Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Boğaziçi Film Festivali’nde Ödüller Açıklandı

Yayınlandı

tarihinde

Boğaziçi Film Festivali

Herkes Film Çekebilir” sloganıyla 14 Kasım’da İstanbul’da başlayan 1. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde Ödüller sahiplerini buldu.

14-30 Kasım tarihleri arasında İstanbul Ticaret Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen 1. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde, etik, estetik ve teknik açıdan değerlendirilen 643 kısa filmin arasından kazanan isimler Pazar akşamı açıklandı.

Türk Sinemasının 100. yılında “Herkes Film Çekebilir” sloganıyla hayata geçirilen 1.Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, ilk ödüllerini genç yeteneklerle buluşturdu.

Demet Akbağ, Osman Sınav, Ömer Vergi, Peggy Rajski ve Mohydeen Izzat Quandour gibi isimlerden oluşan jüri tarafından etik, estetik ve teknik bütünlük gözeterek yapılan elemeler sonucu en iyi çocuk oyuncu, en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu, en iyi kurgu, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi senaryo, Tesiyap destekli en iyi kısa film, en iyi belgesel, en iyi kısa film dallarında ödüller ve 50.000 Liralık büyük ödül olan Ahmet Uluçay büyük ödülü sahiplerini buldu.

Tesiyap Derneği Başkanı Erdal Tuşunel’in açılış konuşmasıyla başlayan ödül töreninde Tuşunel, “Sektörümüzde bir üretim değerlendirme kapısı da biz açmak istedik. Toplumsal travmalarımızı yabancılara göre formatlamayacağımız, kendi toplumumuzun karakteristik özelliklerini taşıyan bir sinema bilinci oluşturmak için buna destek vermeye çalıştık.” Diyerek 1. Uluslararası Film Festivali’nin önemini açıkladı.

Ahmet Uluçay 50.000 TL Büyük Ödülü ‘Patika’ya!

1.Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin ilk yılında büyük ödüller sinema tutkunlarıyla buluştu. Festival Sanat Yönetmeni Kamil Koç’un “Reklam ve tanıtım için ayırdığımız bütçeyi tamamen ödüllere kaydırdık.” Sözlerinin ardından Kütahya Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler ile birlikte açıkladığı büyük ödül 50.000 TL’nin kazananı Patika filmi ile Onur Yağız oldu.

İstanbul Ticaret Odası,Yaratıcı Endüstriler Konseyi Derneği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi desteği ile özel ödüllerin de verildiği 1.Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin kapanış gecesine katılanlar ve ödülleri takdim edenler arasında Nijer Kültür Bakanı Ousmane Abdou, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Müsteşarı Ahmet Zahteroğulları ile Aile, Toplum Hizmetleri Genel Müdürü Ömer Bozoğlu, Kütahya Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Mohydeen Izzat Quandour, Peggy Rajski, Yaratıcı Endüstriler Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Yiğit Şardan, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Soylu, Muhittin Kandur, Ferhat Bilgin, Meryem Halimi, Ufuk Bayraktar, Tümsiad Genel Başkanı Dr.Hasan Sert, Festival Sanat Yönetmeni Kamil Koç, Hasibe Eren gibi isimler vardı.

“Bana Aileni Anlat” ile Çocuklar Da Ödül Sahibi Oldu

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen ve Murat Başoğlu’nun sunumuyla gerçekleşen törende “Bana Aileni Anlat” temalı, çocuklar ve amatörler arası kısa film yarışmasının kazananları da ödüllerine kavuştu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Müsteşarı Ahmet Zahteroğulları ile Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürü Ömer Bozoğlu’nun 6 yaş ve üzeri çocuklara ödüllerini takdim ettikleri akşamda Ahmet Zahteroğulları “Bu yaşta çocuklara ödüllerini vermekten dolayı büyük heyecan ve mutluluk duyuyorum. Biz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olaran bu festivale özellikle değer verdik. Sanat toplumların aynasıdır. Aile kurumu da Türk toplumunun temelidir. Bu yavrularımızın ürettiği filmlerde aile içi iletişimi, ailenin değerini bu yaştan onlara özümsetmek istedik.” Diyerek yarışmanın anlamını vurguladı.

Yaratıcı Endüstriler Konseyi Özel Ödülü: Mod-Deniz Tarsus

İstanbul Ticaret Odası Özel Ödülü: Alcahan-Sinan Arıkan

En İyi Çocuk Oyuncu: Patika-Özgür Özil

En iyi Kadın Oyuncu: Belçim Bilgin-Sessiz

En İyi Erkek Oyuncu: Patika-Hakan Karsak ve Suret-Sermet Yeşil

En İyi Kurgu: Suret-Onur Alacabozkurt

En İyi Görüntü Yönetmeni: Patika-Laurent Navari

En İyi Senaryo: Sessiz-Rezzan Yeşilbaş

En İyi Yönetmen: Cüneyt Karakuş-Suret

Tesiyap Destekli En İyi Kısa Film: Suret-Cüneyt Karakuş

En İyi Belgesel Film Ödülü: Sadık-Cantekin Cantez & Burcu Ayşe Esenç

Ahmet Uluçay Büyük Ödülü: Patika-Onur Yağız

 

“Bana Aileni Anlat”

00-07 Yaş En İyi Kısa Film: Ben Yusuf-Yusuf Eren Koç

08-09 Yaş En İyi Film: Gol-Eylem Durmaz

10-11 Yaş Yaş En İyi Film: Ne Yapıyorsun-Serra Budak

12-13 Yaş En İyi Film: Ayna-Göktürk Dinç

14 Yaş ve Üzeri En İyi Film: Mama-Ahmet Dinç

1. Uluslararası Boğaziçi Film Festival Afişi

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivalin’in İkinci Günü de Dolu Dolu Geçti

Festival, 2- 5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

2 – 5 Aralık tarihleri arasında düzenlenen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin ikinci günü, Atlas Sineması’ndaki Gösterimler ve Akademi Beyoğlu’nda Gerçekleşen “Matbudan Dijitale Türkiye’de Sinema Yazarlığı ve Yayıncılığı” söyleşisi ile devam etti.

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin ikinci gününde “Kırk Yıllık Hatır Seçkisi” ve “Yarışma Seçkisi” izleyici ile buluştu. Evrensel bir tema olan dostluk kavramını irdeleyen filmlerin yer Aldığı Kırk Yıllık Hatır Seçkisi’nde Juan Albarracín’in “Southbound” filmi Fariba Ghasemzadeh Behnami & Mehdi Azar’ın “A Silence’s Performance” filmi, Merve Özen’in “Kuş Bakışı” filmi, Leart Rama’nın “The Station” filmi ve Mehmet Köprü’nün “Goca Yörüğün Tohumları” filmi sinemaseverlerin beğenisine sunuldu. Yarışma seçkisi ile jüri karşısına çıkan Nihat Seven’in “Beyaz”, Vahid Hassanzadeh’in “Bridge”, Amir Karami’nin “Death Locked Out”,  Sergi Marti Maltas’ın “The Bathtub”, Hristo Simeonov’un “Nina”, Janek Tarkowski’nin “Help3”, Antonio Genovese’nin “Between Fear and Love”, Ömer Faruk Yardımcı’nın “Hasat” ve Gökalp Gönen’in “Lal”, filmleri ise iki ayrı gösterimle seyircilerle buluştu. Film gösterimleri sonrası seyirciler yönetmenlere soru sorma şansını da yakaladı.

“Sinema yazarlarının teorik yönde yetişmesini sağlayacak yayınımız yok.”

Akademi Beyoğlu’nda ise Tuba Deniz’in moderatörlüğünde gerçekleşen “Matbudan Dijitale Türkiye’de Sinema Yazarlığı ve Yayıncılığı” isimli söyleşide, Burçak Evren, Niyazi Koçak ve Suat Köçer’in katılımıyla sinema yazarlığının tarihi konuşuldu. Sinemanın tarihi ile ilgili detaylı bilgiler aktaran Burçak Evren, geçmişte çıkarılan sinema dergilerinin sinemacılığa etkisinin altını çizerken, bugün sinema yazarı yetişmemesinin nedenini sinema yayını olmaması ile ilişkilendirdiğini açıkladı. “Sinema yazarlığı bugün dibe vurmuş durumda, üniversitelerde bölümler kuruluyor, öğrenci yetişiyor ama ne yazık ki onların teorik yönde yetişmesini sağlayacak yayınımız yok. Bir sinema yazarının yetişmesinde dergilerin emeği çok büyük. Şimdikilerin yetişeceği gazeteler ve sinema mecraları yok” diye konuştu. Teknoloji ile birlikte birçok sürecin değiştiğini ama sinema yazarlığının ve yayıncılığının bu ortama entegre olamamasını okur ve kaynak problemine bağlayan Suat Köçer, artık insanların kısa bilgiler okumak istediğinin altını çizdi. Matbaa ve yayıncılık alanında tecrübelerini ve tarihsel süreci aktaran Niyazi Koçak ise, sinema ve bilim gibi alanların uygarlıkların ilerlemesini sağladığını ama Türkiye’de yayıncılık alanının artık neredeyse durma noktasına geldiğini açıkladı.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, ORZAX gibi birçok kurum iş birliği ile gerçekleşen ve ana sponsorluğunu Halkbank’ın üstlendiği 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali cumartesi ve pazar günü de devam edecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali Başladı

Festival, 2- 5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

2- 5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali Atlas 1948 Sineması’ndaki gösterimler ve Beyoğlu Akademi’de gerçekleşen “Dijital Dünyada Film Yolculuğu” söyleşisi ile başladı.

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali, “İnsani Bakış” ve “Panorama Seçkisi”nde yer alan filmlerinin gösterimleriyle sinemaseverlerle buluştu. Bugün Atlas 1948 Sineması’nda yeryüzünde savaş, doğal afet ve salgın gibi tehlikelerin insanoğluna verdiği zararı ve bu konuda mücadele eden insanların vicdanını konu edinen “İnsani Bakış” bölümünde yer alan David Del Âguila’nın “Martians” filmi, Luca Esposito’nun “Paper Boat” filmi, Daniel Ortiz Entrambasaguas’ın “Breath” filmi, Arturo Duenas’ın “Dajla: Cinema and Oblivion” filmi, Bahare Nikjoo’nun “İncurable” filmi, Malaz Usta’nın “Sürgünde Bir Yıl” filmleri gösterildi. Dünyada önemli festivallerde gösterime açılan ve çok sayıda ödüle layık görülen kısa filmlerin Türk izleyici ile buluştuğu bölüm olan Panorama Seçkisi’nde ise Alıaksei Pluyan’ın “Lake of Happiness” filmi, Amaz Moradi’nin “Duel” filmi, Lolita Naranovich’in “The Power of Childhood” filmi ve Ozan Sertdemir’in “Teşekkürler Süpermen” filmleri de seyirciyle buluştu.  

“Dijital Dünyada Film Yolculuğu”

Festivalin bugün gerçekleşen ilk etkinliği Ezgi Büşra Çınar’ın modere ettiği “Dijital Dünyada Film Yolculuğu” söyleşisi oldu. Söyleşi dağıtımcı Kemal Ural, yönetmen Ramazan Kılıç ve yapımcı Emre Oskay’ın katılımıyla Beyoğlu Akademi’de düzenlendi. Dijital dünyanın film sektörü üzerinde etkisinin konuşulduğu panelde, herkes kendi perspektifinden dijital dünyanın etkilerini anlattı. Bugünkü ezberlerin bozulduğunu, tüketim alışkanlıklarının değiştiğini, talep edilmeyen malların da arz edilmeye başladığını belirten Kemal Ural, pandemi ile tüm bu sürecin hızlandığını ve dijital platformların böylelikle önünün açıldığını söyledi. Yapımcı Emre Oskay, çok fazla film projesinin geldiğinin, üretimin arttığının altını çizerken, bu durumda ekip bulmanın zorluğundan bahsetti. Yönetmen Ramazan Kılıç ise pandemi yokken de kısa film sektörünün kötü olduğunu, dijital platformların ise ticari anlamda tatmin edici olmadığını belirtti ve pandemi ile birlikte festivallere katılamadıkları için işlerin daha kötüye gittiğini anlattı.

“Sinema Ölmeyecek Sadece İzleme Alışkanlıkları Değişti”

Emre Oskay dijital platformlarla birlikte film tüketme kültürünün değiştiğini, her yerde film tüketebildiğimizi ve bunun hızlı tüketime neden olduğunu söyledi ve sinema salonlarının azalıp özel mekanlar haline gelebileceğini belirtti. Kemal Ural “Sinema ölmeyecek sadece izleme alışkanlıkları çok değişti. İnsanlar artık cep telefonu ekranından bile film izliyor.” dedi ve sinemaların sürekli değişime açık olup sektörü canlı tutması gerektiğinin altını çizdi. Ramazan Kılıç ise sinema izleyici sayılarının azalmasının fon bulma konusunda kısa film sektörünü etkilediğini söyledi.

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, ORZAX gibi birçok kurum iş birliği ile düzenleniyor ve ana sponsorluğunu ise Halkbank üstleniyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Gezici Festival’in Ankara’daki Gösterimleri Sona Erdi

Gezici Festival yolculuğuna devam ediyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle 26. kez düzenlenen Gezici Festival, yolculuğunun ilk durağı Ankara’ya veda etti. Festival yolculuğuna Sinop ve Kastamonu’da devam edecek. Gezici Festival’in Ankara’daki bir haftalık sinema maratonu sinemaseverlerin yoğun ilgisi ve sinemacıların katılımıyla gerçekleşti. 

Gezici Festival kapsamında Türkiye 2021, Kısa İyidir, Dünya Sineması ve Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları bölümlerinde toplam 33 film izleyiciyle buluştu. Türkiye 2021 bölümünde yer alan filmlerin gösterimleri sonrasında gerçekleşen söyleşilerde izleyiciler ve film ekipleri bir araya geldi.

“İki Şafak Arasında” filminin yönetmen Selman Nacar ve filmin oyuncularından Yıldırım Şimşek, “Zuhal” filminin yönetmeni Nazlı Elif Durlu, oyuncular Serpil Gül ve Muttalip Müjdeci, “Okul Tıraşı” filminin yönetmeni Ferit Karahan, “Yaramaz Çocuklar” filminin yönetmeni Ahmet Necdet Çupur ve yardımcı yapımcısı İrem Akbal, “Kerr” filminin yönetmeni Tayfun Pirselimoğlu ve yapımcı Vildan Erşen, “Bembeyaz” filminin başrol oyuncusu Mert Fırat ve yapımcısı Berk Özdemir, “Anadolu Leoparı” filminin yönetmeni Emre Kayiş ile oyuncular İpek Türktan ve Koray Ergün, “Diyalog” filminin yönetmeni Ali Tansu Turhan, başrol oyuncuları Hare Sürel ile Ushan Çakır, filmin yapımcı ve senaristlerinden Burcu Uğuz, yardımcı yönetmen Osman Sarp Altay, filmin müziklerine imza atan Tuğçe Şenoğlu ve sanat yönetmeni Gizem Kâhya İyem Ankaralı izleyicilerle buluştu.

Gezici Festival, bugün ikinci durağı Sinop’ta izleyicilere merhaba diyecek. 5 Aralık’a kadar Sinop’ta gösterimlerine devam edecek festival, 6-8 Aralık’ta ise Kastamonu izleyicisi ile buluşacak.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler