Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

“Biri Bizi Gözetliyor”

Yayınlandı

tarihinde

Gizem Ateş/ SinePsikoloji

Sinemadaki feminist bakış açısı sinemada bir “erkek egemen bakış” olduğunu vurgular ve bunu eleştirir. Laura Mulvey (1975) “Görsel Haz ve Öykülü Sinema (Visual Pleasure and Narrative Cinema)” adlı makalesinde kadının sinemadaki rolünü detaylı olarak anlatır. Mulvey’e göre, kadının geleneksel rolünde, kadın bakılmak ve sergilenilmek içindir. Güçlü bir görsel ve erotik etkisi vardır, dolayısıyla kadınlar için “bakılmalık (to-be-looked-at-ness)” denilmektedir. Mulvey, aynı zamanda filmlerin kadını nasıl seks objesi haline getirdiğini ya da sömürüldüğünü anlamak için Freud’un Psikanalitik Teorisi’nin kilit noktalardan biri olduğunu belirtir.

Mulvey, filmlerin kadını seks objesi konumunda göstermesi ile ilgili olarak üç tür bakış açısı tanımlamaktadır:

1- Ekrandaki erkek karakterin perspektifi ve onun kadın karakteri nasıl algıladığı,
2- Ekranda kadın karakteri izlerken seyircinin perspektifi ve
3- (İlk ikisinin birleşimi olan) Erkek izleyicinin filmdeki erkek karaktere olan perspektifi.
Üçüncü bakış, erkek izleyicinin kadın karakteri kendisinin kişisel seks objesi olarak ele almasını sağlar, çünkü filmdeki erkek karaktere bakarak erkeği kendisiyle ilişkilendirebilir.

Mulvey, modern film yapısının yok olması için tek yolun sadece ve sadece kadının filmdeki cinsel objeliğinden özgür kılınması ile mümkün olabileceğini savunur. Bunu yapmanın tek yolunun da röntgenciliği ve “görünmeyen misafiri” (invisible guest) ortadan kaldırmak olduğunu belirtir.
Ayrıca, “Erkeğin baskınlığı sadece kadının var olmasıyla mümkündür, çünkü kendisini biriyle kıyaslaması gerekir.” der Mulvey…

Belirttiğim üzere, Feminist bakış açısı sinemada kadının gözetlendiğini, izlendiğini belirtir. Psikolojide birinin bizi izlediği algısı çokça yer alır. Burada Lacan’ın Ayna Evresi’ne (Mirror Stage) değinmek önemli olabilir:

Ayna Evresi, bebeğin 6-18 aylık dönemine karşılık gelir ve bebeğin kendi imajına yaptığı bir tanımlamadır. Lacan bu dönem için “Ego ideali” terimini de kullanmaktadır. Bebek aynada gördüğü imajı bütün olarak algılar. Ayna Evresi’nden hareketle, bebek “biri beni algılarsa, bunu onun takdirini kazanmak için yapmalıyım.” diye düşünebilir. Tıpkı yetişkinlikte “Sanki kişilik”te oldugu gibi… Ayrıca Winnicott “Annenin yüzü, bebeğin aynasıdır.” demiştir. Yani bu dönemde eğer anne bebeğine, örneğin, ışıldayan gözlerle bakarsa bebek, “Demek ki ne kadar iyi, güzel biriyim ben” diye düşünecektir. Kısacası 6-18 aylık bu dönemde bebeğin kendilik nesnesi “anne”dir.

Yani, gözetlendiğimiz, izlendiğimiz algısı Lacan’ın Ayna Evresi dediği 6-18 aylık dönemde başlamakta ve hayatımız boyunca devam etmektedir. Burada önemli olan –biz psikologlar için-, bu algının ne zaman patolojik hale geldiğidir. Bir patolojisi olan kişilerin düşüncesi Ayna Evresi’nden itibaren şekilleniyor, diyebiliriz. Çünkü o dönem bebeğin anneyle dansı” olarak ifade edilir; bebeğin her refleksinde, anne bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılar. Bu dönemde aksaklıklar olursa (anne kaybı, kronik hastalık, annenin evi terk etmesi ve tabii ki ilgisizlik gibi sebeplerle ve de temel güven duygusunu başkasından alamayacaksa) işte o zaman “Biri beni gözetliyor” sorun hale gelebilir.
Feministlerin sinemadaki erkek bakış açısına da paralel olarak; çözüm, aslında hiçbir duygunun temelde patolojik olmadığı ve yaşanan sıkıntılar için “Patolojik değil, bu senin elinde.” fikri aşılandığı zaman olacaktır. Yani kişi erken dönem olaylara takılıp onları sürdürmeye devam ettikçe “Biri beni gözetliyor” sıkıntılı şekilde devam edecektir.

Gizem Ateş
Araştırma Görevlisi
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Psikoloji Bölümü 

gizem.ates@sinefesto.com

 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

10. Malatya Uluslararası Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

En İyi Film ödülü “Çatlak” filmine verildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu sene 10. kez geçekleşen “Malatya Uluslararası Film Festivali”, düzenlenen ödül ve kapanış gecesiyle sona erdi.

Malatya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçe belediyelerinin iş birliğiyle bu yıl 10’uncusu düzenlenen “Malatya Uluslararası Film Festivali” sona erdi. Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde En İyi Film ödülü “Çatlak” filmine verildi.

En İyi Film

Çatlak

En İyi Yönetmen

Selman Nacar – İki Şafak Arasında

En İyi Senaryo 

Fikret Reyhan – Çatlak

En İyi Görüntü Yönetmeni

İlker Berke – Koridor

En İyi Kadın Oyuncu

Emel Göksu – Koridor Ve Ece Çeşmioğlu – Bembeyaz

En İyi Erkek Oyuncu 

Hakan Salınmış – Çatlak

Fahri Kayahan En İyi Müzik Ödülü

Ali Saran – İçimdeki Kahraman

Kemal Sunal Halk Jürisi Ödülü

Lacivert Gece

Ulvi Saran Jüri Özel Ödülü

İki Şafak Arasında

Siyad En İyi Film Ödülü

Çatlak

Fölm-Yön En İyi Yönetmen

Selman Nacar – İki Şafak Arasında

En İyi Belgesel Film

Acı Ve Tatlı

Ulusal Kısa Metraj Jüri Özel Ödülü

Şin (Yas)

Ulusal Kısa Metraj Birincilik Ödülü

Aynı Gecenin Laciverti (Aa)

Okumaya Devam Et

Hollywood

“Tom Hardy” The Matrix: Resurrections Filminde

Jessica Henwick açıkladı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

The Matrix: Resurrections oyuncularından Jessica Henwick, “Tom Hardy”nin filmde ufak bir cameo ile göründüğünü açıkladı.

Merakla beklenen The Matrix: Resurrections filminde Bugs karakterine hayat veren Jessica Henwick, film hakkında yeni açıklamlarda bulundu. Henwick, Tom Hardy’nin de The Matrix: Resurrections filminde ufak bir cameo ile yer aldığını belirtti.

24 Aralık‘ta sinemalarda gösterime girecek filmin San Francisco çekimleri sırasında, Hardy’nin seti ziyaret ettiği biliniyordu. Hardy‘nin ziyareti sırasında Venom 2 filminin çekimleri için San Francisco’da olduğunu da açıklanmıştı.

İlk defa 1999 yılında vizyona giren ve devam filmleri merakla takip eliden Matrix serisinin dördüncü filmi olacak The Matrix Resurrections‘da Keanu Reeves ve CarrieAnne Moss başrolü tekrar paylaşıyor. Yahya Abdul  Mateen IINeil Patrick Harris, Jonathan GroffChristina RicciJessica Henwick ve Priyanka Chopra Jonas gibi ismler ise filmde Reeves ve Moss‘a eşlik ediyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

“Distopya Film Festivali”nin Kazanan İsimleri Belli Oldu

En İyi Kısa Film ödülünü, Murat Uğurlu’nun “Tapınak” filmi kazandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Distopya Film Festivali Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreniyle sona erdi. Festivalin ödül töreninde “En İyi Kısa Film Yarışması” Birincilik Ödülünü Murat Uğurlu’nun “Tapınak”, “En İyi Senaryo Ödülü”nü de “Ölemeyenler: Öteki Dünya Bileti” isimli projesiyle Ersin Karahaliloğlu kazandı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları, BKM Mutfak’ın desteği ve Uluslararası Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği tarafından ilk kez bu yıl düzenlenen Distopya Film Festivali’nde bu akşam (12 Aralık) ödüller sahiplerini buldu.

Pandemi kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen festivalin sunuculuğunu Yosi Mizrahi üstlenirken, Akın Robotics’in meşhur robotu Mini Ada yine sahneyi boş bırakmadı. Ödül töreninin açılış konuşmasını Festival Direktörü Hatice Aşkın ve Sanat Yönetmeni Gülşah Elikbank yaptı.

“İyi hikayelerin anlatılmasına katkı sunmaya devam edeceğiz”

Açılış konuşmasını yapan Hatice Aşkın konuşmasının başında festivali hayata geçirme sürecini anlatırken, festivalin özetini izleyicilere aktarmayı da ihmal etmedi. Festivali hayata geçirmelerinde rol oynayan kurum ve kuruluşlara ve arka planda çalışan ekibe teşekkür eden Aşkın, “Bir film festivali yapmaya başladığınızda yaşlanmaya başlıyormuşsunuz.” diyerek süreci özetler nitelikte bir söylemde bulundu. İkinci Uluslararası Distopya Film Festivali’ni BKM Mutfak ve BKM Uniq’te gerçekleşeceği müjdesini veren Aşkın, “Dünyada iyi bir hikâyeden daha güçlü hiçbir şey yoktur. Biz de bu festival aracılığı ile iyi hikayeler anlatılmasına katkı sunmaya devam edeceğiz.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

“Festivalle sanatın iyileştirici yanının yayılmasına katkı sağlanıyor”

Gece de konuşan sanat yönetmeni Gülşah Elikbank, robot Ada’nın eşliğinde sahneye çıktı. Sanat dünya mükemmel olmadığı için var. “Sanatçılar kusurlu bir dünyadan güzel bir dünya yaratmaya çalışıyorlar” diyerek sözlerine başlayan Elikbank, film festivalinin sanatın iyileştirici yanının yayılmasına katkı sağladığını belirtti. Geleceğe bakmak ve oradan çıkmak için sanata başvurmamız gerektiğinin altını çizen Elikbank, festival için çok çalıştıklarını belirterek herkese teşekkür etti.

Festival’in Kazanan İsimleri Belli Oldu

Dünyanın dört bir yanından 200’ün üzerinde kısa film başvurusu ile gerçekleşen Uluslararası Distopya Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Jüri Başkanlığını Yunan yönetmen Babis Makridis’in gerçekleştirdiği Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda oyuncu Damla Sönmez, oyuncu Didem Balçın, görüntü yönetmeni Feza Çaldıran, kurgu editörü Ali Aga’nın özverili değerlendirmeleri sonucunda dört finalist dört ayrı kategoride ödüle layık görüldü.

Birincilik ödülü jüri başkanı Babis Makridis tarafından, “harika bir atmosfere sahip olduğu, korkularla dolu bir karakter gösterdiği ve iyi bir oyunculuk olduğu için korkularla yüzleşmemize olanak sağladığı” gerekçesiyle Murat Uğurlu’nun “Tapınak” filmine takdim edildi.

İkincilik ödülü ise Festival Direktörü Hatice Aşkın tarafından “2030” filminin yönetmenine takdim edildi. Pierre Dugowson’a ödülünü takdim eden Aşkın gerekçesini “Bizi kahramanların ve muhtemelen tüm insanlığın hayatlarının sonuna ve mutlak sona mantıksızlık ve mizah yoluyla çok sesli götürmeye başaran bir film. Distopya dramatik tonlar olmadan işlenen bir türdür. Hikâyenin mizahi yönü dramatik sonu daha güçlü hale getirmeyi başarıyor.” şeklinde açıkladı.

Üçüncülük ödülü Gökalp Gönen’nin “Lâl” filminin oldu. Ödülü takdim eden oyuncu Şebnem Özinal, ödül gerekçesini “Mükemmel bir animasyon. Film bittiğinde kafanızda yankılanan ses tasarımlarıyla doğan tartışma ve hayatta kalma üzerine sanatsal açıdan güzel, aynı zamanda kasvetli bir sanat eseri” diye sundu.

Son olarak gecede “Jüri Özel Ödülü” Nadin Alyekhina’nın “2040” filmine takdim edilirken, ödülü takdim eden Festival Danışma Kurulu Başkanı Biket İlhan, gerekçesini “Bilimkurgu çizgi romanından çıkmış gibi görünen, boğucu distopik hikaye. Dikey formatı araştıran görsel bir deney” şeklinde açıkladı.

“En İyi Senaryo Ödülü” Ölemeyenler: Öteki Dünya Bileti projesi oldu

Jüri Başkanlığını yönetmen Andaç Haznedaroğlu’nun yaptığı, oyuncu Fadik Sevin Atasoy, oyuncu Cansel Elçin, yapımcı Müge Özen ve yapımcı-dağıtımcı Marsel Kalvo’dan oluşan “Ulusal Kısa Film Senaryo Yarışması” ana jürisi tarafından ödül alan isim belirlendi.  Festivalde “En İyi Senaryo Ödülü”, “Ölemeyenler: Öteki Dünya Bileti projesi” ile Ersin Karahaliloğlu’na verildi. Ödülü jüri başkanı yönetmen Andaç Haznedaroğlu verirken ödül gerekçesini “ Dramatik kurgusunu beğenip, sahnelemeye en yakın bulduğumuz, bu ülkeye ait birçok hicivsel kodları barındıran, bizi 141 yıl yaşamak üzerine düşündüren bir proje.” olarak belirtti.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler