Bugün Filmlerden 11 Eylül

Dünya Manşet

medium

11 EYLÜL

Fransa tarafından desteklenen ve dünyanın çeşitli ülkelerinden önde gelen film yapımcılarının 11 Eylül saldırılarına bakışını yansıtan bir sinema projesi olarak hayata geçirilen ‘11 Eylül’ filmi, 11 kısa filmden oluşuyor. ’11’ rakainin metaforik imgesini yönetmen sayısına da yansıtan projede, 11 yönetmen, 11 dakika 9 saniyelik filmeri ile yer aldı.

Projeye katılan yönetmenler arasında Amerikalı oyuncu ve yönetmen Sean Penn,  İranlı kadın yönetmen Samira Makhmalbaf, en iyi yabancı film dalında Oscar alan Tarafsız Bölge’nin Bosnalı yönetmeni Danis Tanovic, İsrailli yönetmen Amos Gitai, Japon yönetmen Shohei Imamura, Mısırlı yönetmen Youssef Chahine, İngiliz yönetmen Ken Loach, Hindistanlı kadın yönetmen Mira Nair, Meksikalı yönetmen Alejandro González Iñárritu, Burkina Faso’dan Idrissa Ouedraogo ve Fransa’dan Claude Lelouch yer alıyor.

Aynı zamanda araştırma niteliğinde de olan bu proje kapsamında çekilen kısa filmlerin çoğunda Amerika karşıtı bir eğilim söz konusu. Tartışmalara yapımcılardan, filmlerin anti-Amerikan bir eğilim sergilemediğini, yanlızca yaşanan trajediye yönelik farklı bakış açılarını yansıttığı, cevabı geldiğini de belirtelim.

Filmlerin devamı için tıklayınız

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up