Boğaziçi Film Festivali’nde Ödüller Açıklandı

Festivaller Manşet

Boğaziçi Film Festivali

Herkes Film Çekebilir” sloganıyla 14 Kasım’da İstanbul’da başlayan 1. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde Ödüller sahiplerini buldu.

14-30 Kasım tarihleri arasında İstanbul Ticaret Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen 1. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde, etik, estetik ve teknik açıdan değerlendirilen 643 kısa filmin arasından kazanan isimler Pazar akşamı açıklandı.

Türk Sinemasının 100. yılında “Herkes Film Çekebilir” sloganıyla hayata geçirilen 1.Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, ilk ödüllerini genç yeteneklerle buluşturdu.

Demet Akbağ, Osman Sınav, Ömer Vergi, Peggy Rajski ve Mohydeen Izzat Quandour gibi isimlerden oluşan jüri tarafından etik, estetik ve teknik bütünlük gözeterek yapılan elemeler sonucu en iyi çocuk oyuncu, en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu, en iyi kurgu, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi senaryo, Tesiyap destekli en iyi kısa film, en iyi belgesel, en iyi kısa film dallarında ödüller ve 50.000 Liralık büyük ödül olan Ahmet Uluçay büyük ödülü sahiplerini buldu.

Tesiyap Derneği Başkanı Erdal Tuşunel’in açılış konuşmasıyla başlayan ödül töreninde Tuşunel, “Sektörümüzde bir üretim değerlendirme kapısı da biz açmak istedik. Toplumsal travmalarımızı yabancılara göre formatlamayacağımız, kendi toplumumuzun karakteristik özelliklerini taşıyan bir sinema bilinci oluşturmak için buna destek vermeye çalıştık.” Diyerek 1. Uluslararası Film Festivali’nin önemini açıkladı.

Ahmet Uluçay 50.000 TL Büyük Ödülü ‘Patika’ya!

1.Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin ilk yılında büyük ödüller sinema tutkunlarıyla buluştu. Festival Sanat Yönetmeni Kamil Koç’un “Reklam ve tanıtım için ayırdığımız bütçeyi tamamen ödüllere kaydırdık.” Sözlerinin ardından Kütahya Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler ile birlikte açıkladığı büyük ödül 50.000 TL’nin kazananı Patika filmi ile Onur Yağız oldu.

İstanbul Ticaret Odası,Yaratıcı Endüstriler Konseyi Derneği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi desteği ile özel ödüllerin de verildiği 1.Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin kapanış gecesine katılanlar ve ödülleri takdim edenler arasında Nijer Kültür Bakanı Ousmane Abdou, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Müsteşarı Ahmet Zahteroğulları ile Aile, Toplum Hizmetleri Genel Müdürü Ömer Bozoğlu, Kütahya Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Mohydeen Izzat Quandour, Peggy Rajski, Yaratıcı Endüstriler Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Yiğit Şardan, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Soylu, Muhittin Kandur, Ferhat Bilgin, Meryem Halimi, Ufuk Bayraktar, Tümsiad Genel Başkanı Dr.Hasan Sert, Festival Sanat Yönetmeni Kamil Koç, Hasibe Eren gibi isimler vardı.

“Bana Aileni Anlat” ile Çocuklar Da Ödül Sahibi Oldu

Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen ve Murat Başoğlu’nun sunumuyla gerçekleşen törende “Bana Aileni Anlat” temalı, çocuklar ve amatörler arası kısa film yarışmasının kazananları da ödüllerine kavuştu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Müsteşarı Ahmet Zahteroğulları ile Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürü Ömer Bozoğlu’nun 6 yaş ve üzeri çocuklara ödüllerini takdim ettikleri akşamda Ahmet Zahteroğulları “Bu yaşta çocuklara ödüllerini vermekten dolayı büyük heyecan ve mutluluk duyuyorum. Biz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olaran bu festivale özellikle değer verdik. Sanat toplumların aynasıdır. Aile kurumu da Türk toplumunun temelidir. Bu yavrularımızın ürettiği filmlerde aile içi iletişimi, ailenin değerini bu yaştan onlara özümsetmek istedik.” Diyerek yarışmanın anlamını vurguladı.

Yaratıcı Endüstriler Konseyi Özel Ödülü: Mod-Deniz Tarsus

İstanbul Ticaret Odası Özel Ödülü: Alcahan-Sinan Arıkan

En İyi Çocuk Oyuncu: Patika-Özgür Özil

En iyi Kadın Oyuncu: Belçim Bilgin-Sessiz

En İyi Erkek Oyuncu: Patika-Hakan Karsak ve Suret-Sermet Yeşil

En İyi Kurgu: Suret-Onur Alacabozkurt

En İyi Görüntü Yönetmeni: Patika-Laurent Navari

En İyi Senaryo: Sessiz-Rezzan Yeşilbaş

En İyi Yönetmen: Cüneyt Karakuş-Suret

Tesiyap Destekli En İyi Kısa Film: Suret-Cüneyt Karakuş

En İyi Belgesel Film Ödülü: Sadık-Cantekin Cantez & Burcu Ayşe Esenç

Ahmet Uluçay Büyük Ödülü: Patika-Onur Yağız

 

“Bana Aileni Anlat”

00-07 Yaş En İyi Kısa Film: Ben Yusuf-Yusuf Eren Koç

08-09 Yaş En İyi Film: Gol-Eylem Durmaz

10-11 Yaş Yaş En İyi Film: Ne Yapıyorsun-Serra Budak

12-13 Yaş En İyi Film: Ayna-Göktürk Dinç

14 Yaş ve Üzeri En İyi Film: Mama-Ahmet Dinç

1. Uluslararası Boğaziçi Film Festival Afişi

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up