Bu Defa da ‘Siyah Daha Siyah’ Tartışması

Dünya

Oscar töreni öncesi ırkçılık tartışmalarını hatırlarsınız. Tören bitti, kavga da bir şekilde sona erdi. Ama şimdi de başka bir tartışma başladı, üstelik bir tören yüzünden değil, biyografik bir film nedeniyle.

zoe

2003’te hayatını kaybeden Caz efsanesi Nina Simone’yi canlandıracak oyuncu Zoe Saldana’nın ten rengi. Simone’ye göre daha açık tenli olan Saldana’nın başrolde Simone’yi oynaması siyahi kesimden ve Simone ailesinden tepki aldı.

images (25)

Caz efsanesinin beyazperdede Zoe Saldana tarafından canlandırılması projesine hiç bir zaman onay vermeyen aile  Simone´nin Kimberly Elise ya da Viola Davis´in fiziksel olarak rol için daha uygun özellikler taşıdıklarını belirtti.

Tartışmaların gölgesinde film çekildi. Saldana Simone’ye benzemek için her gün 4 saat makyajla tenini kararttı. Görüntüler yayınlanınca Twitter üzerinden tartışmalar şiddetlendi.  Sonunda Simone´yi canlandıracak Latin kökenli Zoe Saldana her gün dört saat makyaj odasında kalıp derisinin rengini karartarak kamera önüne geçti ve film tamamlandı. Saldana “Özgürlüğün ne anlama geldiğini biliyorum ve kimseden korkum yok” diye mesaj yayımladı.
Simone´nin ailesinden gelen cevap mesajı ise çok sertti : “İyi palavra, rahat yaşamak istiyorsan lütfen bir daha Nina´nın adını ağzına alma.”
Cynthia Mort’un yazıp yönettiği film, bu çekişme nedeniyle şimdiden sosyal medyanın gündemine oturdu.

_____-

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up