Bu Yükü Kaldıramadı

Manşet Yazarlar

yazar_serkanbastimar_

Jason Statham’in güvenilir yüzü ve sert imajı ile aksiyon severlerin gönlünü fetheden Taşıyıcı (Transporter) yeniden beyazperdede. Ama filmin en önemli iki unsurundan biri (araba duruyor) Statham yok.

Film halef-selef üzerinden gitmiyor. Depoyu doldurup aksiyonu kaldığı yerden devam ettiren Ed Skrein de Frank Martin ismiyle Statham‘in yerini alıyor. Yani zurna aynı zurna ama çingene değişti.

Filmimiz, bir Rus fuhuş çetesinin eline düşen bir avuç kadının kurtuluş hikayesi üzerinden hareket ediyor. Taşıyıcımız Frank Martin, 4 kadının giderayak initkam alma ve kaçış girişimine destek veriyor. Sonrası malum; arabalı-yaya, silahlı-yumruklu aksiyon dizisi…

taşıyıcı 2

Son Taşıyıcı, önceki 3 seriden birkaç basamak aşağıda kalmış. Karakterin “sevimli” yüzü, Frank Martin’in imajını yumuşatmış. Serinin hayranları Statham ile özdeşleştirdiği karakteri, Ed Skrein ile pek sevecek gibi gelmiyor bana. Skrein‘in geçmişine baktığımızda ise en başarılı performansını Ill Manors‘ta görüyoruz. Skrein, Game of Thrones‘ta eli kanlı katil Daario Naharis’i canlandırmış, Khaleesi ile gergin bir flört içine girmişti. Ama takım elbise yakışsa da ‘Taşıyıcılık’ pek üzerine oturmamış.

Taşıyıcı: Son Hız‘ın (nam-ı değer Taşıyıcı 4) yönetmeni, 35 yaşındaki Camille Delamarre ikinci uzun metraj filmine imza attı. Delamerre‘nin bundan sonra yine aynı işlere imza atacağından ‘maalesef’ eminim.

Filmin senaristleri arasında önemli isimler var. Fransız sinemasının Hollywood ile dans eden yönetmen-senaristi Luc Besson 4 kişilik kadronun en başında. Zaten Taşıyıcı projesi de bildiğim kadarıyla onun. Besson, her yıl olmasa da arayı çok soğutmadan konusu saçmalığa yakın, aksiyonu da mantığı sarsan işlere imza atıyor. Klişe sonlar ise Besson‘un bu tarz işlerinin vazgeçilmezi. Senaryo kadrosunun 2 ismi, Adam Cooper ile Bill Collage daha önce Ridley Scott‘un, Göç: Tanrılar ve KrallarKule Soygunu ve Çılgınlar Sınıfı‘nda çalışmıştı. 4. isimse daha önceki Transporter‘larda imzası bulunan Robert Mark Kamen. Kamen, Luc Besson‘la Takip serisi, Kolombiyalı, 5. Element ve Bandidas olmak üzere birçok aksiyon ağırlıklı yapımda çalıştı. İkilinin 5. Element dışında pek bir hayrı yok desek yeridir.

Taşıyıcı bugüne kadar 4 sinema filmi, 2 sezon televizyon dizisi ile 2002’den beri bir şekilde izleyici ile buluştu. Her seferinde aksiyonun sınırını zorladı, ortada sağlam mantık ve kırılmadık kemik bırakmadı. Aksiyonun her notasına sert yumruklarla bastı. Ancak son filmle birlikte, efsanenin sanki içi boşaltılmış. Film iyiden iyiye araba reklamına dönmüş. Filmdeki ‘Rus mafyası’ ise her seferinde Hollywood’dan yediği tokadı, Transporter’da da yemiş. ‘Karton’ tiplerle doldurulmuş beceriksiz mafya ordusu John Wick’in ardından Frank Martin’den de cilalı bir dayak yiyor.

taşıyıcı
Filmin en sevilmli karakteri, Frank Martin’in aynı isimli babası. Frank Martin Sr. rolündeki  Ray Stevenson beceriksiz İngiliz ajanı tiplemesi ile film boyunca İngiliz istihbaratının gizli operasyonlarını deşifre ediyor.

Özetlersek, yeni Transporter, televizyon filmi kıvamında olmuş. Zannımca da kısa süre sonra “TV’de ilk kez” sloganı ile major kanalların birinde yayınlanır. Merak edenler en yakın sinemada Frank Martin’le buluşabilir. Ama Martin’i ekseniz de bir sorun olacağını düşünmüyorum.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up