Bizimle İletişime Geçin

Asya Sineması

Bong Joon-ho: Kore’de zenginle fakir arasındaki uçurum sürekli artıyor.

Bong Joon-ho, Sight and Sound dergisine önemli açıklamalarda bulundu.

Yayınlandı

tarihinde

Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho, Sight and Sound dergisinde konuştu.

Parazit filmiyle; En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uluslarararası Film ve En İyi Özgün Senaryo kategorilerinde dört Oscar kazanan Bong Joon-ho, Sight and Sound dergisine önemli açıklamalarda bulundu.

En büyük ilham kaynaklarından birinin Alfred Hitchcock’un Psycho (Sapık) filmi olduğunu dile getiren Bong Joon-ho, izleyicinin kötü karakterlerle kendisini bağdaştırmasını ve bu şekilde izleyicinin sempatisini kazanma yetisini Hitchcock’dan aldığını söylüyor.

Üniversite döneminde kendisi gibi tek başına film seyretmeyi seven insanlarla tanışan Bong Joon-ho, farklı filmleri keşfedebilecekleri ve sevdikleri filmleri konuşabilecekleri bir sinema kulübü kurma kararı almış.

Bong, “Gençliğimde çoğu zaman tek başımaydım, zamanımı takıntılı olduğum filmlere harcardım. Filmlerin çeşitli materyallerini toplayıp, en iyi 10 film listesi gibi listeler hazırlardım” diyor.

Parazit filminde yoksul ailenin erkek çocuğu olan Kiwoo’nun hikayesini yaşadıklarından yol çıkarak yazdığını dile getiren yönetmen, “Gençliğimde kız arkadaşım, varlıklı bir ailenin oğluna İngilizce dersi veriyordu. Matematik öğretmenine ihtiyaç duyduklarında ise beni o aileyle tanıştırdı. Kız arkadaşımla birlikte o evde çalıştık ancak hikaye orda sona erdi, kötü bir şey yapmadık. İki ay sonra kovuldum. O zamanki kız arkadaşım ise eşim oldu” sözlerini ifade ediyor.

Filmde, Park ailesinde çalışan hizmetçinin işinden kovulma hikayesi ise “şeftali alerjisi” ile başlıyordu. Bong Joon-ho, “şeftali” anılarını şöyle anlatıyor: “Üniversitede eğitim için seyahate çıktığımızda arkadaşlarımızdan birisi ciddi bir şekilde şeftaliye alerjisi olduğunu söylemişti. Şaka yaptığını düşünmüştüm ancak arkadaşlarımdan biri marketten şeftali alıp şakasına ona doğru fırlattığında, arkadaşımın burnu kırmızıya döndü ve atak geçirdi. Çok travmatik bir andı. Bu tarz anılar, senaryo yazarken zihninizde köpürmeye başlıyor.”

Bong Joon-ho, neredeyse tüm filmlerinde, ülkesinin derin bir eleştirisini yapıp, sosyal eşitsizliği gözler önüne seriyor.

Bu durumla ilgili olarak, “Kore, teknolojisi, müziği ve yüksek hızda interneti ile yüzeyden baktığınızda zengin ve ışıltılı bir ülke gibi gözüküyor. Ancak zenginle fakir arasındaki uçurum sürekli artıyor. Özellikle de genç kesim, büyük bir umutsuzluk içerisinde. Londra’nın merkezinde dolaşırken köşede çadırda yatan insanların olması gibi, Kore’nin merkezi yerinde evsiz insanlar görülüyor. Onlar toplumun kör noktasında olan insanlar” sözlerini ifade eden yönetmen filmin kendisi için neden önem teşkil ettiğini de bu şekilde noktalamış oluyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asya Sineması

Demon Slayer Anime Filmi Spirited Away’i Geride Bıraktı

ABD sinemalarında da zirveye oturdu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Demon Slayer

ABD sinemalarında zirveye oturan Demon Slayer: Mugen Train filmi, Japonya’da elde ettiği hasılat ile Spirited Away’i geride bıraktı.

Haruo Sotozaki tarafından yönetilen anime filmi Demon Slayer: Mugen Train, Japonya’nın en çok hasılat elde etmiş Hayao Miyazaki imzalı Spirited Away filmini geride bırakarak zirveye oturdu. Box Office ABD’nin açıklamalarına göre ikinci hafta sonunu geriden bırakan film, dünyayı etkisi altına almış COVID-19 salgın döneminde ABD sinemalarında en çok hasılat elde eden Mortal Kombat filmini de geride bıraktı.

$66,9 milyon hasılat elde eden aynı isimli dünyaca ünlü dövüş oyunundan erkanlara uyarlanan Mortal Kombat, toplamda $428,4 milyon hasılata ulaşan Demon Slayer: Mugen Train filminin gerisinde kaldı.

Okumaya Devam Et

Asya Sineması

Godzilla vs. Kong Filmine Çin Sinemasından Büyük İlgi

Tenet’i geçti!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Godzilla vs. Kong Filmine Çin Sinemasından Büyük İlgi

Hafta sonu Çin’de gösterimlerine başlayan Godzilla vs. Kong filmi, vizyonda bulunduğu ilk üç gününde $70 milyon hasılat elde etti.

Godzilla ve King Kong serilerini ortak bir filmde buluşturan Godzilla vs. Kong geçtiğimiz hafta sonu Çin’de gösterime girdi. Film vizyonda bulunduğu ilk üç gününde $70 milyon hasılat elde ederek 2020-2021 yılları içerisinde Çin’de en iyi açılış yapan yabancı film oldu. Çin hasılatının $9,4 milyonunu IMAX sinemalardan kazanan Godzilla vs. Kong, global olarak ilk üç gününde toplamda $122 milyona ulaştı. Film, ABD’de 31 Mart tarihinde sinemalarla eş zamanlı olarak HBO Max‘te gösterime girecek.

Pandemi boyunca birçok filmi gösterime sokan Çin sinemalarında Tenet‘in $30 milyonluk hasılatını aşarak zirveye oturan Godzilla vs. Kong filmin oyuncu kadrosunda; Rebecca Hall, Alexander Skarsgard, Ziyi Zhang, Millie Bobby Brown, Vera Farmiga, Julian Dennison, Brian Tyree Henry, Demián Bichir, Danai Gurira ve Kyle Chandler gibi isimler bulunuyor.

Okumaya Devam Et

Asya Sineması

“Bong Joon Ho” Gelecek Filminin Senaryosunu Tamamladı

Filmin adı ise henüz belli değil.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Oscar ödüllü yönetmen “Bong Joon Ho” yeni filminin senaryosunu tamamladığını açıkladı.

Geçtiğimiz Oscar yarışında adından çokça söz ettirmeyi başarmış usta yönetmen Bong Joon Ho, yeni filminin senaryosunu tamamladığını açıkladı. Pandemi sürecinde evine kapanıp iki farklı senaryoyu kaleme alan yönetmen, bu senaryolardan birini tamamladığını katıldığı bir podcast programında açıkladı.  

92. Oscar Ödülleri‘nde Parasite filmi En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Orijinal Senaryo ve En İyi Uluslararası Film kategorisinde dört farklı Oscar ödülünü evine götüren yönetmenin yeni filminin adı ise henüz belli değil.

Yeni senaryosunu kaleme alırken beynini sağ ve sol olarak ikiye ayrılmış gibi hissettiğini dile getiren yönetmen, bu sene 78. si düzenlenecek Venedik Film Festivali‘nin jüri başkanlığını üstlenecek.

Okumaya Devam Et

Popüler