Bu Film Daha Çok Konuşulacak

Dünya Manşet

İranlı yönetmen Mecid Mecidi Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in hayatını ilk kez beyazperdeye taşıyacak olan son filmi “Muhammed”in çalışmalarına devam ediyor.

El Ezher İslami Araştırmalar Akademisi film vizyona girmeden önce bir bildiri yayınlandı. İranlı yetkililerden film yayınlanmadan önce bir örnek talep eden El Ezher İslami Araştırmalar Akademisi, Peygamberimizin Müslümanların zihninde muhafaza edilmesi gerektiğini söyledi. Akademi ayrıca tüm film yapımcılarına, dinlere ve peygamberlere saygılı olmaları konusunda çağrıda bulundu.

Akademi daha önce, Ramazan ayı boyunca yayınlanan Hasan, Hüseyin ve Muaviye adlı bir televizyon dizisine itiraz etmişti. Üç Arap aktör bu üç karakterin hayatını canlandırdı. Ancak, o dönemde, El- Ezher’in yayınlanan bu seriyi Mısır uydu kanallarında bile önlemek için yetkisi yoktu.

Mecid Mecidi’nin filminde Hz. Muhammed’i canlandıracak olan rol için İsfahanlı aktör Mehdi Pakdel’i düşündüğü söyleniyor. Bazı kaynaklar ise Pakdel’in Ebu Talib’i canlandıracağını söylüyor.

İsfahanlı Oyuncu Mehdi Pakdel

Mehdi Pakdel’in web sitesine gitmek için tıklayınız!

Fakat konuyla ilgili Mehdi Pakdel açıklama yapmayı reddederken, Mecid Mecidi ise film hakkında oluşabilecek tepkiler nedeniyle çalışmalarını gizlilik içinde sürdürmeye devam ediyor.

Mecidi daha önce yaptığı açıklamalarda Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) çocukluğuna, gençliğine ve o dönemin Arap toplumuna ışık tutmak istediğini, gayelerinin Peygamberimizi hem kendi toplumu hem de başka toplumlar için en iyi şekilde anlatmak olduğunu söylemişti.

Yönetmen filmini Mekke ve Medine’de çekmek istemiş fakat şartların uygun olamması nedeniyle İran’ın Kerman ve Nur şehirlerinde iki ayrı plato oluşturmuştu. Ayrıca bu şehirlerde 65 ev inşa edilmişti.

Mecid Mecidi’nin “Muhammed” filminin Fransızca, İspanyolca, Arapça ve İngilizce dublajlı olarak yaz aylarında vizyona girmesi bekleniyor. Mecidi insanların kendisini yargılamadan önce filmini görmelerini istediğini de söyledi.

© Sinefesto

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up