Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Boğaziçi Film Festivali’nde Ödüller Açıklandı

Yayınlandı

tarihinde

Boğaziçi Film Festivali

Herkes Film Çekebilir” sloganıyla 14 Kasım’da İstanbul’da başlayan 1. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde Ödüller sahiplerini buldu.

14-30 Kasım tarihleri arasında İstanbul Ticaret Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen 1. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde, etik, estetik ve teknik açıdan değerlendirilen 643 kısa filmin arasından kazanan isimler Pazar akşamı açıklandı.

Türk Sinemasının 100. yılında “Herkes Film Çekebilir” sloganıyla hayata geçirilen 1.Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, ilk ödüllerini genç yeteneklerle buluşturdu.

Demet Akbağ, Osman Sınav, Ömer Vergi, Peggy Rajski ve Mohydeen Izzat Quandour gibi isimlerden oluşan jüri tarafından etik, estetik ve teknik bütünlük gözeterek yapılan elemeler sonucu en iyi çocuk oyuncu, en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu, en iyi kurgu, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi senaryo, Tesiyap destekli en iyi kısa film, en iyi belgesel, en iyi kısa film dallarında ödüller ve 50.000 Liralık büyük ödül olan Ahmet Uluçay büyük ödülü sahiplerini buldu.

Tesiyap Derneği Başkanı Erdal Tuşunel’in açılış konuşmasıyla başlayan ödül töreninde Tuşunel, “Sektörümüzde bir üretim değerlendirme kapısı da biz açmak istedik. Toplumsal travmalarımızı yabancılara göre formatlamayacağımız, kendi toplumumuzun karakteristik özelliklerini taşıyan bir sinema bilinci oluşturmak için buna destek vermeye çalıştık.” Diyerek 1. Uluslararası Film Festivali’nin önemini açıkladı.

Ahmet Uluçay 50.000 TL Büyük Ödülü ‘Patika’ya!

1.Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin ilk yılında büyük ödüller sinema tutkunlarıyla buluştu. Festival Sanat Yönetmeni Kamil Koç’un “Reklam ve tanıtım için ayırdığımız bütçeyi tamamen ödüllere kaydırdık.” Sözlerinin ardından Kütahya Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler ile birlikte açıkladığı büyük ödül 50.000 TL’nin kazananı Patika filmi ile Onur Yağız oldu.

İstanbul Ticaret Odası,Yaratıcı Endüstriler Konseyi Derneği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi desteği ile özel ödüllerin de verildiği 1.Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin kapanış gecesine katılanlar ve ödülleri takdim edenler arasında Nijer Kültür Bakanı Ousmane Abdou, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Müsteşarı Ahmet Zahteroğulları ile Aile, Toplum Hizmetleri Genel Müdürü Ömer Bozoğlu, Kütahya Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Mohydeen Izzat Quandour, Peggy Rajski, Yaratıcı Endüstriler Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Yiğit Şardan, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Soylu, Muhittin Kandur, Ferhat Bilgin, Meryem Halimi, Ufuk Bayraktar, Tümsiad Genel Başkanı Dr.Hasan Sert, Festival Sanat Yönetmeni Kamil Koç, Hasibe Eren gibi isimler vardı.

“Bana Aileni Anlat” ile Çocuklar Da Ödül Sahibi Oldu

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen ve Murat Başoğlu’nun sunumuyla gerçekleşen törende “Bana Aileni Anlat” temalı, çocuklar ve amatörler arası kısa film yarışmasının kazananları da ödüllerine kavuştu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Müsteşarı Ahmet Zahteroğulları ile Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürü Ömer Bozoğlu’nun 6 yaş ve üzeri çocuklara ödüllerini takdim ettikleri akşamda Ahmet Zahteroğulları “Bu yaşta çocuklara ödüllerini vermekten dolayı büyük heyecan ve mutluluk duyuyorum. Biz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olaran bu festivale özellikle değer verdik. Sanat toplumların aynasıdır. Aile kurumu da Türk toplumunun temelidir. Bu yavrularımızın ürettiği filmlerde aile içi iletişimi, ailenin değerini bu yaştan onlara özümsetmek istedik.” Diyerek yarışmanın anlamını vurguladı.

Yaratıcı Endüstriler Konseyi Özel Ödülü: Mod-Deniz Tarsus

İstanbul Ticaret Odası Özel Ödülü: Alcahan-Sinan Arıkan

En İyi Çocuk Oyuncu: Patika-Özgür Özil

En iyi Kadın Oyuncu: Belçim Bilgin-Sessiz

En İyi Erkek Oyuncu: Patika-Hakan Karsak ve Suret-Sermet Yeşil

En İyi Kurgu: Suret-Onur Alacabozkurt

En İyi Görüntü Yönetmeni: Patika-Laurent Navari

En İyi Senaryo: Sessiz-Rezzan Yeşilbaş

En İyi Yönetmen: Cüneyt Karakuş-Suret

Tesiyap Destekli En İyi Kısa Film: Suret-Cüneyt Karakuş

En İyi Belgesel Film Ödülü: Sadık-Cantekin Cantez & Burcu Ayşe Esenç

Ahmet Uluçay Büyük Ödülü: Patika-Onur Yağız

 

“Bana Aileni Anlat”

00-07 Yaş En İyi Kısa Film: Ben Yusuf-Yusuf Eren Koç

08-09 Yaş En İyi Film: Gol-Eylem Durmaz

10-11 Yaş Yaş En İyi Film: Ne Yapıyorsun-Serra Budak

12-13 Yaş En İyi Film: Ayna-Göktürk Dinç

14 Yaş ve Üzeri En İyi Film: Mama-Ahmet Dinç

1. Uluslararası Boğaziçi Film Festival Afişi

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

27. Saraybosna Film Festivali Başvuruları Açıldı

Festival, 13-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

27. Saraybosna Film Festivali Başvuruları Açıldı

27. Saraybosna Film Festivali‘nin online başvuruları açıldı.

1320 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 27. Saraybosna Film Festivali‘nin film ve diziler için online başvuruları açıldı.

Film yazarları ve yapımcıları, filmlerini / drama dizilerini gönderebilecekleri kategoriler:

 • Yarışma Bölümü- Uzun Metraj Film
 • Yarışma Bölümü – Belgesel Film
 • Yarışma Bölümü – Kısa Film
 • Yarışma Bölümü – Öğrenci Filmi
 • In Focus
 • Avant Premiere- Yerel diziler için
 • Açık Hava
 • Kinoskop
 • Yaz Gösterimi
 • Avrupalı Kısa Filmler
 • Çocuk Bölümü
 • Genç Arenası
 • Geçmişle İlişki Kurmak
 • BH Film Bölümü

Yukarıda belirtilen kategoriler için bütün kayıtlar 28 Mayıs 2021 tarihine kadar festivale başvuru yapabilir.

Film gönderim ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • Yarışma Bölümü- Uzun Metraj Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Belgesel Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Kısa Film ÜCRETSİZ
 • Yarışma Bölümü – Öğrenci Filmi ÜCRETSİZ
 • BH Film Bölümü ÜCRETSİZ

Başvuruları başlayan diğer programlar:

 • Uzun metraj filmler için (60 dakika veya daha uzun) – 70 BAM veya 35 Euro
 • Kısa film (kapanış jeneriği dahil 30 dakikaya kadar) – 30 BAM veya 15 Euro

1320 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek Saraybosna Film Festivali‘ne buradan başvuru yapabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Afişi Hazır

Festival 27 Mayıs’ta başlayacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Afişi Hazır

27 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek “24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali”nin afişi yayınlandı.

Bu yılki teması Araftan Çıkmak olarak belirlenen, 27 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali‘nin dayanışmaya çağıran, cesaret ve güç vermeyi umut eden afişi hazır.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali el ele, dayanışmayla, birbirinden kuvvet alarak kadınların aşamayacağı çıkışsızlığın olmadığını söylüyor, hareketi büyütmenin ve araftan çıkmanın zamanıdır diyor. Bu afişle de kadınların bu güce ve birlikteliğe sahip olduğuna dikkat çekiyor.

Festival 27 Mayıs’ta düzenlenecek Onur Ödülü, Bilge Olgaç Başarı Ödülü, Genç Cadı Ödülü ve Tema Ödülü’nün sahiplerine verileceği açılış töreniyle başlayacak. 3 Haziran’a dek sürecek festival hem çevrimiçi gösterimlerde hem de fiziki mekânlarda sinemaseverleri ağırlayacak. Ayrıca programda yerli ve uluslararası konuklarla söyleşiler, paneller ve gösterimlerin ardından sohbetler de yer alacak. 

Bu yıl nihayet adayları arasında kadın yönetmenlerin filmlerini gördüğümüz En İyi Uluslararası Film dalında Oscar’a aday, Jasmila Žbanić imzalı Nereye Gidiyorsun Aida? / Quo Vadis Aida? ve yönetmenliğini Kaouther Ben Hania’nın üstlendiği Derisini Satan Adam / The Man Who Sold His Skin 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali programında yer alıyor. 

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

Festival, önümüzdeki günlerde açıklanacak programıyla bir hafta boyunca dünyanın dört bir yanından ilham verici kadın hikâyelerini, yönetmen koltuğunda kadınların oturduğu filmleri sinemaseverlerle buluşturacak.

Okumaya Devam Et

Festivaller

17. Akbank Kısa Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

Akbank Sanat Youtube hesabı üzerinden açıklandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

17. Akbank Kısa Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

Bu yıl 17. si düzenlenen Akbank Kısa Film Festivali yarışmasının kazananları belli oldu.

Bu yıl 71 ülkeden 2.048 kısa filmin başvuru yaptığı 17. Akbank Kısa Film Festivali yarışmasının kazananları belli oldu. Yarışmada ödüle layık görülen yapımlar 1 Nisan akşamı Akbank Sanat Youtube hesabı üzerinden açıklandı.

Koronavirüs salgını nedeniyle çevrimiçi düzenlenen 17. Akbank Kısa Film Festivali; Festival Kısaları, Dünyadan Kısalar, Kısadan Uzuna, Deneyimler, Belgesel Sinema, Perspektif, Özel Gösterim ve Forum kategorilerinden oluşuyor.

 • Ulusal Yarışma (En İyi Kısa Film) Tapınak / Murat Uğurlu
 • Uluslararası Yarışma (En İyi Kısa Film) I am afraid to forget your face / Sameh Alaa
 • Mansiyon Ödülü (Dalia – Brusi Olason) Witness / Ali Asgari
 • En İyi Senaryo (Karda İzler) / Uğur Şahin
 • Mansiyon (Palmiyeler Altında) / Alperen Albayrak
Okumaya Devam Et

Popüler