Bu Belgeseller Kaçmaz

Festivaller

Dünyanın en önemli belgesellerini İstanbul’a getiren Documentarist bugün başlıyor.

5 Haziran’a kadar devam edecek festival kapsamında 40’ı aşkın ülkeden 80 film gösterilecek. İşte kaçırmamanız gereken 10 film.

1. ‘Katka’/ Helena Trestikova

Genç bir uyuşturucu bağımlısının on dört yılda ilaç bağımlılığına karşı verdiği beyhude mücadelesini anlatan dikkat çekici bir belgesel.

2. ‘Unutulan Alan’, Allan Sekula-Noel Burch

Belgesel, yük gemilerinin arkasındaki konteynırları, trenleri ve kamyonları izleyerek; işçileri, mühendisleri, planlamacıları, politikacıları ve küresel taşıma sisteminin marjinalleştirdiklerini dinliyor.

3. ‘Kapitalizm, Geliştirilmiş Formül’, Alexandru Solomon

Çavuşesku’nun devrildikten ve idam edildikten 20 yıl sonra geri geldiğini hayal edin. İşte bu belgeselde yönetmen Alexandru Solomon, komünist Romanya’nın eski diktatörünü 1989 yılında idam edildikten tam 20 yıl sonra ülkeye davet ediyor.

4. ‘Videocracy’, Erik Gandini

İtalya’da 30 yıldan fazla zamandır medya tek bir kişi tarafından kontrol ediliyor: TV patronu ve Başbakan Silvio Berlusconi. Film İtalya ‘TV Cumhuriyeti’nin korkunç gerçeğini gözler önüne seriyor.

5. ‘12 Kızgın Lübnanlı’ Zeina Daccache

Yönetmen ülkenin adı hiç de hoş anılmayan Rournieh Hapishanesi’nde tiyatro projesi gerçekleştirmek için 15 ay boyunca, çoğu okur-yazar olmayan 45 erişkin erkek tutuklu ile çalıştı. Belgeselin ismi ’12 Kızgın Adam’ filminden.

6. ‘Işığa Özlem’, Patricio Guzman

Tüm dünyadan astronomlar Şili’de üç bin metre yükseklikteki Atacama Çölü’nde yıldızları gözlemlemek için toplanıyor. Fakat bu çölde aynı zamanda diktatörlük dönemindeki politik tutukluların kalıntıları da yer alıyor.

7. ‘Benim Tatlı Kanaryam’, Roy Sher

Yunanistan, Türkiye ve İsrail’den üç genç müzisyenin hikayesi. Yunanistan’ın en iyi bilinen ve en çok sevilen rembetiko şarkıcısının hikayesini ilk defa bir filme taşımak içi müzikal bir yolculuğa koyulmuşlar. Kamera sizi İstanbul’dan Selanik’e ve oradan da Atina’ya götürecek.

8. ‘Özgürlüğün Acı Tadı’, Marina Goldovskaya

Anna Politovskaya’nın kişisel ve dokunaklı hikayesini anlatan belgesel, diğer yandan da bir gazeteci olarak gerçeği arayış sürecini gösteriyor. Kendi doğrularının peşinden gitmenin bedelini hayatı ile ödeyen bir kahramanın, 48 yaşında iken öldürülen Anna Politovskaya’nın hikayesi.

9. ‘Kabilenin Sırları’, Jose Padilha

60’lı ve 70’li yıllarda Batılı antropologlar Amazonlar’daki modern hayatın el sürmediği ‘bakir’ sahaları gözlemlemek üzere buralara akın ettilerinde ve ne oldu? Film bu soruya cevap arıyor ve bu antropologların yarattığı hasarı da belgeliyor.

10. ‘Anadolu’nun Son Göçerleri Sarıkeçililer’, Yüksel Aksu

Sarıkeçili çadırı, develerin göçe hazırlanması, yaylaya çıkarken izlenen göç yolları, kıl çadırda oynanan geleneksel oyunlar, bir yandan keçilerle ilgili kadim bilgiler ve şaşırtıcı ritüeller… Filmde bir yandan zorlu bir yaşam mücadelesine, diğer yandan zengin bir folklorün varlığına tanık oluyoruz.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up