“Boğaziçi Balıkları” TRT Belgesel’de

TV'de Sinema

2013 yılında düzenlenen TRT Belgesel Ödülleri’nde Ulusal Profesyonel Kategorisi’nde Ziraat Bankası Özel Ödülü’nü kazanan “Boğaziçi Balıkları”, TRT Belgesel ekranlarına geliyor.

“Boğaziçi Balıkları” belgeseli, İstanbul ve Boğaziçi’nin günümüze kadar gelen bir yüzyılını, balıkların, balıkçıların, denizin ve şehrin değişimi penceresinden yansıtıyor.

Yapımcılığını, yönetmenliğini ve senaristliğini Bahriye Kabadayı ve Burak Dal’ın yaptığı belgesel film, Karekin Deveciyan’ın 1915’te Osmanlıca yayınlanan “Balık ve Balıkçılık” kitabından yola çıkarak geçmişin zenginliğinden bugünün yoksunluğuna nasıl geldiğimizi göstermeyi ve gelecek için alınması gereken tedbirlere dair ortak ve yaygın bir bilinç oluşturmayı hedefliyor. Yüzyıllık Boğaziçi serüveninin metnine, arşiv fotoğraf ve hareketli görüntüleri, yaşlı balıkçıların anıları, günümüz balıkçılığının görüntüleri, sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarına dair bilgiler,  anlatımı renklendiren infografik ve animasyonlar eşlik ediyor.

“Boğaziçi Balıkları” bugün 15:00’da TRT Belgesel’de izleyicilerin karşısına çıkacak.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up