Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Boş Evler Dolu Kalpler

Yayınlandı

tarihinde

saziye-ayas

geri dön ey aşk,bu dünyada nasibim yok
sen benim aşkımsın fakat hayat arkadaşım olamazsın

Başkalarının evini ödünç alarak yaşamını idame ettirmeye çalışan genç bir adam aradığı boş evler için kendince bir yöntem bulmuştur. Genç adamın yöntemini gördüğümüzde vay be ne kadar iyiymiş diye düşünürüz önce ama sonra birden garaj kapısından yani beklenmeyen bir yerden adamın teki çıkar ve bütün heyecanımızı yerle bir eder.

Evden eve gezer ama evlere sığamaz. Tae-suk un kalacak yer arama macerası Tabutta Röveşata ’ya benzese de Tae-suk bir Mahsun değildir. Deli, maceracı veya psikopat ise hiç değildir yalnızca biraz fazla zekidir. Hatta bu sayede işinde fazlaca ustalaşır.
Sadece hepimiz gibi uyumak banyo yapmak çamaşırlarını yıkamaya ihtiyacı vardır. Bunun garip olduğunun kendisi de farkındadır bu yüzden vicdan azabını girdiği evlerdeki eşyaları tamir ederek ödemeye çalışır, gereği kadar alıp kalanını bırakır. İstediği para, eşya, mülk değil… Böyle söyleyince bir kapitalist tüketici olmadığını anladınız sanıyorum. Yapılan birçok eleştiriye göre Kim Ki Duk’un varmak istediği mülksüzlük kavramıdır.

Doğrudur; kadının tanımadığı birinin evine girip uyuduğu sahne gerçekten herkesi düşündürecek niteliktedir fakat o meseleden fazlaca bahsedildiği için benim üzerinde durmak istediğim mahremiyet algısı.

greenway_bin-jip

Genç adam insanların en mahrem alanına yani evine giriyor. Dolaplarından eşya alıyor, banyolarına giriyor, kanepelerinde uyuyor, kıyafetlerini giyiyor, evlerini nasıl dekore ettiklerini görüp onlar hakkında yargıya varıyor. “Bir fotoğraf çekinebilir miyiz?” demeden onlarla fotoğraf çektirip onları aile albümüne koyuveriyor. Ama kendisi biri ile karşılaştığında şaşırıp kalıyor sanki onun alanına yaşam tarzına müdahale edilmiş gibi.

Öyle bir sahne ki girdiği evlerden birinde uygunsuz bir haldeyken- bir kadın fotoğrafı ile içli dışlı ilken- fotoğraftaki kadınla karşılaşıyor. Kadın adama “Sen kimsin benim evimde ne işin var öyle misin böyle misin? “demiyor. Çünkü zaten daha önce başkası başkaları tarafından bütün mahremiyetine girilmiş bir model. Adam da kadının bu sessizliğine karşılık veriyor ve ona bir golf topu gönderip oyun oynamak istediğini belli ediyor. Ve bütün oyun/hikâye başlıyor.

( Golf topu bu saatten sonra filmin 3. Başrol oyuncusu oluyor. Golf topunun masumluktan çıkıp nasıl bir suç aletine dönüştüğünü görüyoruz. Gözümüzde Organize İşler ’deki Cem Yılmaz canlanıyor.)

Oyunun tek kuralı sessizlik sanki. Sustukça merak ederler; bu yüzden susuşumuz dercesine susuyorlar. Yalnız müzik konuşuyor sonra. Elif Şafak’ın da “Biz yazarlar sadece müzisyenleri kıskanırız” demesi gibi Kim Ki Duk un kahramanları da susup müziği işaret ediyorlar bize çünkü müzik aynı kelimelerle bambaşka duygular uyandırıyor her seferinde…

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Selda Alkor ve Engin Ayça’ya 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nden Onur Ödülü

Festival, 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Selda Alkor

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin Onur Ödülü, Selda Alkor ve Engin Ayça’ya layık görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda Reis Çelik, Biket İlhan, Süleyman Turan, Mevlüt Koçak, Gülsen Tuncer ve Necip Sarıcı‘ya takdim edilen festivalin geleneksel ödüllerinden olan “Dostluk Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya takdim edilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ün destekleriyle Balkon Film’in organize ettiği ve Türk Kızılay’ı çatısı altında 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller, açılış töreninde sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli anısına düzenlenen festivalde “Dostluk Onur Ödülleri” oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı verilecek.

“Festivalin Anadolu Dostluğunu Geliştiren İsimler Anısına Yapılması Çok Anlamlı”

1965 yılında Yeşilçam ile tanışan, “Senede Bir Gün”, “Buzlar Çözülmeden”, “İlk ve Son”, “Erikler Çiçek Açtı” gibi sinemanın klasikleri arasında yer alan pek çok filmde rol alan sinemanın “Çiçekçi Kız”ı usta oyuncu Selda Alkor, kişilerin yeniden dostluk duygularını öne çıkarmak amaçlı yapılan Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nden dostluk ödülü almanın çok gurur verici olduğunu ifade etti. Kaybolan değerlerden dostluğu halka filmler, şiirler ve müzikler vasıtasıyla ile buluşturmanın çok değerli olduğunun da altını çizen Alkor, festivalin her sene büyük şairlerin, düşünürlerin yıllar önce Anadolu dostluğunu geliştiren isimler anısına yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

“Dostluk Toparlayıcı Bir Unsur”

Festivalde “Dostluk Onur Ödülü” alacak bir diğer ise 1987’de ilk uzun metrajlı filmi “Bez Bebek” ile 1. Ankara Film Festivali’nde En İyi 2. Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini alan usta yönetmen Engin Ayça. 1990’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” adlı ikinci filmiyle 28. Antalya Film Festivali’nde En İyi 3. Film seçilen usta yönetmen, son olarak 2007 yılında “Suna” filmini yönetti.

Dostluğun hepimiz için bir panzehir olduğunu, hayatı devam ettirmek için toparlayıcı bir unsur olduğunun altını çizen Engin Ayça ‘dostluğun’ işlendiği bir film festivalden onur ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü gibi birçok kurum iş birliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali direktörlüğünü Faysal Soysal, Onursal Başkanlığını Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yapacak. 

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game Of Shadows) – Beyaz TV Saat: 19.30

Serinin devam filminde Sherlock ve ortağı bu kez Londra dışındadırlar. Sherlock, bu kez suç dehası Profesör Moriarty’in peşindedir.

İntikam Yolu (Drive Angry) – Beyaz TV Saat: 21.45

Kızının sapkın bir tarikat tarafından vahşice öldürüldüğünü ve torununun yine aynı adamlar tarafından şeytana kurban edilmek üzere kaçırıldığını öğrenen Milton, cehennemden kaçarak intikam almak için dünya üzerine gelir.

Yaz Saati (Summer Hours) – TRT 2 Saat: 22.00

Olivier Assayas imzalı film, üç kardeşin, ölen annelerine ait ev ve sanat koleksiyonunun akıbeti konusunda düştükleri durumu konu ediniyor. “Summer Hours” (Yaz Saati), bu akşam 22.00’de TV’de ilk kez TRT 2’de.

Okumaya Devam Et

Uncategorized @tr

“Lightyear”dan Teaser Yayınlandı

Film, 17 Haziran 2022’de gösterime girecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Pixar animasyonu “Lightyear” filminden teaser yayınlandı. Filmde Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Yönetmen koltuğuna Kayıp Balık Dory (Finding Dory) filminin ortak yönetmenlerinden Angus MacLane‘in oturduğu “Lightyear“dan teaser yayınlandı. Toy Story serisinde yer alan oyuncaklardan Buzz Lightyear’ın maceralarına odaklanan film, 17 Haziran 2022‘de gösterime girecek.

Işıkyılı, son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’ın hikayesini konu alan Pixar animasyonu Lightyear‘da Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler