Boğaziçi Film Festivali’nde Yarışacak Filmler Belli Oldu

Festivaller Manşet

Bu yıl 4’üncüsü düzenlenecek olan Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde yarışacak filmler belli oldu.

Festivalin uluslararası yarışmalarına bu yıl 122 ülkeden 3.679 film başvurdu. Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Ulusal Uzun Metraj yarışması için 68, Ulusal Kısa yarışmalara (Belgesel, Kurmaca) ise 347 film başvurdu.

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Ulusal Uzun Metraj Yarışma programında Reha Erdem’in Koca Dünya‘sı, Derviş Zaim’in son filmi Rüya, Mehmet Can Mertoğlu’nun Albüm’ü, Ümit Köreken’in Mavi Bisiklet’i, Kıvanç Sezer’in Babamın Kanatları, M.Tayfur Aydın’ın ikinci uzun metraj filmi olan Siyah Karga’sı, Bedir Afşin’in Son Kuşlar ve Gözde Kural’ın ilk uzun metraj filmi “Toz”  en iyi film ödülü için yarışacak. Festivalde en iyi filme 100 bin lira ödül verilecek.

Uluslararası Uzun Metraj yarışmada ise bu yıl yarışacak 7 film şöyle: Polonyalı belgeselci yazar yönetmen Marta Minorowicz’in ilk uzun metraj kurmaca filmi “Zud”, genç yönetmen Emma Rozanski’nin Bosna-Hersek yapımı ilk uzun metraj filmi “Papagajka”, Kazakistan’ın orta kuşak yönetmenlerinden Yerlan Nurmukhambetov’un Busan Film Festivali’nde ilgiyle karşılanan filmi “Walnut Tree”, İran kökenli Hollandalı yazar ve yapımcı Kaweh Modiri’nin Rotterdam Film Festivali’nde Fipresci ödülü alan filmi “Bodkin Ras”, Macar yönetmen, senarist ve aktör Szabolcs Hajdu’nun filmi “It’s Not The Time Of My Life”, Ronny Trocker’ın prömiyerini 73. Venedik Film Festivali’nde gerçekleştirdiği ilk uzun metraj filmi “The Eremites” ve deneysel video çalışmalarıyla tanınan yönetmen-senarist Ivan Marinović’in prömiyerini 22. Saraybosna Film Festivali’nde gerçekleştirdiği filmi “The Black Pin”. Türkiye prömiyerlerini 4.Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde gerçekleştirecek olan filmler 25,000$ değerindeki “En iyi Uluslararası Uzun Metraj Film Ödülü” için yarışacaklar.

ÖDÜLLER:

Uzun Metraj:

En iyi Ulusal Uzun Metraj Film Ödülü: 100,000 TL

En iyi Uluslararası Uzun Metraj Film Ödülü: 25,000$

En İyi Yönetmen Ödülü: 5.000$

En İyi Senaryo Ödülü: 2.500$

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü:  2.500$

En İyi Kurgu Ödülü:  2.500$

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: 2.500$

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: 2.500$ 

Kısa Film Ödülleri:

Ahmet Uluçay Büyük Ödülü: 50.000 TL

En İyi Ulusal Kısa Kurmaca Film Ödülü: 15.000 TL

En İyi Ulusal Kısa Belgesel Ödülü: 15.000 TL

En İyi Uluslararası Kısa Kurmaca Film Ödülü: 10.000 TL

En İyi Uluslararası Kısa Belgesel Ödülü: 10.000 TL

Kısa Film İzleyici Ödülü: 5.000 TL

İSTANBUL MEDYA AKADEMİSİ KISA FİLMLERİ

İstanbul Medya Akademisi Kısa Filmleri’nin kendi aralarında yarışacağı İMA Kısaları programında ise 7 film kendi aralarında yarışacaklar. İstanbul Medya Akademisi, en iyi kısa filme “En İyi Genç Yetenek Ödülü” verecek ve ödül alan film, 5.000 TL’lik ödülün de sahibi olacak.   

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up