Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Bu Yıl Belgeseller ”Sistem Hatası” Temalı Olacak

Yayınlandı

tarihinde

15. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali ”Sistem Hatası” ana temasıyla sanatseverlerin karşısına çıkacak.

Festival Komite Başkanı Mustafa Ünlü, festivalin 15 yıldır, Belgesel Sinemacılar Birliği tarafından düzenlendiğini söyledi. Ünlü, festival kapsamında dünyanın birçok köşesinde çekilen belgesellerin Türkiye’de bir araya gelerek görücüye çıkacağını söyledi. Belgesellerin, temel bir sorunun insanlık ve uygarlık adına yıkıcı bir sorunun ve belleksizliğin karşısında duran etkin bir araç olduğunu savunan Ünlü, ”Tıpkı bilgisayarların işleyişinde olduğu gibi bellekle bağlantısı kesilen bir sistem çöker. Geçmiş deneyimler işlevsiz kalır. Atılan adımların sağlaması yapılamaz, sorgulanamaz. Böyle bir durumda bireylerin, azınlık ya da çoğunluk toplumların seçenekleri sınırlanır. Gelecek tehlike altına girer” dedi.

Güçlü ve evrensel filmler seçilecek
Ünlü, filmleri, evrensel sinema dili, insanlığı yücelten değerleri, farklı kültürlerin bir aradalığının savunulması, geleceğe katkı ve derin bakış açısı sunuyor olması gibi temel ölçütler çerçevesinde değerlendirileceklerini bildirdi. Bu yıl 45 farklı ülkeden 350 film başvurusu aldıklarını ancak 70’ine programda yer verebileceklerini bunun için de önce bir elemeden geçirmek zorunda kaldıklarını anlatan Ünlü, şöyle konuştu:

”Geçtiğimiz yıl yitirdiğimiz büyük usta Theo Angelopoulos gibi, sinemanın dünyayı kurtarabileceğine inanmak istiyoruz. Halen film seçim sürecimiz devam ediyor. Kırgızistan’dan Ekvator’a, Bangladeş’ten Kanada’ya, Rusya’dan İran’a, Lübnan’dan ABD’ye, Batı Avrupa’dan Balkanlar’a Uzak Asya’ya filmler var.

Bu yıl yine 20-25 uluslararası konuk ağırlayacağız. Konuklarımız arasında usta belgeselcilerin yanı sıra belgesel yayınlayan önemli kanalların ve uluslararası dağıtım şirketlerinin de temsilcileri olacak.

Festivalde yerli ve yabancı olmak üzere 70 film gösterilecek. Yaklaşık üç aydır gelen filmleri izliyoruz. Festival komitesi tarafından izlenen filmler arasından ön elemeyi geçenler, 2-5 Ağustos tarihleri arasında İznik’teki izleme kampında, belgesel sinema alanında çalışan profesyoneller, akademisyenler, yönetmenler ve sinema emekçilerinden oluşan kalabalık bir grup tarafından değerlendirilecek.”

Afişler, üniversite öğrencilerinden
Festivalin afişine çok önem verdiklerini belirten Ünlü, bu süreci, Mimar Sinan Güzel Sanatlar (MSÜ) Fakültesi ile birlikte yürüttüklerini söyledi.
Grafik bölümü öğrencilerinin tasarladığı afişler arasından seçim yaptıklarını dile getiren Ünlü, ”25 Haziran’da, festival ofisinde gerçekleştirilen bir toplantıda bu yıl temamız olan ‘sistem hatası’ ile ilgili tasarlanan afişleri inceledik. MSÜ Grafik Bölümü Öğretim üyeleri, Belgesel Sinemacılar Birliği üyeleri ve Festival Komitesi’nden oluşan kurulla, 28 afişten ikisini seçtik. Finale kalan bu iki afişi tüm üyelerimizle paylaşıp ortak kanıya göre karar vereceğiz” diye konuştu.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

27. Saraybosna Film Festivali Başvuruları Açıldı

Festival, 13-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

27. Saraybosna Film Festivali Başvuruları Açıldı

27. Saraybosna Film Festivali‘nin online başvuruları açıldı.

1320 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 27. Saraybosna Film Festivali‘nin film ve diziler için online başvuruları açıldı.

Film yazarları ve yapımcıları, filmlerini / drama dizilerini gönderebilecekleri kategoriler:

 • Yarışma Bölümü- Uzun Metraj Film
 • Yarışma Bölümü – Belgesel Film
 • Yarışma Bölümü – Kısa Film
 • Yarışma Bölümü – Öğrenci Filmi
 • In Focus
 • Avant Premiere- Yerel diziler için
 • Açık Hava
 • Kinoskop
 • Yaz Gösterimi
 • Avrupalı Kısa Filmler
 • Çocuk Bölümü
 • Genç Arenası
 • Geçmişle İlişki Kurmak
 • BH Film Bölümü

Yukarıda belirtilen kategoriler için bütün kayıtlar 28 Mayıs 2021 tarihine kadar festivale başvuru yapabilir.

Film gönderim ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • Yarışma Bölümü- Uzun Metraj Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Belgesel Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Kısa Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Öğrenci Filmi ÜCRETSİZ
 • BH Film Bölümü ÜCRETSİZ

Başvuruları başlayan diğer programlar:

 • Uzun metraj filmler için (60 dakika veya daha uzun) – 70 BAM veya 35 Euro
 • Kısa film (kapanış jeneriği dahil 30 dakikaya kadar) – 30 BAM veya 15 Euro

1320 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek Saraybosna Film Festivali‘ne buradan başvuru yapabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Afişi Hazır

Festival 27 Mayıs’ta başlayacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Afişi Hazır

27 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek “24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali”nin afişi yayınlandı.

Bu yılki teması Araftan Çıkmak olarak belirlenen, 27 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali‘nin dayanışmaya çağıran, cesaret ve güç vermeyi umut eden afişi hazır.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali el ele, dayanışmayla, birbirinden kuvvet alarak kadınların aşamayacağı çıkışsızlığın olmadığını söylüyor, hareketi büyütmenin ve araftan çıkmanın zamanıdır diyor. Bu afişle de kadınların bu güce ve birlikteliğe sahip olduğuna dikkat çekiyor.

Festival 27 Mayıs’ta düzenlenecek Onur Ödülü, Bilge Olgaç Başarı Ödülü, Genç Cadı Ödülü ve Tema Ödülü’nün sahiplerine verileceği açılış töreniyle başlayacak. 3 Haziran’a dek sürecek festival hem çevrimiçi gösterimlerde hem de fiziki mekânlarda sinemaseverleri ağırlayacak. Ayrıca programda yerli ve uluslararası konuklarla söyleşiler, paneller ve gösterimlerin ardından sohbetler de yer alacak. 

Bu yıl nihayet adayları arasında kadın yönetmenlerin filmlerini gördüğümüz En İyi Uluslararası Film dalında Oscar’a aday, Jasmila Žbanić imzalı Nereye Gidiyorsun Aida? / Quo Vadis Aida? ve yönetmenliğini Kaouther Ben Hania’nın üstlendiği Derisini Satan Adam / The Man Who Sold His Skin 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali programında yer alıyor. 

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

Festival, önümüzdeki günlerde açıklanacak programıyla bir hafta boyunca dünyanın dört bir yanından ilham verici kadın hikâyelerini, yönetmen koltuğunda kadınların oturduğu filmleri sinemaseverlerle buluşturacak.

Okumaya Devam Et

Festivaller

17. Akbank Kısa Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

Akbank Sanat Youtube hesabı üzerinden açıklandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

17. Akbank Kısa Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

Bu yıl 17. si düzenlenen Akbank Kısa Film Festivali yarışmasının kazananları belli oldu.

Bu yıl 71 ülkeden 2.048 kısa filmin başvuru yaptığı 17. Akbank Kısa Film Festivali yarışmasının kazananları belli oldu. Yarışmada ödüle layık görülen yapımlar 1 Nisan akşamı Akbank Sanat Youtube hesabı üzerinden açıklandı.

Koronavirüs salgını nedeniyle çevrimiçi düzenlenen 17. Akbank Kısa Film Festivali; Festival Kısaları, Dünyadan Kısalar, Kısadan Uzuna, Deneyimler, Belgesel Sinema, Perspektif, Özel Gösterim ve Forum kategorilerinden oluşuyor.

 • Ulusal Yarışma (En İyi Kısa Film) Tapınak / Murat Uğurlu
 • Uluslararası Yarışma (En İyi Kısa Film) I am afraid to forget your face / Sameh Alaa
 • Mansiyon Ödülü (Dalia – Brusi Olason) Witness / Ali Asgari
 • En İyi Senaryo (Karda İzler) / Uğur Şahin
 • Mansiyon (Palmiyeler Altında) / Alperen Albayrak
Okumaya Devam Et

Popüler