Bu Ayın Gözden Kaçırılmayacak Filmleri

Dünya Manşet Yakında

Heyecan verici bir ‘Nisan’da vizyona girecek filmler’ listemiz var, vakit kaybetmeden göz atalım!

 
A Hologram for the King (Kral için bir Hologram)

Türkçe’ye “Kral için bir Hologram” olarak çevirebileceğimiz “A Hologram for the King” filmi 2012’de Dave Eggers’ın aynı adlı romanından bir uyarlamadır. Film dibe vurmuş bir iş adamının (Tom Hanks) uğradığı kayıpları telafi etmek için zengin bir Suudi Kral’a 3D holografik toplantı sistemi teklifinde bulunmasını konu alır. Hanks 4 yıl evvel yönetmen Tom Tykwer ile bir David Mitchell uyarlaması olan “Bulut Atlası”nda çalışmıştı, ikili bu filmde tekrar bir araya geldi. Başarılı oyuncu Bulut Atlası’nda olduğu gibi alışageldiğimiz rollerinden uzaklaşmış olarak karşımıza çıkıyor. Ben Whishaw da filmde rol alıyor ama sandığınız bir rol değil, oyuncu W Dergisi’ne yaptığı söyleşide bizi aydınlatıyor, “Tom Tykwer’ı çok severim ve ona filmlerinde ne isterse yapabileceğimi söylerim hep. Bu sözümü dikkate alarak bana hologramı oynama rolünü vermiş, yani filmin sonuna doğru 30 saniyelik bir oyunculuğum olacak”. Film 22 Nisan’da ABD’de, 28 Nisan Almanya’da ve 13 Mayıs’ta İsveç’te gösterime girecek.


Green Room (Yeşil Oda)

Bu senenin şaşırtıcı temalarından biri ile karşımızda Patrick Stewart. Stewart bu kez bir gece kulübünün neo-Nazi sahibi (Darcy Banker) ve “The Ain’t Rights” punk müzik grubuyla karşılıklı bir ölüm-kalım savaşı veriyor. Yönetmen Jeremy Saulnier’ın çıkış filmi “Blue Ruin”dan sonra (Intikam, 2013) Indiewire’a göre bu film “Düşünen bir bireyin kişisel gerilimi”. Guardian’a göre ise “ korkunç bir kâbustan kaçış, Teksas Katliam’ı ve Tepenin Gözleri’ni anımsatan ve yıllardır beklenen bir korku filmi” olarak karşımızda. Film 21 Nisan’da Thailand’da, 27 Nisan Fransa’da ve 29 Nisan ABD’de gösterime girecek.


The Jungle Book (Orman Çocuğu)

“Orman Çocuğu”nun bu yeniden seyirci ile buluşacak olan versiyonu aslında 2017’de beyaz perdede ikincisini göreceğimiz iki yapımdan ilki. 2017 yapımı Warner Brothers’tan çıkacak filmin yönetmeni Andy Serkis, oyuncu kadrosu ise pek zengin: Christian Bale, Cate Blanchett, Benedict Cumberbatch ve Naomie Harris. Bu yeni yapım “Orman Çocuğu” Jon Favreau’nun Disney versiyonundan çok daha karanlık bir hikâyeyi yansıtacak gibi gözüküyor. Favreau’nın filminde seslendirmeyi Idris Elba (Shere Khan), Scarlet Johansson (Kaa), Christopher Walken (Kral Louie), Bill Murray (Baloo) ve Lupita Nyong’o (Rakcha) yapıyor. Mowgli’yi ise 12 yaşındaki Neel Sethi. Favreau 1967’deki klasik animasyondan çok kopmayı istememiş gibi gözüküyor. Favreau film üzerine Collider’a şunları aktarır, “Kipling’in malzemeleri çok ki onun öyküsünde güçlü bir efsane teması var. Tabii aynı zamanda bu filmin bir Walt Disney filmi olduğunu göreceksiniz. Çocukluğumdan hatırladığım o harika imgeler ve duygular günümüzün sinematografik teknolojisi ve hikâye anlatım tekniği ile birleşti”. Favreau “photorealism” (fotogerçeklilik) yaklaşımından çok uzakta belli ki, kendisinin de ifade ettiği gibi, “Böylesi bir dünyayı yaratma imkânını elinde bulundurmak ölçülerde abartıya gidebilmeyi sunar. Bu filmde ormanı biraz genişlettik, hayvanlar irileştirildi”. Kral Louie mesela yarı orangutan ve yarı-yeti olarak karşımıza çıkıyor. Vizyon tarihi 13 Nisan.


Everybody Wants Some (Herkes Biraz İster)

“Boyhood” (Çocukluk) ile Oskar’ı kapan Richard Linklater 1993 yapımı olan filmi “Dazed and Confused”ın (Genç ve Heyecanlı) devamı niteliğinde olan filmi ile karşımızda bu kez. Film üniversiteye yeni başlamış bir öğrencinin okulun basket takımına girmesiyle ilgili. Filmi gençliğe dair bir kutlama olarak görebiliriz. Variety’e göre “çok az yönetmen yaşamın acı tatlı anlarını bu kadar kapsamlı ifade edebilir―hele ki kanın delice aktığı ve birden sönüverdiği yaşamın o ihtişamlı kesitini (gençliğini). Aslına bakılırsa bu film Linklater’ın “Çocukluk” filminin devamı niteliğinde. Bazı eleştirmenlere göre “Herkes Biraz İster” filmi tıpkı Linklater’ın bir önceki filmi gibi 2016’nın en iyileri yarışını başlatmış olabilir. Film 8 Nisan’da ABD’de, 15 Nisan Brezilya’da ve 20 Nisan Fransa’da gösterime girecek.


Krigen (Bir Savaş)

Boston Globe’ın haberine göre “Krigen” zamanın en iyi savaş filmlerinden biri. 2016’nın yabancı dildeki filmler dalında Oskar adayı olan Danimarka yapımı film savaş alanlarında komplike karar anlarını, bir askerin aile hayatını ve duruşma salonunun propaganda konumunu irdeler. Washington Post’un bir haberine göre Tobias Lindholm’un 2012 yapımı filmi “Fidye”de olduğu gibi, bu filmde de ahlaki uzlaşma dediğimiz tema rahatsız edici bir şekilde seyirciye sunulur. Pilou Asbaek yine bir Lindholm projesindedir, ve Afganistan’ın ücra bir mevziinde komutan olarak karşımıza çıkar. Filmdeki Danimarkalı askerlerini ve Afgan yerlilerini gerçekte bu şekilde askerlik yapmış olan Danimarkalı askerler ve Taliban vahşetinin Afgan kurbanları oynamıştır. Yine Washington Post’a göre “Krigen” “Sinemadan ayrıldıktan sonra sizde kalıcı bir etki bırakacak güzel bir film”. Film 24 Mart’ta Hollanda’da ve 14 Nisan’da Almanya’da gösterime girecek.


Keanu

“Key & Peele” adlı komediden tanışık olduğumuz hatta Fargo’nun ilk serisinde görülen Keegan-Michael Key ve Jordan Peele ‘Keanu’ adında çalınmış bir kediyi kurtarmak için iş başında olan iki uyuşturucu tacirini canlandırır. Bazı eleştirmenlere göre film bir hayal kırıklığı olarak nitelendirilse de genelde yorumlar pozitif. Collider’e göre “Saçma sapan tepkileri olan karakterler ve gülünç bir senaryo, fakat hepsi samimi bir duygusal havada yansıtılıyor ki bunu birçok komedi filminde göremezsiniz”. Ve tabii ki kedi! Vanity Fair’e göre komedi filmde Key ve Peele gibi bireylerle başlıyorsa da üçüncü bir yıldız olan kedi Keanu hep orada, bütün hikâyeyi toparlamak için”. Film 21 Nisan’da Avustralya’da ve 29 Nisan ABD’de gösterime girecek.


Collide (Çarpışma)

Orijinal adı “Autobahn” yani Otoban olan film Relativity Media film stüdyosunun iflas bildirisine rağmen birçok yıldız oyuncunun dikkatini çekmiş ve oyuncu kadrosunda Anthony Hopkins ve Felicity Jones gibi aktör ve aktrislere yer vermeyi başarmıştır. Aksiyon-gerilim filmin konusu şöyle: Alman Hagen (Anthony Hopkins) ve onun başında bulunduğu çetesinden kaçmaya çalışan bir Amerika’lı (Nicholas Hoult) bir uyuşturucu tacirinden (Ben Kingsley) kızarkadaşını (Felicity Jones) korumasını ister. Filmin gösterim tarihi ABD’de 1 Nisan, Filipinler’de 20 Nisan ve Arjantin’de 28 Nisan.


Francofonia

“Francofonia” Louvre müzesi üzerine bir belgesel hatta ona dair bir meditasyon da diyebiliriz. Belgesel filmde özellikle Ikinci Dünya savaşı sırasında Almanların işgali altında olan Fransa’da müzenin tarihsel konumunu ele alıyor. Film 2011’de Goethe’nin Faustus’unu yeniden beyaz perdeye aktaran ve Altın Aslan ödülüne laik görülmüş Rus yönetmen Alexander Sokurov’un son eseri olarak seyirci ile buluşuyor. The New Yorker’ın eleştirisine göre film yönetmenin 2002 yapımı “Rus Hazine Sandığı” filmi ile bağlantılı”, yani sanat ihtilaller ve savaşlar karşısında güçlü bir kale olan lanse edilmekte. Sokurov sıradan bir tarih anlatıcısı olmak rolünü reddediyor, aksine o eski ve yeniyi birbirine işlemeyi tercih ediyor. Variety’e göre belgesel film “şiirsel bir deneme gibi”. Filmin gösterim tarihi ABD’de 1 Nisan ve 15 Nisan Polonya.


Our Last Tango (Son Tangomuz)

Arjantinli film yapımcı German Kral seksenlerine merdiven dayamış iki tango sanatçısının 50 yıllık dans serüvenini anlatıyor. İkili, María Nieves Rego ve Juan Carlos Copes, çok erken yaşlarda tanışıyor, evleniyor ve ayrılıyor fakat dans etmeye devam ediyorlar. Kral röportajlar arasına yeni koreografiler sergileyen Buenos Airesli genç tango sanatçılarına yer vererek ünlü çiftin hikâyesine zenginlik katmayı amaçlıyor. Hollywood Reporter’a göre “film dansın (tangonun) tarihçesi ile tutkuları dengeli bir şekilde sunuyor”. Başlığından da tahmin edileceği gibi “yaşlı çiftin boş bir sahnede buluşup dans etmeden ayrıldığı sahne aslında filmin vermek istediğini imgeliyor, yani tangoda aslolan seyirci tarafından görülmeyen kısımlarındadır”. Filmin vizyon tarihi Almanya’da 7 Nisan ve ABD’de 15 Nisan.

kaynak: bbc

Çeviri: Elif Şimşek

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up