Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

‘Buluşma’nın Galası Yapıldı

Yayınlandı

tarihinde

Mehmet Tevfik Göksu

Esenlerli gençler tarafından çekilen “Buluşma” filminin galasında konuşan Esenler Belediye Başkanı Göksu, “Bize düşen bir tane görev var. O da bu arkadaşlarımızı kendi eğitim aldıkları alanlarda bu sektörün duayenleriyle buluşturmaktır” dedi.

Esenler Belediyesi’nin İstanbul Kalkınma Ajansı ile birlikte hayata geçirdiği “Esenlerli Gençlerin Yaratıcı Sinemayı Esas Alan Kültürel, Sosyal ve Yerel Kalkınma Modeli Projesi” kapsamında hayatlarının filmini çeken Esenlerli gençlerin çektikleri “Buluşma” filminin galası yapıldı.

Galaya, Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, AK Parti İlçe Başkanı Umut Özkan, Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Aydın, Zengin Kız Fakir Oğlan ve Kurtlar Vadisi dizisinden bazı oyuncular ile çok sayıda genç katıldı. Projeye dahil olan 45 gencin çektikleri Rüya, Martı ve Düğün isimli 3 kısa metrajlı filmin birleştirilmesinden oluşan “Buluşma” isimli uzun metrajlı filmin gösterimiyle başlayan galada, davetliler meraklı bakışlarla filmi izlediler.

Film gösteriminin ardından Proje kapsamında sinema eğitimi alan Beyza Durusoy, proje hakkında duygu ve düşüncelerini dile getirerek, “Bu projenin bana çok katkıları oldu. Farklı kişilerle tanıştım. Bu projeyi bana sağlayan öğretmen ve arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum” dedi.

Sanatın Tüketimi Önemli

AK Parti İlçe Başkanı Umut Özkan, projeye dâhil olup hünerlerini sergileyen gençleri tebrik ederek, “Bizim yarınlarımıza imkân verildiği zaman neler yapabileceklerini çok iyi gösteriyorlar” dedi. Özkan, Esenler’den çıkan gençleri geleceğin yönetmen, senarist ve oyuncuları olarak görmek istediklerini vurgulayarak, projede yer alan tüm gençlere başarılarının devamını diledi.

Özkan’ın ardından konuşan İstanbul Kalkınma Ajansı Proje Sorumlusu Gökhan Çoban da bu tür projelerle İstanbul’da gençlerin hayatlarında yasadığı dezavantajları azaltmayı istediklerini söyledi. Projenin içeriği hakkında bilgi de veren Çoban, gençlerin bilgi ve becerilerini geliştirip istihdam olanaklarının araştırılmasını amaçladıklarını söyledi. Projede emeği geçen herkese teşekkür eden Çoban, projenin Esenlere İstanbul’a ve ülkemize hayırlı olmasını temenni etti.

Programda konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ise; “Bu projeyi ilk yazarken bizi heyecanlandıran en önemli nokta şuydu: Biz Esenler’deki her bireyin kendisine bir gelecek tahayyülü çizerek, bu çizmiş olduğu gelecek tahayyülünde hayatına yeni ufuklar açması ve bu ufukları açarken özellikle bir şehirde şehir olmanın en önemli unsuru olan kültür ve sanat tüketimine teşvik etmekti” diye konuştu. “Bir şehirde en önemli şey kültürün tüketimi ya da sanatın tüketimidir” diyen Göksu, “Biz şehirde eğer, kültür ve sanatı gençlerimize ve insanlarımıza üretim anlamında yönlendirici bir fonksiyon üstlenebilirsek şehri kendi bulunduğu atmosferi üzerinden daha yukarı taşıyabiliriz” dedi.

İstanbul Kalkınma Ajansı’yla birlikte hazırlanan proje kapsamında, toplam 45 gencin projede yer aldığını söyleyen Göksu, konuşmasına şöyle devam etti: “Bize düşen bir tane görev var. O da bu arkadaşlarımızı kendi eğitim aldıkları alanlarda bu sektörün duayenleriyle buluşturmaktır. Belki de bu arkadaşlarımızın içinden birkaç yıl sonra Türkiye’nin dikkatle takip ettiği jönleri çıkacak, belki yönetmenleri Türkiye’nin dikkatle takip ettiği yönetmenleri, belki kameramanları çıkacak. Ya da bu alan içinde büyük performans gösteren arkadaşlarımız çıkacak. Şimdi biz bu arkadaşlarımızı belediyemizin imkânlarını kullanarak Kültür ve Turizm Bakanlığımızın katkılarını alarak bu arkadaşlarımız bu sektörün büyükleriyle tanıştırmamız gerekiyor. Bu sektör içinde büyüme imkânları sağlamalıyız. Biz bundan sonra bu arkadaşlarımız için buna uğraşacağız. Çünkü biz biliyoruz ki şehri kalkındırmak ya da şehre bir aşamaya ileri götürmek şehrin insanını kalkındırmakla mümkündür.”

Hayatın Silgisi Yok

“İnsanı ihya ederseniz insan şehri inşa eder” diyen Göksu, bu açıdan Esenler’de her bir gencin elinden tutmak istediklerini belirterek, bu projenin projeye yerel kalkınmayı ve sosyal kapasiteyi arttırma anlamında çok önem verdiklerini ifade etti.

Bu ülkenin hangi imkânları varsa bu imkânları Esenler halkının hizmetine sunacaklarını söyleyen Göksu, hayata geçirdikleri 1453 genç, 1453 lider projesini de hatırlatarak konuşmasına devam eden Göksu, ilçenin her bir sokağında bir lider genç yetiştirmek istediklerini söyledi.

Göksu’dan sonra konuşan Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal da, “Bugün burada bu gençlerimizin hazırladığı filmleri seyrettik. Bunlar tabi birer başlangıç” dedi. Programın gerçekleştiği Otağ-ı Hümayun binasına dikkat çekerek konuşmasına devam eden Ünal, “Aslında bu bina bana Fatih’i hatırlatıyor. Çünkü Fatih’in yaşadığı dönemi düşünürsek bugünümüze uyarlayacağımız çok şey var. Fatih’in döneminde bir dayanışma vardı, arkadaşlık vardı. Fatih’in askerleri, bir inancı bir arkadaşlığı temsil ediyor” dedi. Gençlere tavsiyeler vererek konuşmasına devam eden Ünal, “Sizler de bir eser bırakacaksınız. Arkadaşlık, azim, cesaret ve şimdiye kadar kimsenin başvurmadığı yöntemlere başvurarak ses getirmek çok önemli. İleride çok iyi sinema senaristi yönetmeni, oyuncu olarak rol alacaksınız. Unutmayın hayatın silgisi yok. Siz eser, senaryo yazarken şunu düşüneceksiniz: Hayata kurşun kalemle mi yoksa tükenmez kalemle mi yazı yazıyorsunuz. Yoksa sizden sonra yaşayacak olan eserler mi bırakacaksınız ” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından program, proje kapsamında eğitim alan gençlere sertifikalarının verilmesi ve hatıra fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Emin Alper Yeni Filmi “Balkaya” İçin Sete Giremeye Hazırlanıyor

Filmin başrolünde Selahattin Paşalı ve Ekin Koç yer alacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Emin Alper

Ödüllü filmlerin yönetmen koltuğuna oturan isim Emin Alper, dördüncü uzun metraj filmi olacak “Balkaya”nın prodüksiyonuna temmuz ayı içerisinde başlayacak.

Daha önce Tepenin Ardı, Abluka, Kız Kardeşler gibi adından söz ettirmiş ödüllü filmlerin yönetmen koltuğuna oturan Emin Alper, dördüncü uzun metraj filmi olacak “Balkaya“nın hazırlıklarına başladı. Temmuz ayı ile birlikte prodüksiyonuna başlaması planan filmin çekimleri ağırlıklı olarak Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinde gerçekleştirilecek.

Filmin başrollerini ise iki genç isim Selahattin Paşalı ve Ekin Koç paylaşıyor. Paşalı‘yı Netflix dizisi Aşk101’deki başarılı performansıyla tanıyoruz. Ekin Koç ise Bizim İçin Şampiyon filmiyle dikkat çekmişti. Filmde Paşalı ve Koç‘a Erol Babaoğlu, Erdem Şenocak, Selin Yeninci ve Nizam Namidar eşlik edecek.

Nadir Öperli‘nin yapımcılığını üstlendiği filmin görüntü yönetmenliğini Christos Karamanis, yapım tasarımını Nadide Argun van Uden yapacak.

Filmin konusu şu şekilde: Emre, Balkaya kasabasına yeni tayin olmuş çiçeği burnunda bir savcıdır. Kendisini bekleyen işlere büyük bir ciddiyetle sarılan Emre başta belediye başkanı Selim Bey olmak üzere, kasaba eşrafı tarafından büyük bir saygıyla karşılanmıştır. Ancak bütün bu hoş karşılanmaya rağmen ilk günden itibaren birtakım gariplikler ve gerginlikler yaşanır. Kasabada ciddi bir su sorunu vardır. Sualtı mağaralarından gelen yer altı suyunun kullanılması çevre kurulları ve mahkemelerce yasaklanmıştır. Selim’in belediye başkanı olarak en büyük projesi bu meseleyi çözmek ve modern borularla yer altı sularını kasabaya bağlamaktır. Susuzluktan kırılan kasaba bu projenin hayata geçmesini beklemektedir. Fakat kasabada Selim’e karşı ciddi bir muhalefet de vardır. Bu muhalefetin öncüsü, yerel gazetenin sahibi Murat’tır. Emre, Murat’ın kendisini belediye başkanına karşı kışkırtma çabalarına temkinli yaklaşır. Nitekim birkaç hafta içinde yerel seçimler yapılacaktır ve Emre bu seçimlerde herhangi bir tarafın yanında görünmek istememektedir. Emre, siyasi çekişmelerde taraf olmak istemese de ona karşı yükselen homurtular, onu yavaş yavaş Murat’la ittifak yapmaya zorlar ve genç savcı kısa süre sonra kısır bir döngü içinde sıkışıp kalır.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Netflix Yeşilçam Filmlerini Arşivine Ekliyor

Dert Bende, Fatmagül’ün Suçu Ne?, Şoför Nebahat ve daha fazlası.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dünyaca ünlü yayıncı platform Netflix, Türk Sineması’nın Yeşilçam furyasını arşivine eklemeye hazırlanıyor.

200 milyon aboneyi aşkın takipçisi bulunan uluslararası streaming platformu Netflix, Yeşilçam filmlerini arşivine ekliyor. Kitaplığında birçok ödüllü film, dizi ve belgeseli barındıran Netflix ilk olarak Yeşilçam klasiklerinden Dert Bende, Fatmagül’ün Suçu Ne? ve Şoför Nebahat gibi filmleri ekranlara getirecek.

Türk yapımlarla her geçen gün arşivini daha fazla çeşitlendiren Netflix gelecek günlerde; Türkan Şoray’ın başrolünü üstlendiği Dert Bende, Hülya Avşar’lı Fatmagül’ün Suçu Ne?, Metin Serezli ve Fatma Girik’in başrolünü paylaştığı Şoför Nebahat, Şener Şen başrollü Çıplak Vatandaş, Şener Şen ve İlyas Salman’ın kadrosunda bulunduğu Şekerpare, Kemal Sunal’lı Tokatçı, Hülya Avşar ve İbrahim Tatlıses’in başrolünü paylaştığı Aşıksın ve Münir Özkul’lu Gülşah filmi Netflix‘te ekranlara gelecek Yeşilçam klasikleri arasında bulunuyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

“Sudanlı Musa”nın Hayatı Film Oluyor

Başrol için Hollywood yıldızlarıyla görüşülüyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sudanlı Musa

İstihbaratçı Kuşçubaşı Eşref Bey’in emir eri Sudanlı Musa’nın hayatı beyazperdeye aktarılmaya hazırlanıyor.

I. Dünya savaşında Osmanlı askerleriyle birlikte cephede mücadele veren Sudanlı Musa’nın hayat hikayesi “Sudanlı Musa – Vatana Adanmış Bir Ruh” ismiyle beyazperdeye uyarlanacak. Sudanlı Musa’nın her yaştan insanın ilgisini çeken destansı ve hazin yaşam öyküsünün tüm samimiyetiyle yansıtılacağı filmin çekimleri Türkiye’nin farklı illerinde gerçekleştirilecek. Yapımcılığını Kafa İşler Medya Yapım’ın üstlendiği “Vatana Adanmış Ruh” filmi için prodüksiyon çalışmaları sürüyor.

Filmin, Afrika ülkeleri ve Türkiye arasındaki var olan kültürel, politik ve turistik ilişkileri de olumlu yönde etkilemesi bekleniyor. Yönetmenliğini Deccal, Hep Yek 3 ve Malazgirt 1071 gibi filmlerin arkasındaki isim Özgür Bakar’ın yapacağı filmin başrol oyuncusu olan Sudanlı Musa karakterini canlandırmak üzere ise Hollywood yıldızlarıyla görüşmeler devam ediyor.

Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak danışmanlığında senaryosu oluşturulan film, 4 Mart 2022’de izleyiciyle buluşacak.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler