Kart üyeleri için indirimli ön satışların ardından, 10 Aralık Cuma 10.30’da genel satışa açılacak. Biletler passo.com.tr/tr üzerinden, Passo perakende noktalarından ve İKSV gişesindenalınabilir.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Aykut Enişte 2 Gişede Sezonun En İyi Yerli Film Açılışını Yaptı

Film, vizyondaki ilk üç gününde 186.898 bin kişi tarafından seyredildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Yapımını BKM’nin üstlendiği, yönetmeliğini Onur Bilgetay’ın yaptığı “Aykut Enişte 2”, uzun bekleyişin ardından cuma günü gösterime girdi ve ilk hafta sonunda elde ettiği gişe rakamıyla sezonun en iyi açılış yapan yerli filmi oldu.

Vizyondaki ilk üç gününde 186.898 bin kişi tarafından seyredilen Aykut Enişte 2, sinema salonlarında özlenen kahkahalı günleri geri getirdi. İlk hafta sonu itibarıyla ilk filmin yaklaşık 2,5 katını seyirciyi salonlara çeken Aykut Enişte 2, başarılı gişe performansıyla sinema sektörünün yüzünü güldürdü.  

Aykut Enişte 2 oyuncuları hafta sonunda seyircinin heyecanını paylaşmak üzere turnedeydi. Cuma günü Eskişehir’de, cumartesi İzmir’de ve pazar günü de Bursa’da Aykut Enişte 2 seyircisi ile buluşan oyuncular Cem Gelinoğlu, Melis Babadağ, Hakan Yılmaz, Mekin Sezer ve yönetmen Onur Bilgetay büyük coşkuyla karşılandı. 

Aykut Enişte 2’de, Gülşah’la evlenmek için gün sayan Aykut; Atabeyoğlu Ailesi’nin hayırsız damadı, müstakbel bacanağı Talat’ın ortaya çıkması ile kendini hiç istemediği bir maceranın ortasında buluyor!

Beklenmedik bir gelişme tüm planları alt üst ediyor: Atabeyoğlu Ailesi’nin hayırsız damadı, ailenin eski eniştesi Talat (Hakan Yılmaz) ortaya çıkıyor ve Aykut ve Gülşah’ın düğününe sayılı günler kala işleri karıştırıyor. Aykut iyi niyeti ve saflığı yüzünden başına açılan belalardan kurtulabilecek mi? Yoksa Gülşah’ı kaybetmek üzere mi? Bir ailede iki enişte olursa neler olur? 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler