Biz Madagaskar’ın Yerlisiyiz…

Manşet

yazar_serkanbastimar_

Doğuştan smokinli kahramanlarımız; Rico, Çavuş ve Kowalski bu defa kendi filmlerinin başrolünde.

Madagaskar Penguenleri, absürd komedisi, neşeli aksiyonuyla haftanın alternatif filmlerinden. Kendilerine daha önce televizyon ekranlarında yer bulan penguenlerimiz şimdi de beyaz perdede arz-ı endam ediyor.

Şekilleri pek de ideal pengueni anımsatmayan macera düşkünü 3 penguen (Kowalski, Çavuş ve Rico ) henüz çok gençken sürüyle çıktıkları uzun yolculuktan sıkılıp başka bir yola düşüyor. Ve bu yolculuğun başında mimikleri ve yamuk kafasıyla grubun gözbebeği olan ‘Asker’ de onlara katılınca macera 4’e katlanıyor.

madagaskar penguenleri

Klasik bir intikam ve kıskançlık öyküsünü renklendirip 3 boyutlandıran, ete kemiğe değilse de penguene büründüren Madagaskar Penguenleri, ortak düşmanları için bir araya gelen hayvanların aksiyon dolu macerasını konu alıyor.

Kendi içinde bir lideri, tedarikçisi, komutanı ve çaylak askeri olan Madagaskar Penguenleri, elindeki güçle dünyayı ele geçireceğine, yalnızca dünya üzerinde bulunan tüm hayvanat bahçesindeki penguenleri yok etmeye çalışan Ahtapot Dave’e karşı savaşıyor. Zira Dave, gittiği her hayvanat bahçesinde bu dört penguen yüzünden ‘öteki’ ve istenmeyen olmuştur. Ve bir gün intikam için sahneye çıkar.

Penguenlere bu macerada çok zeki olmasalar da teknolojik ekipmanlarıyla Kuzey Rüzgârı adlı gizli ajan timi de eşlik ediyor. Kuzey Rüzgârı’nda penguen hayranı bir kutup ayısı, penguen düşmanı bir fok, bir baykuş ve bir kurt var. Olabildiğince cilalı ve disiplinli grup, bu düzensiz ordu, yani ‘bizimkilerle’ işbirliği yapıyor.

Film başındaki aksiyonu ve komediyi yaklaşık 90 dakika boyunca sürdürüyor. Zaman zaman kahkahaya boğacak kadar, zaman zaman tebessüm ettirecek espriler Türkçe yapılınca seyir zevki daha da katlanıyor.

Dremworks’un son harikası Madagaskar Penguenleri, her animasyon gibi sosyal mesaj vermekten de çekinmiyor. Birlik, beraberlik, mühim olan iç güzelliği vesaire…

madagaskar-penguenleri

Filmde beğenmediğim noktalardan biri penguenlerin sürekli tükettiği o cips. Daha çok çocukların izleyeceği bir filmde lüzumsuz ve zararlı bir gıdayı ön planda tutmak pek hoş olmamış. (Olan var olmayan var demiyorum, zararlı diyorum.)

Madagaskar Penguenleri’nin yönetmeni daha önceki Madagaskar serilerinde de imzası olan Eric Darnell ve Simon J. Smith.

Seslendirmenler arasında ise epey ünlü isim var. John Malkovich, Benedict Cumberbatch, Tom McGrath ve Chris Miller bunlardan yalnızca birkaçı. Ama ben Türkçe dublajlısını tavsiye ederim.

Animasyonlar yalnızca çocuklar için değil geyiğini kenara bırakırsak aslında hedef kitle çocuklar. Ama bu film mizahi diliyle yetişkinleri de cezbediyor. Gittiğim salondaki yetişkin kahkahaları bunun en güzel kanıtı…

Yorumlar

 

1 Yorum

  1. çok sevimliler. :))

    Reply

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up