Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali Başlıyor

Bu yıl 3. kez düzenlenecek olan festival 12-16 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yayınlandı

tarihinde

BIFED Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’ne sayılı günler kaldı. Bu yıl üçüncü kez düzenlenecek olan festival 12-16 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivalin ana yarışma bölümünde 16 film yer alacak.

Bozcaada’daki festivalde, 58 ülkenin yönetmenlerinden gelen 280 belgesel arasından seçilen iddialı yapımlarda, gezegenimizin ekolojik gerçekleriyle ilgili çarpıcı gerçekleri göreceğiz. Festivalde yer alacak belgesellerde ‘çöp’ başta olmak üzere, ‘kömür madenleri ve enerji santralleri’, ‘köye dönüş’, ‘küresel ısınma’ ve ‘yerli halkların yok oluşu’ konuları öne çıkıyor.
Bozcaada Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz festival için: “Adamızın ekolojik değerlerinin korumayı yerel yönetim olarak en önemli görevlerimizden biri olarak kabul ettik. Ada halkının sanata yakınlığı da bizim bir başka gurur kaynağımız, yapmaya başladığımız bu festival hem yerel bilinci güçlendiriyor, hem dünyanın en önemli belgesellerini izleme fırsatı sunuyor ve hem de çevreye duyarlı olan herkes için yeni bir platform oluşturuyor.” dedi.
Festival Yönetmeni Petra Holzer Özgüven festivalin çevre sorunlarının çözümü için getirdiği önerileri şöyle özetliyor: “Geçen yıllarda yerel tohumlar, zeytin kültürü, bağcılık ve benzeri konularda toplantılar yapıldı. Bu yıl çevreye saygılı mimari ve boz inek adlı toplantılarımız olacak. Bez çantalarımızdan, kağıt kullanmayan bir festival olmamıza, gelen filmlerin bir çoğunun öğretici ve yeni bilgiler içermesine kadar çok farklı boyut ve anlamda çözüm önerileri olmaya çalışıyor festivalimiz.”
Ödüllü belgesel yönetmeni ve akademisyen Can Candan, Besteci, mimar ve restoratör Nejat Yavaşoğulları, İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi ve belgesel çalışmalarıyla tanınan Özlem Arda ve sanat yönetmeni, tasarımcı Selçuk Gürışık Türkiye’den katılan isimler.
Büyük jüri için yurt dışından gelecek olan Alessandro Rossini dünya çapında ödül alan belgeselleri ile tanınıyor.

Termik santraller, çöp sorunları, hamileleri bekleyen tehlikeler
Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali’nde izlenebilecek bazı yapımlar ve konuları kısaca şöyle:
Çek Cumhuriyetinden katılan “Sugar Blues” filmi şekerin herkes ama özellikle hamileler üzerinde yarattığı tehlikeleri açıklayan bir yapım.
“Kara Atlas” festival finalindeki iki Türkiye yapımından biri ve Yırca’da yapılması planlanan termik santral ve diğer santrallarla ilgili direnişleri anlatıyor. Diğer Türkiye yapımı finalist “Soluk”, Zonguldak’taki kaçak madenlere dikkat çekiyor. Nepal ve ABD’deki çöp sorunlarına değinen İtalyan yapımı “Çöp Mandala” ve ABD yapımı “Sıfıra Doğru” filmleri de festivalde izlenebilir.
Brezilya yapımı “Eğer Bu Kasaba Benim Olmasaydı” olimpiyat köyü için yok edilen mahallelerle ilgili. Tayland’dan katılan “Endişe için Kelime Yok”, yerel halkların yaşama alanlarının ve kültürlerinin yok edilmesine dair filmler arasında.

Fethi Kayaalp büyük ödülü
7000 TL değerindeki Fethi Kayaalp Büyük Ödülü için yarışacak filmlere verilecek heykelcik bu yıl meşe ağacından yapıldı. Festival çantalarını Nilgün Akyol tasarladı. Festivalde ikinci olacak filme 5000 TL ve üçüncü filme 3000 TL ödül verilecek. Gaia Ödülünü kazanacak film 2000 TL sahibi olacak.

Tüm bilgiler için: www.bifed.org

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

74. Cannes Film Festivali Onur Ödülü “Marco Bellocchio”ya Verilecek

Onur Ödülü’nün sahibi belli oldu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Marco Bellocchio

Bu sene 74. kez düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin Onur Ödülü, İtalyan yönetmen “Marco Bellocchio”ya takdim edilecek.

Sinema dünyasının en prestijli etkinliklerinden biri olan Cannes Film Festivali bu sene 74. kez düzenlenmeye hazırlanıyor. Bu yıl 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalin Onur Ödülü’nün kime takdim edileceği ise resmi olarak duyuruldu. Onur Ödülü, İtalyan yönetmen Marco Bellocchio‘ya kapanış töreninde takdim edilecek.

Bellocchio ile birlikte Jodie Foster da festivalin açılışında onur konuğu olacak. Usta yönetmenin Marx Can Wait filmi ise 16 Temmuz tarihinde “Rendez-vous with…” etkinliği kapsamında gösterilecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

“Köprüde Buluşmalar” Almanya – Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu Başvuruları Başlıyor

Son başvuru tarihi 1 Eylül Çarşamba!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Medienboard Berlin-Brandenburg, Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonu ve Köprüde Buluşmalar işbirliğinde oluşturulan Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu’na son başvuru tarihi 1 Eylül Çarşamba.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Anadolu Efes’in desteğiyle İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Köprüde Buluşmalar Medienboard Berlin-Brandenburg ve Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonları işbirliği ile iki ülke arasındaki uzun metraj ortak yapım projelerini desteklemeyi amaçlayan Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu 2011 yılında başladı. Bu yıl 11. kez geliştirme aşamasındaki projelere destek verecek olan fonun son başvuru tarihi 1 Eylül Çarşamba.

Fon tarafından desteklenen 56 film arasında dünya prömiyerini Berlinale Ana Yarışma’da yapan Kız Kardeşler (Emin Alper), Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda yapan Albüm (Mehmetcan Mertoğlu), Berlinale Panorama’da yapan Ansızın (Aslı Özge), Forum’da yapan Nefesim Kesilene Kadar (Emine Emel Balcı), Generation’da yapan Mavi Bisiklet (Ümit Köreken), Sesime Gel (Hüseyin Karabey) ve Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışma’da yapan Babamın Kanatları (Kıvanç Sezer), Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışma’da yapan Kardeşler (Ömür Atay) bulunuyor. Ayrıca dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Talinn Black Nights Film Festivali’nde yapan ve büyük ödülü kazanan Bir Nefes Daha (Nisan Dağ) ile dünya prömiyerini 2021 Visions du Reel’de yaparak Jüri Özel Ödülü alan Yaramaz Çocuklar (Ahmet Necdet Çupur) da Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu’ndan yararlanan filmler arasında bulunuyor.

Destek alan projelerden Zuhal (Nazlı Elif Durlu), Ela ile Hilmi ve Ali (Ziya Demirel), Kar ve Ayı (Selcen Ergun) çekimleri tamamlandı. Geçtiğimiz yıl destek alan projelerden Bir Seri Katil Hakkında Yazmaya Karar Veren Yazarın Sığ Hikayesi (Tolga Karaçelik) ve İki Gözlüler (Ziya Demirel) henüz geliştirme aşamasında. Bugüne kadar bu fon tarafından Türkiye – Almanya ortak yapımı filmlere sağlanan destek toplam 913,500 Euro’dur.

Çekimine henüz başlanmamış tüm uzun metraj Almanya- Türkiye ortak yapımları 1 Eylül Çarşamba gününe kadar fon başvurusu yapabilir. Başvuruların her üç kuruma e-mail ile eş zamanlı yapılması gerekmektedir. Desteklenen projelerin duyurusu Ekim ayında yapılacaktır.

Okumaya Devam Et

Festivaller

74. Cannes Film Festivali Resmi Posteri Yayınlandı

Festival, 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu yıl 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan “74. Cannes Film Festivali”ne ait resmi poster yayınlandı.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin resmi posteri yayınlandı. Dünyanın merakla beklediği Cannes Film Festivali bu yıl ilk defa yaz aylarında gerçekleşecek. 74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalin posterinde de Spike Lee bulunuyor.

Spike Lee, 17 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan Cannes Film Festivali‘nin kapanış töreninde Altın Palmiye ödülünü verecek. Bu sene heyecanla beklenen festivalin film açılışını ise Adam Driver ile Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

Pierre Lescure ve Thierry Frémaux tarafından geçtiğimiz haftalarda açıklanan festivalin Belirli Bir Bakış seçkisinde ise Türkiye’den Semih Kaplanoğlu filmi Bağlılık Hasan ekranlara gelecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler