Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Bir yol hikâyesi (Meetings with Remarkable Men)

Yayınlandı

tarihinde

 

 

 

 

20. yüzyılın en gizemli insanlarından biri de şüphe yok ki, George İvanovic Gurdjieff’ tir. Bugün Avrupa’ nın pek çok noktasında talebeleri tarafından O’ nun mistik öğretileri kurulan merkezlerle yaşatılmaktadır. İlk örneklerini İstanbul’ da gördüğümüz bu okullar 1922 yılında Paris’ te kurulmuştur. Institut pour le Développement Harmonique de l’ Homme (İnsanın Uyumlu Gelişimi Enstitüsü). Geride üç kitap (Beelzebub’ un Torununa Hikâyeleri, Fevkalâde Adamlarla Görüşmeler ve Hayat Ancak Ben Var olduğumda Gerçektir) ve öğretilerini (4. yol, enneagram) yaşam tarzı telakki eden öğrenciler bırakan Gurdjieff, 1949′ da vefat etmiştir. Bahsedeceğimiz film, ikinci kitabı ile aynı adı taşıyor. Meetings with Remarkable Men.

Film, takdiminde de belirtildiği üzre Gurdjieff’ in erken dönemlerinin hikayesi.Filmi üç kelimeyle ‘bir yol hikâyesi’ diye tanımlamak klişe olmaz. Zira Gurdjieff’ in mânâ alemine yaptığı yolculuğu izliyoruz. O uzun yolda kişi, elbette sarp yokuşlarla karşılaşır. Zaten filmin giriş sahnelerinde O’ nun daima yokuşları koşarak çıkması da bu yolculuğa bir işaret olsa gerektir. Gurdjieff’ in mes’ elesi, neden varolduğunu bilmektir. Film, biyografik olduğu için Gurdjieff’ in hayatından bazı kesitlerle karşılaşıyoruz. Gurdjieff’ in âşık ve hikâye anlatıcısı olarak bilinen babasının  bir sözü de filmde yerini buluyor; “Eğer imanını kaybetmek istersen, papazla arkadaş ol“. Filmdeki Gurdjieff portresi ise, gerçeğiyle hemen hemen uyumlu. Arkadaşları arasında lider ve rektifiye edici konumda olması ve bir sahnede kuşu boyayıp, Amerikan kanaryası olarak satması ise, şahsî hayatına ve ahlak anlayışına dair ilginç ip uçlarıdır. Zekasını çoğu kez cerbeze yönünde kullanması bilinen bir husus olsa da bütün bunlar O’ nun kendisinin de sık sık dile getirdiği câzibesinin ve manyetizmasının gölgesinde kalmıştır. Bulunan bir harita ile hakikat arayışları hız kazanır.

Haritayı satın alan prens ile karşılaştıkları sahne ise diyebiliriz ki, filmin can alıcı noktalarından biridir. Prens, eşinin ölümünden sonra hayatı sorgular ve arayış yolundadır artık. Ölümün, adem olarak tasavvurunun hâsıl ettiği korku, prense hayatın ve ölümün hakikatini sorgulatmıştır. Prens, mânâ aleminde yol arkadaşı olan Gurdjieff’ e, genç arkadaşına yardım edecektir. ‘Bilmek, hiç bir düşünce olmadan sen ve bilmek istediğin şey arasında direkt olarak gerçekleşir. Ve sonra kendini olduğun gibi görürsün, olmak istediğin gibi değil.‘  Evet, kişinin muhayyilesindeki farklı benlikleri keşfettikten sonra, iyiliğe ve hayra meyyâl olanları istimal etmesi ile şuuru açılır. Ve elbette şuur açılması tarihin hiçbir döneminde bir başına yapılamadığı gibi, vahiy ve ilham veya bir mürşidin rahle -i tedrisinden geçerek mümkün olabilmiştir. Gurdjieff de, nasıl arayacağını bilgelerden öğrenecektir. Bilgenin tavsiyesi ise, terakki merdivenlerinin ilk basamağı olan,  ‘kişinin acizliğini, fakirliğini bilmesi’ dir. İnsan mutlak acizdir şüphesiz. Bediüzzaman hazretlerinin ifadesiyle; insanın asıl mahiyeti kusur, naks, fakr ve aczden yoğrulmuştur.  “Eğer kendinin boş olduğunu tüm benliğinle hissedersen sana öğüdüm, bunu bir kez daha hissetmeyi denemen. Bir durumu kabul edersen, sana yardım edeceğim. Bu durum: Şimdiye kadar, yaşamış olduğun hayattan bilinçli olarak ayrılman ve ölmen ve göstereceğim yere gitmendir.” Kendi kendine asla cevap bulamayacaktır insan. Bilgenin deyişiyle; ‘Bir insan tek başına, çok az şey yapabilir.Onun için tek umut gerçek bilginin hâlâ yaşadığı yerleri bulmaktır.‘ Gerçek bilginin yaşadığı yerleri bulmakla geçen bir erken dönem, ilk gençlik yılları hikâyesi.

Dervişlerden birinin mukâyese ettiği iki kardeş Seze ve Akhel örneği ise, merkezi kalp olan ve hissedilerek söylenen her sözün muhatabın dünyasında kalıcı tesirler bırakacağı esasını izleyiciye sûfice verdi.

Son sahnelerdeki dans, jimnastik tarzı egzersizler ise bugün Avrupa’ da Gurdjieff  öğretilerinin uygulandığı  bazı merkezlerde de yapılmakta. Bu hareket ve dansların sayısı ise, tam olarak bilinmemektedir. Zira her bir şakirt (analizand) istediği şekilde dans edebilir, nasıl daha kolay terakki edecekse… Filmin müzikleri de oldukça mistik, filmin ruhuna münâsip. Vadide müziklerinin tesiriyle dağları titretmeye çalışan ‘ashok’ lardan ikisi tanıdık. Kudsi Ergüner ve Aka Gündüz Kutbay. Ney taksimleri güzel bir giriş olmuş. Zira Gurdjieff’ in besteleri de var, öğretileri  müzik ve dans ile içiçe.

Konunun câzibesi, teknik eksiklikleri örtmüş. Netice olarak diyebiliriz ki; olağanüstü birkaç adamla karşılaşmak, insanın bilkuvve veye bilfiil gayretlerinin sonucudur. Film, bize meşhur  ‘aramakla bulunmaz, ama bulanlar arayanlardır’ hakikatini Gurdjieff’ in şahsında bir kez daha gösterdi. Bir bilgenin ilk dönem hikâyesini yüzeysel de olsa görmek için güzel bir tercih olacaktır.

 

Filmden şahsi olarak çıkardığım asıl sonuç ise, Kur’ an’ dan ve vahye dayalı diğer öğretilerden alınan ilhamlar ve taklitlerin dahi, insanlığa hakikati gösterme yolunda nelere kadir olduğunu anlamak oldu. İyi seyirler.

Zehra Fatma Tozal
zehrafatma.tozal@sinefesto.com 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
1 Yorum

1 Yorum

  1. bilal

    08 Mayıs 2012 at 12:38

    Fatma hanım filme dair yazınız için teşekkürler.uzun zamandır arıyordum bu filmi.tam buldum diye sevinirken alt yazılarının yok denecek kadar eksik olduğunu gördüm.bu filmin türkçe dublajı veya tam altyazılisi varsa bilgi verebilirseniz çok sevinirim.haber bekliyor olacam.selametle…

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Tören 25 Nisan’da!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Adayları geçtiğimiz gün belli olan 93. Oscar Ödülleri’nin merakla beklenen ödül töreni tren garında düzenlenecek.

Geçtiğimiz haftalarda seyirci katılımıyla düzenleneceği açıklanan 93. Oscar Ödül Töreni‘nin bir kısmı tren garında gerçekleşecek. 25 Nisan tarihinde düzenlenmesi planlanan töreninin, COVID-19 önlemleri kapsamında bu karara varıldığı da yapılan açıklamalar arasında.

Törenin geleneksel olarak yapıldığı Dolby Tiyatrosu‘nun yanında Los Angeles şehir merkezindeki geniş tren garında (Union İstasyonu) düzenleneceği, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı David Rubin tarafından e-posta ile açıkladı.

Salgın hastalıktan korunmak için geniş boşlukları ve mekanları mercek altına alan akademi, seyirci katılımı ile gerçekleşecek olan törenin detayları hakkında henüz açıklamada bulunmadı.

Okumaya Devam Et

Film

Emma Corrin’in Yeni Projesi Belli Oldu

Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Emma Corrin'in Yeni Projesi Belli Oldu

The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parlayan Emma Corrin’in gelecek projesi belli oldu.

Son zamanların dikkat çeken oyuncularından Emma Corrin‘in yeni projesi belli oldu. Konuşulan isim, D. H. Lawrence tarafından 1928 yılında yayınlanan Lady Chatterley’s Lover kitabının film uyarlamasında başrolü üstlenecek. Pennyworth dizisi ile güzel bir çıkış yakalayan Emma Corrin, Netflix’in çok sevilen ödüllü dizisi The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parladı.

Daha önce bir kere sinemaya, bir kez de diziye uyarlanan kitabın yeni film uyarlamasını, Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek. Filmin senaryosunu ise Life of Pi’nin senaristi David Magee kaleme alacak.

Detaylı bilgilerin henüz açıklanmadığı film, doğuştan varlıklı bir aileden gelen talihli Lady Chatterley adındaki genç bir kadının yaşadıklarına odaklanacak. Şimdiden meraklandıran film, evlendiği adama evlendikten sonra aşık olan Lady Chatterley’nin avcı bir adamla yaşadığı aşkı ekranlara taşıyacak.

Okumaya Devam Et

Liste

Amazon Prime’da Kaçırılmaması Gereken 10 Dizi

En iyiler!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dünya genelinde 150 milyon abonesi olan, köklü stream platformu Amazon Prime’da kesin izlemeniz gereken 10 diziyi listeledik. İyi seyirler!

Community (2009–2015) IMDb 8,5

Diplomasının sahte olduğu ortaya çıkan Jeff Winger üniversiteye geri gönderilir ve burada en az kendisininki kadar şüpheli geçmişe sahip öğrenci ve öğretmenlerle tanışır. Lisans diploması iptal edilen avukat Jeff Winger, üniversiteye geri döner ve burada birkaç tuhaf tiple bir çalışma grubu kurar

Upload (2020– ) IMDb 8,0

Upload konusu, yakın geleceği ele alıyor. Dizide sanal gerçeklik hizmeti veren şirketin müşteri hizmetlerinde çalışan Nora ve arkadaşı Nathan’ın yaşadıklarını anlatılıyor.

Yakışıklı ve parti sever Nathan, kendi sürdüğü arabanın kaza yapması sonucu ağır yaralanır. Nathan’ın kız arkadaşı Nathan’ı ölümden sonra yaşamı deneyimlemek için Nora’nın çalıştığı sanal gerçeklik şirketindeki sanal gerçeklik dünyasının içine gönderir.

Counterpart (2017–2019) IMDb 8,1

Counterpant, çalıştığı şirkette paralel evrene açılan bir kapı olduğunu keşfeden bir adamın hikayesini konu ediyor. Howard Silk, Birleşmiş Milletler’e bağlı Berlin merkezli bir casusluk ajansında çalışmaktadır. Neredeyse 30 yıldır aynı şirkette çalışan Howard, tam olarak ne iş yaptığını bilmemektedir.

Fleabag (2016–2019) IMDb 8,7

Fleabag dizisinin temelini genç bir kadının insanlar ile olan ilişkilerini anlatması oluşturuyor. Takma isim olarak Fleabag adını kullanan genç bir kadının 30’lu yaşlarını sürdürürken hayatında gerçekleşen olayları aktaran bu dizi Londra’da geçmektedir.

Carnival Row (2019– ) IMDb  7,9

Carnival Row, Pact ve Burgue isimlerindeki iki ülkenin Peri Diyarı’nın hakimi olabilmek için verdiği savaş ile başlıyor. Savaşın kazananı Pact olduktan sonra da periler için zulümle dolu bir yönetime geçiliyor. Mitolojik canlıların insanlardan korktukları için temel özgürlükleri kısıtlanıyor

The Mentalist (2008–2015) IMDb 8,1

Kaliforniya Araştırma Büro’sunda (CBI), Lisbon’ın (Robin Tunney) önderliğinde ve gizemli cinayetleri çözmeye çalışan bir ekibe dahil olur ve kabiliyetini CBI’a verilen davaların sonuca ulaştırılması için kullanır. Fakat artık hayattaki tek amacı, karısı ve kızını öldüren Red John’dan intikamını alabilmektir.

 The Marvelous Mrs. Maisel (2017– ) IMDb 8,7

The Marvelous MrsMaisel 1960’lı yıllarda, New York City’de geçiyor. Şehrin lüks semtlerinden birinde eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaşayan Miriam “Midge” Maisel hayatta istediği her şeye sahiptir. Ancak bir gün tesadüf eseri, hiç bilmediği bir yeteneğe sahip olduğunu keşfeder ve bu gelişme hayatını derinden sarsar.

The Americans (2013–2018) IMDb 8,4

The Americans; Soğuk Savaş döneminde 1980’li yılların başlarında, Ronald Reagan’ın ABD başkanlık koltuğuna geçmesinin hemen ardından; Washington, DC’de bir banliyöde çevreye iki Amerikalı görünümü veren ancak gerçekte iki KGB ajanı olan evli bir çiftin hikâyesini anlatıyor

Hannibal (2013–2015) IMDb 8,5

Dr. Hannibal Lecter’ın çaylak FBI ajanı Clarice Starling’in büyük hatası sonucu hücresinden kaçışının üzerinden yedi yıl geçmiştir. Dr. Lecter, bu kaçışının ardından Floransa’ya gidip yerleşmiş hayatın tadını çıkarmaktadır; fakat Clarice Starling hala Dr. Lecter ile yedi yıl önce en yüksek güvenlik önlemlerinin olduğu tehlikeli deliler koğuşunda yaptığı görüşmeyi unutmamıştır.

Dr. Lecter’ı unutmayan biri daha vardır: Mason Verger. Dr. Lecter’ın eski bir kurbanı olan Mason Verger onun elinden güçlükle kurtulmuştur. Verger domuz besiciliğiyle kendine bir imparatorluk yaratmıştır ve de Dr. Lecter’dan intikam alma duygusuyla yanıp tutuşmaktadır. Dr. Lecter yüzünden bir soluk makinesine bağlı yaşamak zorunda kalan Verger’in zenginliği sayesinde elinde çok geniş imkanlar vardır ve kendi kurduğu dünyada en ufak bir hareketi bile hissetmektedir. Mason Verger sonunda Dr. Lecter’ı nasıl tuzağa düşüreceğini bulur. Dr.Lecter’a onun için dünyanın en değerli ve en zarif yemini sunacaktır. Verger’in bu yemi Dr. Lecter’a sunmasında Clarice Starling’i kendinde bir saplantı haline getiren FBI başmüfettiş yardımcısı Paul Krendler da ona yardım edecektir.

Mozart in the Jungle (2014–2018) IMDb 8,2

Mozart in The Jungle’ın konusu New York Senfoni Orkestrası’nın emektar Şefi Thomas’ın yerine dönemin en başarılı, genç şefi Rodrigo’yu getirmesi üzerine şekilleniyor. … Bunların yanında New York Senfoni Orkestrası’nda yer almak için can atan obuacı Hailey’in hayatı dizide anlatılıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler