Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Bu sıcak yaz günlerinde kar nasıl güzel giderdi…

Yayınlandı

tarihinde

Bu sıcak yaz günlerinde kar nasıl güzel giderdi…

Sevgi hikâyeleri anlatan filmlere içimizi ısıtan hikâye derler neden anlamam benim daha çok içimi serinletirler. Bu yüzden sıcak yaz günlerinde izlemeliyiz Kar ve Kaplan’ı. Filmde karlı dağın tepesinde gezinen bir kaplanla karşılaşacağınızı düşünmeyin. Hikâyenin iç serinleten kısmı The Artist’de bahsettiğim gibi duru saf bir sevgiden kaynaklanıyor. Yalnız, Attillo’nun çabası biraz geç kalmış bir fedakârlık maalesef.

Neden geç kalmış açıklarsam filmin en çekici kısmını anlatmak zorunda kalacağım için onu kendime saklıyorum ama kritik son sahneyi farklı ruh halleriyle bambaşka zamanlarda izlediğinizde değişik anlamlar çıkartabileceğinizi vadediyorum.

Bazı aşklara inanmak için telefon 2 kere çalarsa” Beni seviyor”. Saat 13.13” O da beni düşünüyor.” ya da papatya falları yeterken bazı aşkların yaşanabilmesi için karda uyuyan bir kaplan mucizesi gerekebiliyor. Çünkü hayatı yaşanabilir kılan tatlı mazeretlerin yanında hayatta bazı can alıcı sorular da var;

Siz bir başlangıç istiyorsunuz ama bakalım karşınızdaki istiyor mu? Bazen “Bu işler karşılıklı “lafı bazen küstahça dururken bazen nasıl en gerekli söz oluyor?  Kadınlar bazı erkekleri peşlerinden koşturmakta haklı mı haksız mı? Peşinden koşulanlar sadece naz mı yapıyor yoksa olası sondan mı kaçıyorlar? Ben bu soruların çoğunun cevabını buldum Kar ve Kaplan’da.  İddialı konuşmak istemiyorum ama bu sorulara Kar ve Kaplan’da cevap bulamazsanız işiniz bir hayli zor çünkü yaşayıp görmeniz gerekecek bir insanın kalbini kazanmanın ne kadar fedakârlık gerektirebileceğini.

Ölmeyi haket-me-mek

Kar ve Kaplan’ın bir diğer başrolü olan Irak savaşından bahsetmesek olmaz. Savaştan ve zulüm gören halklardan bahsedince hemen aklımıza Benigni’nin en çok bilinen filmi Hayat Güzeldir geliyor.

Hayat Güzeldir ne kadar duygularımızı harekete geçiren ve kayıtsız kalamadığımız bir filmse Kar ve Kaplan da o kadar sorgulayıcı bir film. Hayat güzeldir filminde kahramanla empati kurmak bir yana zulme uğrayan Yahudilere sempati duymaktan kendimizi alamazken, seyirci kalamazken Kar ve Kaplan da nun Attilio yani Avrupalı bir şair figürünün bile savaşla sadece kendine dokunan kısmı ile ilgilenmesi pek görünmeyen büyük bir eleştiri. Attilio “I’m Italian” diye bağırırken birden yanındaki adamın hiçbir anlama gelmeyen ama her vicdan sahibi insanda aynı etkiyi bırakacak haykırışı tek bir şey söylüyor aslında

“Sen İtalyansın diye ölmeyi hak etmiyorsun da ben sırf Iraklı olduğum için ölmek zorunda mıyım?”

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Selda Alkor ve Engin Ayça’ya 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nden Onur Ödülü

Festival, 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Selda Alkor

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin Onur Ödülü, Selda Alkor ve Engin Ayça’ya layık görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda Reis Çelik, Biket İlhan, Süleyman Turan, Mevlüt Koçak, Gülsen Tuncer ve Necip Sarıcı‘ya takdim edilen festivalin geleneksel ödüllerinden olan “Dostluk Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya takdim edilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ün destekleriyle Balkon Film’in organize ettiği ve Türk Kızılay’ı çatısı altında 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller, açılış töreninde sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli anısına düzenlenen festivalde “Dostluk Onur Ödülleri” oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı verilecek.

“Festivalin Anadolu Dostluğunu Geliştiren İsimler Anısına Yapılması Çok Anlamlı”

1965 yılında Yeşilçam ile tanışan, “Senede Bir Gün”, “Buzlar Çözülmeden”, “İlk ve Son”, “Erikler Çiçek Açtı” gibi sinemanın klasikleri arasında yer alan pek çok filmde rol alan sinemanın “Çiçekçi Kız”ı usta oyuncu Selda Alkor, kişilerin yeniden dostluk duygularını öne çıkarmak amaçlı yapılan Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nden dostluk ödülü almanın çok gurur verici olduğunu ifade etti. Kaybolan değerlerden dostluğu halka filmler, şiirler ve müzikler vasıtasıyla ile buluşturmanın çok değerli olduğunun da altını çizen Alkor, festivalin her sene büyük şairlerin, düşünürlerin yıllar önce Anadolu dostluğunu geliştiren isimler anısına yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

“Dostluk Toparlayıcı Bir Unsur”

Festivalde “Dostluk Onur Ödülü” alacak bir diğer ise 1987’de ilk uzun metrajlı filmi “Bez Bebek” ile 1. Ankara Film Festivali’nde En İyi 2. Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini alan usta yönetmen Engin Ayça. 1990’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” adlı ikinci filmiyle 28. Antalya Film Festivali’nde En İyi 3. Film seçilen usta yönetmen, son olarak 2007 yılında “Suna” filmini yönetti.

Dostluğun hepimiz için bir panzehir olduğunu, hayatı devam ettirmek için toparlayıcı bir unsur olduğunun altını çizen Engin Ayça ‘dostluğun’ işlendiği bir film festivalden onur ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü gibi birçok kurum iş birliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali direktörlüğünü Faysal Soysal, Onursal Başkanlığını Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yapacak. 

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game Of Shadows) – Beyaz TV Saat: 19.30

Serinin devam filminde Sherlock ve ortağı bu kez Londra dışındadırlar. Sherlock, bu kez suç dehası Profesör Moriarty’in peşindedir.

İntikam Yolu (Drive Angry) – Beyaz TV Saat: 21.45

Kızının sapkın bir tarikat tarafından vahşice öldürüldüğünü ve torununun yine aynı adamlar tarafından şeytana kurban edilmek üzere kaçırıldığını öğrenen Milton, cehennemden kaçarak intikam almak için dünya üzerine gelir.

Yaz Saati (Summer Hours) – TRT 2 Saat: 22.00

Olivier Assayas imzalı film, üç kardeşin, ölen annelerine ait ev ve sanat koleksiyonunun akıbeti konusunda düştükleri durumu konu ediniyor. “Summer Hours” (Yaz Saati), bu akşam 22.00’de TV’de ilk kez TRT 2’de.

Okumaya Devam Et

Uncategorized @tr

“Lightyear”dan Teaser Yayınlandı

Film, 17 Haziran 2022’de gösterime girecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Pixar animasyonu “Lightyear” filminden teaser yayınlandı. Filmde Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Yönetmen koltuğuna Kayıp Balık Dory (Finding Dory) filminin ortak yönetmenlerinden Angus MacLane‘in oturduğu “Lightyear“dan teaser yayınlandı. Toy Story serisinde yer alan oyuncaklardan Buzz Lightyear’ın maceralarına odaklanan film, 17 Haziran 2022‘de gösterime girecek.

Işıkyılı, son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’ın hikayesini konu alan Pixar animasyonu Lightyear‘da Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler