Bizimle İletişime Geçin

Dünya

“Bu Film Hayatımı Değiştirdi”

Yayınlandı

tarihinde

Sinema oyuncusu Angeline Jolie, yönetmenliğini yaptığı Bosna savaşı filmiyle ilgili, ”Bu film hayatımı değiştirdi. Dünyaya bakış açımı değiştirdi. Bu konuyu seçtiğim için hiç pişman değilim” dedi.

Özel uçakla Uluslararası Saraybosna Havalimanı’na eşi Brad Pitt ile gelen Angelina Jolie, yönetmenliğini yaptığı, Bosna savaşını anlatan ”Kan ve Bal Ülkesinde” filmi ile ilgili Saraybosna’da basın toplantısını düzenledi.

Zetra Spor Salonu’nda yapılacak filmin galası için Saraybosna’ya gelen gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Filminin bölgede yaşayan Boşnak ve Sırplar arasında farklı tepkilere neden olduğuna ilişkin bir gazetecinin sorusunu yanıtlayan Jolie, ”Film Sırp karşıtı değildir. Ben Sırp karşıtı değilim. Filmin Sırp karşıtı olduğu öne sürülmesi, bölgede halen ayrımcılık olduğunun göstergesidir. Ben bu film ile ilgili araştırmalar yaparken ise bir zamanlar nasıl birlikte yaşandığı, nasıl herkes birbirini dinlediğini, anladığını gördüm” diye konuştu.

Bosna Hersek’te yaşanan bir hikayeyi anlatma sebeplerinden de bahseden Jolie, Bosna savaşı sırasında genç yaşta olduğunu anlatarak, 1990’lı yıllarda burada olanlarla ilgili birçok hikaye duyduğunu ancak filmle ilgili yaptığı araştırmalar ile buradaki insanların neler yaşadığını anladığını dile getirerek, ”Bu insanların desteği hak ettiğini anladım” dedi.

Filminin Bosnalı Sırplar ile Sırbistan basınınca eleştirildiğine de değinen Jolie, ”Buna şaşırmadım. Çok hassas bir konu ile ilgilendim. Bazı basındaki yazıların adeta yalan bilgileri sunmasına şaşırdım ve gazetecilerin bu kadar sorumsuz davranabileceğini hiç düşünmedim.” Jolie, Bosna savaşı konusunu filminde işlediğinden pişmanlık duyup duymadığı yolundaki soruya, ”Bu film hayatımı değiştirdi. Dünyaya bakış açımı değiştirdi. Film için bu konuyu seçtiğim için hiç pişman değilim” karşılığını verdi.

Filmde bir ”dengenin kurulması zor olduğunu” anlatan Jolie, ”çünkü Bosna savaşı bir kere dengeli değildi” diye konuştu.

Sırbistan’da ileride düzenlenecek filmin galasına gitmesinin zor olduğunu söyleyen Jolie, ”Bu gelen bazı tehditler yüzünden değil. Ben belki seçimlerin ardından Sırbistan’a gidebilirim” dedi.

Jolie’nin yanı sıra basın toplantısına, filmde Boşnak kız Ayla karakterini canlandıran Bosnalı oyuncu Zana Maryanoviç, Sırp asker Daniyel’i canlandıran Goran Kostiç, Rade Şerbeciya, Ermin Siyamiya ve filmde yer alan diğer ekip üyeleri de katıldı.

Filmin galası bu akşam Saraybosna’nın Zetra spor salonunda yaklaşık 5 bin kişinin önünde yapılacak.

”Kan ve Bal Ülkesinde”, Bosna savaşı sırasında Boşnak kız Ayla’nın, savaş öncesinde aşk yaşadığı Sırp asker Daniyel’in başında bulunduğu toplama kampına düşmesinin ardından yaşananları anlatıyor. Jolie’nin ilk yönetmenlik denemesi olan filmin ilk çekimleri sırasında, ”tecavüzcüsüne aşık olan Boşnak kadının hikayesinin anlatıldığı” iddiasıyla Bosnalı Savaş Mağduru Kadınlar Derneği tepki göstermişti. Ancak daha sonra filmde böyle bir konunun işlenmediği belirtilmişti.

Filmin çekimlerinin tamamlanmasının ardından ise özellikle Bosna-Hersek ve Sırbistan’daki milliyetçi Sırp kuruluşlar ve basın, Jolie’ye 1992-95 yılları arasında yaşanan savaşı tek yanlı bir biçimde ele aldığı gerekçesiyle tepki gösteriyor. Bosna Hersek’i oluşturan 2 entiteden biri Bosna Sırp Cumhuriyeti’nde Jolie’nin filminin sinemalarda gösterilmeyeceği açıklandı.

sabah

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

2021’in En Çok Seyredilen Filmi “Shang-Chi” Oldu

Lider belli oldu!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Shang-Chi

Normalleşme ile birlikte sinema filmlerine olan talep tekrardan artarken 2021’in en çok seyredilen filmi “Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings” oldu.

COVID-19 sonrası sinemaların normalleşmeye başlamasıyla birlikte 2021’in en yüksek hasılat yapan ve en fazla seyredilen filmi “Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings” oldu. ABD gişesinde yılın eski lideri olan Black Widow’u geride bırakarak birinciliği yaklayan Shang-Chi, cuma günü itibariyle 3.952 salonda vizyona girerek 3.59 milyon dolar kazandı ve toplam 186.7 milyon dolar kazanmış Black Widow filmini geride bıraktı.

ABD’de toplamda $196,46 milyona erişen Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings, sadece sinemalarda gösterime girdi. Henüz Çin sinemalarında vizyona girmeyen film dünya genelinde ise $363,36 milyona ulaştı.

Filmin konusu: Babası tarafından suikastçı olmak üzere yetiştirilen Shang-Chi’nin hikayesini konu ediyor. Shang-Chi’nin babası ölümsüz bir büyücüdür. Babası tarafından suikatçı olmak üzere eğitilen Shang-Chi aynı zamanda simya ve insanüstü güçlerle dövüş tekniklerini geliştirir. Babasının yıkıcı güçlere sahip biri olduğunu öğrenen Shang-Chi, güçlerini onun imparatorluğunu yıkmak için kullanacaktır. Babasının düşmanıyla dost olan kahraman, dünyayı gezecek ve birçok süper kahramanla yolları kesişecektir.

Okumaya Devam Et

Dünya

10. Avustralya Akademi Ödülleri Açıklandı

En İyi Film, Promising Young Woman seçildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi film seçilen Promising Young Woman filmi

Bu sene Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından 10. kez düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri açıklandı.

Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri (AACTA)’nin sahipleri belli oldu. Profesyonel sinema ve televizyon yapımlarını taçlandıran törende en iyi film ödülünü Promising Young Woman kazanırken, en iyi drama dizisi Queen’s Gambit seçildi.

En İyi Film Ödülü: Promising Young Woman
En İyi Yönetmen: Chloé Zhao – Nomadland
En İyi Senaryo: Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Carey Mulligan – Promising Young Woman
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Olivia Colman – The Father

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi drama dizisi seçilen Queen's Gambit.

En İyi Drama Dizisi Ödülü: Queen’s Gambit
En İyi Komedi Dizisi: Schitt’s Creek
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Dizi): Aaron Pedersen – Mystery Road
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Dizi): Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit

Okumaya Devam Et

Dünya

Emma Stone’lu Cruella Filminden Fragman Yayınlandı

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

La La Land, The Amazing Spider-Man ve The Help gibi dikkat çeken yapımlarda başrolü üstlenen gen oyuncu Emma Stone’un yeni filmi Cruella’dan ilk fragman yayınlandı.

Oscar ödüllü Emma Stone’un, kötü karakter Cruella de Vil’e hayat verdiği Cruella filminin yönetmen koltuğuna Craig Gillespie oturuyor.

Filmde Emma Stone’a Emma Thompson, Joel Fry, Paul Walter Hauser, Emily Beecham ve Mark Strong gibi isimler eşlik ediyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler